یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۸

در اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

نگاهی روانشناختی به موضوع عشق / قسمت دوم

روانشناسی عشق

معصومه عشقی زاوه، روانشناس اداره مشاوره و سلامت روان، متن علمی ای در خصوص روانشناسی عشق، منتشر کرده است. زمانی که همه ما درگیر کرونا هستیم، زندگی متوقف نمی شود، انسانها باید حواسشان به انسانیت و حال و دل‌شان باشد.

معصومه عشقی زاوه، روانشناس اداره مشاوره و سلامت روان، متن علمی ای در خصوص روانشناسی عشق، منتشر کرده است. زمانی که همه ما درگیر کرونا هستیم، زندگی متوقف نمی شود، انسانها باید حواسشان به انسانیت و حال و دل‌شان باشد.

برای ترشح مداوم این هورمون ها به خصوص اکسی توسین لازم است زوجین دینامیک و فعال باقی بمانند چون به مرور زمان میزان دوپامین در بدن کاهش می یابد و از میزان اشتیاق کاسته می شود. برای افزایش آن لازم و ضروری است که زن و مرد خلاق باشند و مدام در مورد خاطرات یا آرزوهایشان صحبت کنند. هر جرقه ای می تواند سبب ترشح اکسی توسین شود؛ اگرجرقه ای نباشد طبیعی است که به مرور آتش خاموش می شود.برای تداوم زندگی، ایجاد خلاقیت و تازگی برعهده هر دو جنس زن و مرد است در غیر این صورت عشق به راحتی از بین می رود و کاری از دست هورمون ها برنمی آید.

نشانه های عاشق شدن

شما با افراد بسیاری برخورد کرده و در تماس بوده اید اما اخیر با شخصی روبه رو شده اید که احساس متفاوتی نسبت به او دارید ولی مطمئن نیستید که او همان شخصی است که دنبالش بوده اید. برای رسیدن به جواب خود در این قسمت ۱۰ علامتی که نشان می دهد عاشق او شده اید را می خوانید.

۱- نامزد قبلی خود را فراموش کرده اید: بعد از برهم خوردن یک رابطه تا زمانی طولانی طرفین به یکدیگر فکر می کنند و اغلب به این فکر می کنند که آیا راه درستی را انتخاب کرده اند یا خیر، ولی از زمانی که او را دیده اید دیگر فکر برگشت به نامزد قبلی خود را به سر راه نمی دهید و تمایلی به برقراری رابطه مجدد ندارید. نامزد قبلی شما دیگر مانند گذشته برایتان جالب نیست.

۲- نمی توانید به او فکر نکنید: فکر شما سراسر از یاد و اندیشه اوست. بی دلیل به فکر شما می آید و از خود می پرسید که آیا به اندازه ای که به او فکر می کنید، او هم به شما فکر می کند؟ همیشه به این فکر هستید که در ذهن او چه می گذرد یا حتی فکر تماس گرفتن با او به سرتان می زند اما به دلیل ترس از نپذیرفتن او از این کار خودداری می کنید.اگر او آخرین چیزی است که پیش از خواب به فکر شما می آید و اولین چیزی است که بعد از بیدار شدن به ذهن شما خطور می کند و حتی چندین بار رویای او را دیده اید، دیگر لازم نیست ادامه این مطلب را بخوانید تا بفهمید عاشق شده اید یا نه.

 

۳- برای او اهمیت قایلید: اگر عاشق کسی باشید دوست دارید همه چیز را در مورد او بدانید. اینکه او کیست؟ به چه فکر می کند و چه چیز او را می خنداند. به او و احساساتش اهمیت می دهید. اگر به فردی علاقه واقعی داشته باشید اگر او روز بدی داشته باشد یا به خاطر موضوعی ناراحت باشد، شما نیز غمگین و پریشان می شوید.

۴- شخصیت و خصوصیاتش برای شما فریبنده و دلرباست: حرکات او هنگام غذا خوردن، قدم زدن، صحبت کردن و همچنین عادت هایش در انجام کارها برای شما شادمانی فراوانی به دنبال خواهد داشت.او چیزهایی می گوید که موجب تمایز او با دیگران می شود و شما این را دوست دارید.

۵ -ارتباط تنگاتنگی با او دارید: شما نمی توانید عاشق کسی باشید که با او هیچ تناسخی نداشته باشید. اگر شما و او در یک طول موج قرار داشته و عقاید مشابهی دارید، این نشانه محکمی محسوب می شود. هم فکر بودن در مسایل گوناگون، گرفتن تصمیمات مشابه و یکسان حاکی از آن است که می توانید عاشق او باشید.

۶- افراد دیگر زیاد به چشم تان نمی آید: هنگامی که عاشق باشید دیگر رادار شما برای ردیابی دیگران خوب کار نکرده و بقیه در مقایسه با فرد مورد علاقه شما جالب نخواهند بود؛ به علاوه به تدریج احساس خواهید کرد که او تنها فرد مورد توجه شما در یک جمع است و کسی است که به دنبالش بوده اید.

۷- عاشق وقت گذراندن با او هستید: این مساله واضح ولی در عین حال بااهمیت است. شما به دنبال دیدن او هستید. اخیرا قدم زدن با او، زیباترین راه گذراندن یک بعدازظهر است؛ به علاوه وقتی از او دورید، آرزو می کنید که کاش پیش شما بود.

۸- مطابق با میل او رفتار کنید: سعی می کنید با اینکه برخی از کارها مثل رفتن به کتابخانه یا نمایشگاه برای شما خوشایند نیست ولی به خاطر خواسته او بدون جبهه گیری و مخالفت به انجام آنها بپردازید. متوجه خواهید شد که خود را با امیال و برنامه های او وفق داده و در موارد گوناگون همراهی اش می کنید.

۹- اولویت های دیگر عقب نشینی می کنند: شما عادت دارید ظهرها به باشگاه ورزشی بروید اما اگر او برای ناهار وقت داشته باشد ترجیح می دهید با هم به رستوران بروید. شما دیگر مانند گذشته آدم سخت کوشی که کارهای ناتمام خود را آخر هفته ها با خودش به خانه می آورد تا آنها را انجام دهد، نیستید و به جای آن ترجیح می دهید آخر هفته خود را با او بگذرانید. فهرست کارهای روزانه که همیشه اصرار در انجام دادن آنها داشتید اکنون به علت با او بودن دیگر رونقی ندارد و توجهی به آن نمی شود.

۱۰- شما به آینده ای فکر می کنید که او نیز جزیی از آن است: در ذهن تان با او آینده ای نامحدود دارید. این آینده فقط محدود به چند روز و چند هفته نمی شود بلکه سالیان سال ادامه خواهد یافت. هنگامی که برای سه ماه بعد به یک جشن عروسی دعوت می شوید با اینکه سه ماه مانده، از اکنون از او می خواهید که همراه شما در آن مراسم شرکت کند.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.