پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۱

"گره" در جشنواره بین المللی سیمرغ ثبت شد / ارسال آثار ادامه دارد

نیشابور

تئاتر خیابانی "گره" به کارگردانی هنرمند توانمند نیشابوری "محسن مسعودی فر" در یازدهمین جشنواره سیمرغ ثبت شد.

به گزارش مفدا نیشابور، در حالی که یازدهمین جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت تا ۱۵ بهمن ۹۹ تمدید شده است، تعداد ثبت نام کنندگان و آثار ثبت شده روز به روز در حال افزایش است.

در همین راستا تئاتر خیابانی گره به کارگردانی "محسن مسعودی فر" در حضور رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور، معاون بهداشت، معاون فرهنگی و دانشجویی و اعضای کارگروه هنر و سلامت اکران و در جشنواره سیمرغ ثبت شد.

"مسعودی فر" ضمن قدردانی از کادر بهداشت و درمان دانشکده علوم پزشکی نیشابور بیان کرد: خیلی از مباحث و دغدغه ها را می توان با زبان هنر بیان کرد و هر چه ارتباط هنر با فرهنگ نه فقط در حوزه بهداشت بلکه در تمام مسائل نزدیک تر باشد و ترویج فرهنگ به سمت هنر سوق داده شود، طبیعتا در بحث فرهنگ سازی موفق تر خواهیم بود و اگر نگاه حمایتی به مباحث فرهنگ و هنر بیشتر شود کارهای باکیفیت تری از هنرمندان خواهیم دید.

"مسعودی فر" در توضیح فعالیت های هنری اخیر خود گفت: در مدت شیوع کرونا تمام تلاش خود را کردیم تا از نگاه هنری به این مبحث بپردازم و آثار خوبی در این زمینه تولید شد.

وی به برگزاری جشنواره بین المللی فجر از ۱۱ تا ۲۱ بهمن اشاره کرد و اذعان داشت: بالغ بر ۵۰۰ اثر از کل کشور به این جشنواره ارسال و پس از داوری ۲۰ اثر جهت اکران در جشنواره بین المللی فجر انتخاب شد که خوشبختانه امسال نیشابور، پس از ۳۳ سال توانست با نمایشی با موضوع سلامت و کرونا در بین ۲۰ اثر برگزیده، به معتبرترین جشنواره بین المللی خاورمیانه راه یابد.

این هنرمند نیشابوری با اشاره به اثر "گره" گفت: داستان این تئاتر خیابانی از زبان یک دختر افغان بازگو می شود و پیوندی است بین ویروس های زیستی، اجتماعی و سیاسی و صدماتی که به خانواده و فرهنگ افراد می زند.

وی گفت: برای ثبت این اثر، فرهنگ حاکم بر یکی از شهرهای افغانستان و ریز اتفاقات فرهنگی آن شهر را با راهنمایی و مشورت اساتید دانشگاه افغانستان تحلیل کردیم و پس از چهار ماه تلاش و تمرین این تئاتر به ثمر نشست و توانستیم در کنار بحث فرهنگ سازی، نگاهی هنری به مباحث ویروس ها داشته باشیم.

در ادامه تئاترخیابانی گره اکران شد و هر از حضار نظرات خود را در ارتباط با این تئاتر خیابانی مطرح نمودند.

در پایان رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور گفت: کارهای مقطعی زیادی در ارتباط با فرهنگ سلامت انجام شده، اما باید ساختاری ایجاد شود تا این فعالیت ها ماندگار باشد و بتوانیم هم برای اعتلای نیشابور و هم برای بهبود سلامت فردی و اجتماعی مردم گامی برداریم.

"محسن عظیمی نژاد ابراز امیدواری کرد که بقیه هنرمندان نیز بتوانند از این ظرفیت به وجود آمده استفاده کنندو با حضور در جشنواره سیمرغ در جهت ارتقا سواد سلامت جامعه نقش آفرینی کنند.

شایان ذکر است یازدهمین جشنواره بین المللی سیمرغ با «شعار هر خانه یک پایگاه سلامت» و با هدف گسترش و ترویج فرهنگ اسلامی- ایرانی و ترویج فرهنگ سلامت با بهره مندی از ابراز هنر، در سه بخش آزاد ویژه دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی در محورهای تئاتر، فیلم، ادبی، هنر های تجسمی، موسیقی، بخش ملی با محورهای های تئاتر، ادبی و هنرهای تجسمی با موضوع فرهنگ سلامت و در نهایت بخش بین اللمل ویژه شرکت کنندگان بین المللی تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری پذیرای ثبت آثار در بخش های اعلامی خواهد بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.