پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۱:۴۸

اولین روز بهار کُردی چه زمانی است؟

212

پژوهشگر تاریخ و فرهنگ استان کرمانشاه در خصوص بهار کُردی گفت: بر اساس اسطوره های ایرانیان بهار کُردی از نیمه دوم ماه بهمن شروع می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، بهار کُردی یکی از مناسبت های تاریخی در فرهنگ منطقه کُرد نشین است. این مناسبت در میان مردم کرمانشاه جایگاه ویژه ای دارد و در خصوص آن روایت های جالب و جذابی گفته می شود.

در خصوص اینکه تاریخ دقیق بهار کُردی چه زمانی است، روایت های مختلفی وجود دارد.

در همین خصوص یکی از پژوهشگران تاریخ کرمانشاه در گفتگویی که با مرصاد داشت، در خصوص تاریخ بهار کُردی و ماجرای آن سخن گفت.

اردشیر کشاورز در خصوص روایاتی که مبنی بر بهار کردی ذکر شده، اظهار داشت: همانطور که مستحضرید روایات بسیاری در این خصوص وجود دارد اما بر اساس اسطوره های ایرانیان باستان بهار کردی از ۲۱ بهمن آغاز می شود.

پژوهشگر تاریخ و فرهنگ استان کرمانشاه افزود: در روایات آمده است که در شب ۲۱ بهمن ماه (کُر صیاد) پسر صیاد در ادامه چله کوچک به کوه می رود (البته همانطور که در روایات مختلف آمده است کوهی که گفتند یا امروله بوده و یا یکی از کوههای پراو، بیستون یا شاهو) و می بیند که شدت سرما طوری است که استخوان را می سوزاند و هیچ تدبیری برای استقامت ندارد لذا دوام نیاورده و به خانه بر می گردد.

وی ادامه داد: وقتی که پشت در خانه می رسد لحظه ای درنگ می کند و می بیند که پدر و مادرش نشسته اند و با هم گرم صحبت هستند و مادر می گوید که این پسر به کوه رفته است میترسم که تاب و تحمل سرما را نداشته باشد اما پدر می گوید اگر پسر من است تدبیری باید بیندیشد و آن این است که برای اینکه خون در عروق او یخ نبندد باید یک شی سنگین و یا یک بز را بر دوشش بگیرد تا سرما خون را در عروقش منجمد نکند.

کشاورز گفت: پسر دوباره به کوه می رود و یک بز را بر دوش می گیرد و آنقدر می چرخد که خون در عروقش منجمد نشود. صبح بز را به زمین می گذارد و همان لحظه یک باد گرم که در اصطلاح شعرا به آن "کله باد" گفته می شود، یخ ها را آب می کند.

وی خاطر نشان کرد: پسرصیاد از کوه بر می گردد و همان روز بیمار می شود و در نهایت در ۲۱ بهمن از دنیا می رود. پسر صیاد ۳ خواهر با نامهای خاتون زمهریر، گور بهرام و بزنکول داشت که پس از فوت برادر هر کدام از خواهران برایش ۳ روز عزادارای می کنند. پس از ۹ روز، بهمن به پایان می رسد.

وی در پایان بیان داشت: بهار کردی از نیمه دوم ماه بهمن شروع می شود و اول بهمن‌ ماه، بهار کردی نیست چون در این تاریخ شدت سرما شکسته نشده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.