شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۳:۱۱

با هدف آموزش و اطلاع‌رسانی:

وبینار «سلامت و ایمنی در سازه‌های پرتردد» برگزار شد

وبینار «سلامت و ایمنی در سازه‌های پرتردد»

وبینار «سلامت و ایمنی در سازه‌های پرتردد بر اساس حوادث واقعی ثبت شده در ایران»، به مناسبت چهارمین سال‌گرد واقعه‌ی پلاسکو در اول بهمن ماه 99 برگزار شد.

به گزارش مفدا بهشتی به نقل از خبرگزاری مهر- در چهارمین سال‌گرد واقعه‌ی پلاسکو، وبینار «سلامت و ایمنی در سازه‌های پرتردد بر اساس حوادث واقعی ثبت شده در ایران» را دپارتمان سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با همکاری سازمان اورژانس کشور، سازمان امداد و نجات هلال احمر و دانشکده بهداشت و ایمنی در اول بهمن برگزار کرد.

زهره قمیان، عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دبیر عملی این وبینار ملی در سخنرانی خود با موضوع «تأثیرات حوادث بزرگ آتش‌سوزی در ایران بر سلامت»، ضمن تحلیل حوادث آتش‌سوزی مسجد ارگ تهران، ساختمان پلاسکو و کلینیک سینامهر شمیران، گفت: «تبعات منفی آتش‌سوزی بر سلامت انسان (مسمومیت با گازهای سمی، سوختگی، تروما و…)، سیستم درمان را پاسخ گو می‌کند و لازم است برای پاسخ به این موارد، برنامه‌های پیشگیری، ارتقای ایمنی، توسعه‌ی ظرفیت‌های تخصصی متناسب با ماهیت این حوادث تدوین و مجدانه اجرا شوند.»

دبیر علمی وبینار ادامه داد: «برای پیش‌گیری از چنین حوادثی به ویژه در مراکز بهداشتی درمانی لازم است ضمن بررسی وضعیت موجود، برنامه‌های نظارت بر استانداردها و اصول ایمنی به‌ویژه در سازه‌های پرتردد به طور مداوم اجرا گردد و ضمن ارتقای آموزش‌های مهارتی و ایمنی شغلی، اجرای سختگیرانه‌ی الزامات ایمنی و استقرار و ارتقای سامانه‌های هشدار اولیه در سازه‌های پرتردد با نظارت سازمان‌های متولی صورت پذیرد. ارتقای آمادگی بخش درمان هم مستلزم ارتقای آمادگی نیروی انسانی با انجام مانورهای مختلف بیمارستانی و پیش بیمارستانی بر اساس سناریوهای پایه در بحران (افزایش ظرفیت، تخلیه بیمارستانی و…) و تجهیز مناسب پرسنل به دانش و ابزارهای محافظتی‌ست تا مدیریت و پاسخ به این حوادث به بهترین شکل ممکن انجام گردد. آن چه لازم است نهادینه شود، توجه به درس آموخته‌ها و اجرای برنامه‌های پیشگیرانه به صورت مداوم است.»

پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور، ضمن تشریح مدیریت مصدومان در حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، گفت: «سازمان اورژانس در پنج فاز اطلاع‌رسانی، آغاز عملیات، عملیات بعد از ریزش ساختمان، عملیات در روز دوم و اختتام عملیات در مدیریت واقعه‌ی پلاسکو اقدام کرد. تیم‌های امدادی اورژانس از ۳۰ دی ماه با حضور در صحنه‌ی حادثه اقدام به خدمات‌رسانی کردند و ۹ بهمن ماه عملیات امدادی خاتمه یافت. در این مدت ۱۸۰ مورد درمان در محل و انتقال ۵۵ مصدوم به مراکز درمانی انجام پذیرفت.»

وی با اشاره به دیگر اقدامات سازمان اورژانس کشور ادامه داد: «از دیگر اقدامات این سازمان فعال‌سازی ICS شهر تهران، استفاده از ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و سازمانی، هماهنگی با ستاد هدایت دانشگاه‌ها و اداره‌ی پرستاری دانشگاه‌ها به منظور پوشش نیروی پرستاری، هماهنگی با سایر ارگان‌های همکار درمورد فرستادن آمبولانس در صورت نیاز و مدیریت متخصصان داوطلب و داوطلبان مردمی با توجه به ابعاد حادثه در مدت ۱۰ روز بود. هم‌چنین با توجه به قرارگیری ساختمان اورژانس تهران در این منطقه و قدمت ساختمان، جابه‌جایی این مرکز در دستور کار قرار گرفت.»

کولیوند با اشاره به فعال کردن ستاد پدافند غیرعامل بعد از این حادثه گفت: «هدف ما از فعال کردن این ستاد ارتقای کاربری و خدمات مراکز درمانی و لزوم صدور گواهی پدافند غیرعامل برای سازه‌های درمانی مرتفع جدید بود. در حیطه‌ی وظیفه‌های سازمانی نیز به منظور آموزش و مهارت‌افزایی کارکنان به صورت مستمر در حوادثی مانند آتش‌سوزی، ریزش، انفجار و حوادث تروریستی و … دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی برگزار، و مرکز MCMC و EOC بیش از پیش فعال شدند.»

حمیدرضا اسکاش معاون برنامه‌ریزی و آموزش تخصصی سازمان امداد و نجات، با پرداختن به ابعاد مهم گزارش تحلیلی پساکنش پلاسکو، گفت: « باید در برنامه‌ریزی‌های بعدی به درس‌آموخته‌ها و توصیه‌هایی که کارشناسان مستندسازی بیان می‌کنند، توجه شود. در واقعه‌ی پلاسکو بیش از ۲۰ درس‌آموخته و ۷۱ توصیه کاربردی بیان شده است که با آن می‌توان علاوه بر ارتقای برنامه‌ی عملیاتی سازمان‌های امدادی، به بازنگری دستورالعمل‌ها و بهبود عملکرد و اقدامات دست یافت. برای ثبت تجربه‌ها و درس‌آموخته‌ها باید در صحنه‌ی حادثه حضور یافت، تا بتوان با عمیق شدن در اتفاقات و تجربیات، موارد بی‌بدیل و کاربردی را استخراج و مستندسازی کرد. تهیه‌ی این سری گزارش‌ها باید در سازمان‌ها نهادینه گردد.»

وی با اشاره به اهمیت حضور متولی مشخصی برای ایمنیِ ساختمان‌های پرتردد ادامه داد: «در حادثه‌ها افسر ایمنی سامانه فرماندهی حادثه باید فعال گردد. هم‌چنین به مدیریت افکار عمومی و آموزش مردم نیز باید توجه شود، تا بدین وسیله تاب‌آوری مردم جامعه نیز افزایش یابد.»

معاون پژوهشی دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با اشاره به اقدامات مقطعی در حوزه‌ی ایمن‌سازی ساختمان‌های پرتردد گفت: «حوادث به این دلیل روی می‌دهند که تغییرات ایمنی در گذر زمان مورد غفلت قرار می‌گیرد؛ از سوی دیگر، اتکا به اقدامات مقطعی با ایجاد حس ایمنی کاذب، وضعیت را برای وقوع حوادث بزرگ و خسارت بار آماده می‌سازد. استراتژی‌های ایمنی در ساختمان‌ها باید در دو حیطه‌ی کاهش احتمال حادثه و کاهش خسارات ناشی از آن باشد. برای کاهش خسارات حادثه و اطفای حریق، وجود مسیر نجات و فرار ساکنان دو عامل اصلی‌ست که باید مد نظر قرار گیرد.»

مصطفی پویاکیان، در ادامه ضمن تشریح استراتژی‌های ایمنی ساختمان یادآوری کرد: «در استراتژی کنترل مجموع برنامه‌های پیشگیرانه‌ای برای جلوگیری از شکل‌گیری وضعیت وقوع آتش‌سوزی و انفجار انجام می‌شود. این تفکر سبب می‌گردد تا رویدادهای حریق و انفجار به کم‌ترین حد خود کاهش یابند. این برنامه‌ها و اقدامات اغلب در نهادها و دستگاه‌های کنشگر، مانند مالک بهره‌بردار، دستگاه‌های صدور مجوز و نظارت و بازرسی و نهادهای پژوهشی مانند دانشگاه‌ها انجام می‌گیرد. استراتژی پاسخ به حادثه هم مجموعه برنامه‌هایی ست که برای برای جلوگیری از گسترش پیامدهای حریق یا انفجار رخ داده انجام می‌شود.»

زهرا اسکندری دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تشریح استانداردهای اعتبار بخشی در مدیریت خطر و حوادث با تمرکز بر دستورالعمل‌های گازهای طبی گفت: «فراموشی موضوع مهمی چون آموزش پرسنل مرتبط در مورد گازهای طبی، یک اشتباه ساده در نحوه­ی استفاده، بی‌توجهی به خلوص و ناخالصی گازها، استفاده نکردن از اتصالات مناسب، بی‌دقتی در رنگ‌آمیزی، انجام ندادن آزمون‌های دوره‌ای سیلندرها اهمیت ندادن به نکات ایمنی و کیفی اتاق مرکزی گازها، زندگی یک یا چند بیمار به خطر افتاده و اتفاقات ناگوار آشکار و پنهانی به وقوع می‌پیوندد. لذا ضرورت ایجاب می‌نماید که در به کارگیری ضوابط و دستورالعمل‌های استاندارد در این زمینه دقت خاص به عمل آید.»

وی ادامه داد: «به هیچ وجه در مکان‌هایی که گازهای طبی تولید، شارژ یا استفاده می‌شوند نباید سیگار کشید. گرم کردن محوطه‌ی انبار باید با روش‌های غیر مستقیم ایجاد حرارت باشد و گرم کردن محوطه انبار با شعله یا آتش مستقیم باید ممنوع اعلام شود. سیلندرهای گاز اکسیژن نباید در مکان‌های نزدیک به مواد قابل اشتعال نظیر فرآورده‌های نفتی یا در معرض مواد شیمیایی خورنده یا دودزا انبارش شوند. سیلندر گازهای طبی می‌بایست به صورت دوره‌هایی برپایه‌ی استاندارد در آزمایشگاه‌های تأیید صلاحیت‌شده‌ی سازمان استاندارد بازرسی و آزمون دوره‌ای از آنان گرفته شود.»

آرزو دهقانی دانشجوی دکترای سلامت در بلایا و فوریت‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تشریح نقش پر اهمیت رسانه‌ها در پاسخ و مدیریت بحران‌ها گفت: «حادثه‌ی پلاسکو بر اساس سطح‌بندی سازمان مدیریت بحران کشور، حادثه‌ای محلی بود که با توجه به ابعاد اجتماعی، اقتصادی، سیاسی در سطح ملی و حتی بین المللی درمورد آن اطلاع‌رسانی شد. برای مدیریت فضای اطلاع‌رسانی بین المللی درباره‌ی حوادث داخلی باید برنامه‌ریزی مناسب برای نشر اخبار بحران در حوزه­ی بین المللی و ایجاد سامانه­ی اطلاع‌رسانی واحد در حوزه­ی حوادث و بلایا، برخط و ۳ زبانه (فارسی، انگلیسی، عربی) هم‌چنین بستر حضور خبرنگاران بین المللی در صحنه‌ی حادثه با رعایت اصول و قوانین محلی و کشوری فراهم شود.»

این پژوهشگر ارتباطات خطر حوادث و بلایا در نظام سلامت، افزود: «تعریف فرآیند ارتباطات خطر قبل از بروز حوادث در سطح سازمانی و بین‌سازمانی باید انجام گیرد. هم‌چنین هماهنگی و ارتباطات بین‌سازمانی برای مدیریت صحنه‌ی حادثه باید از قبل از وقوع بحران ایجاد شده و علاوه بر فرهنگ‌سازی اجتماعی، بستر اطلاع‌رسانی برای اطلاع‌یابی عمومی درمورد سیاست‌ها در محل حادثه و محدودیت‌ها انجام شود. ازجمله درس‌آموخته‌های حوزه‌ی اطلاع‌رسانی بلایا در پساپلاسکو، لزوم دادن آموزش‌های تخصصی به خبرنگاران حوزه‌ی بحران، برنامه‌ریزی برای مدیریت افکار عمومی، آموزش مدیران سازمان‌ها در برقراری ارتباط با رسانه‌ها و مدیریت رسانه‌ای حوادث و بلایا، تقویت حوزه‌ی اطلاع‌رسانی در بحران روابط عمومی سازمان‌ها، مدیریت شبکه‌های اجتماعی با تمرکز بر هدایت شهروند-خبرنگاران، برگزاری تمرین‌های مشترک بین سازمان‌ها با حضور رسانه‌ها بود.»

لینک خبر:

https://www.mehrnews.com/news/5127869/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.