پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۵

دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d به زودی بیمه تأمین اجتماعی می‌شوند

بیمه

دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی(ph.D) از جمله دانشجویان بالاترین مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت هستند که چیزی به نام حقوق دریافت نمی‌کنند و از سایر مزایا مانند بیمه تأمین اجتماعی و سنوات بی‌بهره‌اند. با پیگیری‌های مستمر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، حمایت‌های وزیر بهداشت و دیگر مسؤولان این وزارتخانه، دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d به زودی بیمه تأمین اجتماعی می‌شوند.

به گزارش مفدا، دستیاران و دانشجویان تحصیلات تکمیلی(ph.D) از جمله دانشجویان بالاترین مقاطع تحصیلی دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت هستند که به دلیل طولانی بودن زمان تحصیل‌شان، عموماً در سنین بالاتر-به نسبت دیگر دانشجویان-  قرار داشته و بعضا دارای خانواده مستقل بوده و مسؤولیت اداره یک زندگی را به دوش می‌کشند.   با این حال آنها چیزی به نام حقوق دریافت نمی‌کنند و از سایر مزایا مانند بیمه تأمین اجتماعی و سنوات نیز بی بهره‌اند و وزارت بهداشت صرفا به آن‌ها کمک هزینه‌ای ناچیز در ماه پرداخت می‌کند.  

یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشجویان شورای مرکزی شوراهای صنفی دستیاران و دکترای تخصصی، داشتن بیمه درمانی بود تا در صورت بروز مشکلات سلامتی، این دسته از دانشجویان و خانواده‌های تحت تکفل آنها با مانعی در مسیر درمان و هزینه‌های درمانی روبه رو نشوند.

در یک سال گذشته معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تلاش‌های زیادی برای کاهش مشکلات این قشر از دانشجویان انجام داده و موضوع را با وزیر بهداشت درمیان گذاشته و به جد پیگیر حل مشکلات این قشر از دانشجویان بوده است.  وزیر بهداشت نیز بر حل مشکلات دانشجویان دستیاری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی(ph.D) تأکید دارد و در این خصوص دستوراتی صادر کرده است که در پی آن با پی‌گیری‌های مکرر معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و همکاری  مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران؛ تفاهم نامه‌ای میان این معاونت و  سازمان بیمه سلامت منعقد شده است که بر اساس آن دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی(ph.D) امکان برخورداری از بیمه سلامت را داشته باشند.

در قالب تفاهمنامه تمام هزینه بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی از سوی وزارت بهداشت و صندوق رفاه پرداخت می‌شود

در این تفاهم‌نامه تمام هزینه بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d که چیزی حدود ۶۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر در یک سال خواهد بود از سوی وزارت بهداشت و صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می‌شود.

برای اجرایی کردن طرح برقراری بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی(ph.D) هزینه‌ای از دانشجویان دریافت نشده است و تمام هزینه بیمه آنها که چیزی حدود ۶۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر در یک سال خواهد بود از سوی وزارت بهداشت و صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شده است. بر این اساس نیمی از این مبلغ را وزارت بهداشت و نیمی دیگر را صندوق رفاه دانشجویان در قالب وام پرداخت خواهد کرد و دانشجویان باید سهم صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت را در پایان دوره تحصیلی بازپرداخت کنند.  

برای اجرایی کردن طرح برقراری بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و تحصیلات تکمیلی(ph.D) هزینه‌ای از دانشجویان دریافت نشده است و تمام هزینه بیمه آنها که چیزی حدود ۶۵۰ هزار تومان به ازای هر نفر در یک سال خواهد بود از سوی وزارت بهداشت و صندوق رفاه دانشجویان پرداخت شده است

تعداد دستیاران و دانشجویان دکترای تخصصی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حدود ۲۲ هزار نفر  است که اگر این تعداد را در مبلغ ۶۵۰ هزار تومان هزینه سالانه بیمه سلامت هر دانشجو ضرب کنیم، مشخص می‌شود برای اجرای این طرح اعتباری بالغ بر ۱۴۳ میلیارد ریال در سال صرف می‌شود که این مهم در سال جاری برای اولین بار تحقق یافته است.

امکان بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان علوم پزشکی

پس از تحقق موضوع بیمه سلامت دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d، در سال جاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به جد پیگیر موضوع برقراری بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان علوم پزشکی بوده است به طوری که جلسات متعددی جهت بررسی زیرساخت‌ها و منابع لازم جهت برقراری بیمه تامین اجتماعی دانشجویان علوم پزشکی بین مسؤولان ارشد معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مسؤولان ارشد سازمان بیمه تامین اجتماعی، معاونت‌های توسعه، آموزش و حقوقی وزارت بهداشت در حال انجام است و بنا شده از طریق سازمان تأمین اجتماعی نسبت به بیمه کردن دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d در فاز اول اقدام شود.

پیش‌نویس تفاهم‌نامه برقراری بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d برای بررسی و اعلام نظر به معاونت حقوقی، مجلس و امور استان‌ها وزارت بهداشت ارسال شده است. مفاد این تفاهمنامه‌ پس از قطعی شدن به امضای نمکی وزیر بهداشت و محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواهد رسید و مجری آن صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت خواهد بود.

 با تحقق بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d دانشگاه‌های تابعه وزارت بهداشت، این دسته از دانشجویان می‌توانند طول مدت تحصیلی خود را به عنوان سنوات سابقه تأمین اجتماعی محسوب کنند.

به زودی خبرهای خوب و امیدبخشی در این خصوص در مفدا منتشر خواهد شد.

کدخبرنگار: ۵۶۳۳۰۱

جلسات پیگیری و هماهنگی برقراری بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d

جلسات پیگیری و هماهنگی برقراری بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d  

جلسات پیگیری و هماهنگی برقراری بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان دستیاری و دکترای تخصصی ph.d

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.