چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۵:۵۲

جزو اولین کشورهای خاتمه‌دهنده واکسیناسیون کرونا خواهیم بود/ هنوز هیچ واکسنی وارد نشده است

دکتر کیانوش جهانپور

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: ایران جزو اولین کشورهای خاتمه دهنده واکسیناسیون سراسری کرونا خواهیم بود.

به گزارش مفدا - گناباد و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا  و دارو در نشست خبری دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل با موضوع بحران کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، درباره خرید واکسن کرونا گفت: ما ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا را از کواکس خریداری خواهیم کرد و به طور کلی از شرکت‌هایی که مورد تایید سازمان غذا و دارو باشد، واکسن خریداری خواهیم کرد و باید توجه داشت که کواکس هنوز هیچ واکسنی را در جهان توزیع نکرده است.

هنوز هیچ واکسنی وارد نشده است

وی ادامه داد: کواکس یک اتحادیه جهانی تحت نظر سازمان جهانی بهداشت بوده و ایجاد آن نوعی ابتکار عملی برای توزیع واکسن است. فکر می‌کنم حداقل ۱۸ شرکت در سبد کواکس واکسن خود را عرضه می‌کنند. ما هم حداقل از سه شرکت واکسن خریداری خواهیم کرد، اما هنوز کواکس واکسنی توزیع نکرده است و ما هم واکسنی را وارد نکرده ایم و هر واکسنی که سازمان غذا و داروی کشور به عنوان مرجع ملی  تایید کند، تهیه و وارد خواهد شد.

مراحل تامین واکسن کرونا در ایران

جهانپور گفت: در مرحله نخست خرید مستقیم واکسن کرونا از شرکت‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو صورت می‌گیرد،  سپس واکسن از سبد کواکس وارد و تزریق خواهد شد و بعد از آن، واکسن داخلی مورد استفاده خواهد گرفت. هرچند اولین کشور شروع کننده در حوزه تزریق واکسن کرونا نبودیم که اقدام درستی محسوب می‌شود، اما فکر می‌کنیم جزو اولین کشورهایی خواهیم بود که واکسیناسیون علیه کووید -۱۹ را خاتمه خواهیم داد.

وی ادامه داد: ملی فرماندهی و کنترل آغازی برای طرح موضوعی است که می‌تواند استراتژیک باشد. این کنفرانس با توجه به مصادف شدن با بیماری کووید- ۱۹ با تاکید بر فرماندهی و کنترل هوشمند بحران کووید-۱۹ برگزار می‌شود. در دنیای امروز اطلاعات و داده‌های متعدد از جوانب و ابعاد مختلف بحران‌ها وجود دارد که باید بر پایه فناوری اطلاعات و پایش و نظارت صورت گیرد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار کرد: یکی از پنج تهدیدی که در دهه‌های آتی بشر را تهدید می‌کند در حوزه سلامت خواهد بود و در نتیجه باید به موضوع فرماندهی هوشمند بحران‌ها توجه شود. شناسایی ظرفیت‌های علمی و فناورانه‌ای که در این حوزه وجود دارد، حائز اهمیت است. یکی از اهداف وزارت بهداشت از مشارکت در این کنفرانس، شناسایی ظرفیت‌های موجود علمی و فناوری است که در کشور و خارج از نظام سلامت وجود دارد ومی‌تواند در آینده در قالب همکاری‌های بین بخشی کمک زیادی را در حوزه مدیریت و فرماندهی هوشمند در حوزه های مختلف نظام سلامت داشته باشد.

 ۹ پرونده فعال واکسن کرونا در کشور

جهانپور گفت: نظام سلامت حداقل سالی یک بار درگیر یک بحران بزرگ در ابعاد ملی است و این ضرورت که بتوانیم از ظرفیت‌های علمی و فناوری در کشور استفاده کنیم، بیشتر خود را نشان می‌دهد. در حوزه واکسن می‌بینید که با شناسایی ظرفیت‌های داخلی موجود، شاید سه واکسن کرونا وارد فاز کارآزمایی بالینی شده است همچنین بیش از ۹ پرونده فعال واکسن در کشور وجود دارد. این نگاهی پر امید به ظرفیت‌های داخلی کشور است که می‌تواند با همکاری و هماهنگی بین بخشی منجر به ایجاد ظرفیت‌های جدید برای کشور، روند ارتقاء نظام سلامت و ارتقای شاخص‌های نظام سلامت شود.

جهانپور گفت:‌ باید نقاط قوت و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فناوری را قبل از بروز بحران‌ها شناسایی کنیم و در نتیجه یکی از اهداف وزارت بهداشت، شناسایی ظرفیت‌های موجود علمی و فناوری خارج از نظام سلامت است.

وی درباره اقدامات وزارت بهداشت در زمینه استفاده از فناوری در زمینه مدیریت کرونا، گفت: حرکت خوبی در حوزه‌های مختلف نظام سلامت به سمت مدیریت و فرماندهی و پایش هوشمند بر پایه فناوری اطلاعات انجام شده است. البته اگر بخواهیم به نکات منفی اشاره کنیم، پراکنده بودن و جزیره‌ای بودن این سامانه‌ها بوده است. وزارت بهداشت به صورت گسترده از این ظرفیت‌ها استفاده کرده است و باید به سمت ساماندهی و تجمیع این ظرفیت‌ها پیش رویم. مشارکت ما در این کنفرانس ملی هم دقیقا در همین راستاست که از ظرفیت‌های علمی و فناوری موجود استفاده کنیم تا این رویکرد یا عارضه جزیره‌ای به سمت سامانه‌های جامع مدیریتی و فرماندهی باید پیش رود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.