چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۶

وزیر بهداشت در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر عنوان کرد؛

ایران از کشورهای پیشرو در حوزه بیماری های غیرواگیر منطقه است

کرمان

وزیر بهداشت گفت: ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و پیشتاز در حوزه بیماری های غیرواگیر منطقه است.

به گزارش مفدا کرمانو به نقل از وزارت بهداشت، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست کمیته ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر که امروز برگزار شد، با بیان اینکه ایران به عنوان یکی از کشورهای پیشرو و پیشتاز در حوزه بیماری های غیرواگیر منطقه است، اظهار کرد: در سه دهه گذشته ما اولین کشوری بودیم که تشکیلاتی به نام اداره کل غیرواگیر در منطقه راه اندازی کردیم.
 
وی با اشاره به مرگ سالانه ۳۱۳ هزار نفر ناشی از بیماری های غیرواگیر و ۹۷ تا ۹۸ هزار مرگ به دلیل پرفشاری خون و عوارض ناشی از آن، بیان کرد: درپی اعلام این آمار طرح ملی کنترل ملی فشار خون را به عنوان یکی از اولویت ها در قالب یک بسیج ملی آغاز کردیم که خوشبختانه در آن طرح ۳۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر را ارزیابی کردیم.


 
هنوز زمان بیماری های عفونی سپری نشده است
 

دکتر نمکی با بیان اینکه کووید ۱۹ چند درس بزرگ برای جهان داشت، خاطرنشان کرد: این بیماری به ما یادآوری کرد که دوران بیماری هایی همچون تیفوس، طاعون و وبا که قتل عام میکردند و در تاریخ جهان به عنوان برگ های سیاه ثبت شده اند در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته تکرار شدنی است و هنوز زمان بیماری های عفونی سپری نشده است.
 
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه علی رغم انفجار اطلاعات و دانش به خصوص در علم پزشکی، هنوز ناشناخته و نادانسته های زیادی وجود دارد، افزود: تحولات بسیار خوبی در حوزه پزشکی داشتیم اما این ویروس به دنیا ثابت کرد این تحول برای مدیریت بیماری در دنیا کافی نیست و ساختار پدافند کافی برای توسعه گسترده علوم و مواجهه با خطرات  احتمالی در دسترس نیست.
 
عدم توسعه زیرساختهای سلامت جهانی برای کنترل شرایط بحرانی
وزیر بهداشت با اشاره به عدم توسعه زیرساختهای سلامت جهانی برای مدیریت و کنترل شرایط بحرانی گفت: درماندن ساختار نظام سلامت در انگلیس و آمریکا به این معناست که زیرساخت نظام سلامت قدرتمندترین کشورهای اقتصادی جهان، مبتنی بر نیازمندی های بحرانی آنها نیست؛ انتظار بیمار در پشت درهای بیمارستان در سودان و نیجریه به شدت متفاوت از انگلیس است؛ انتظار بیمار پشت در بیمارستان در کشورهایی همچون آلمان، انگلیس، اسپانیا و ایتالیا با ضریب تخت آنها نسبت به جمعیتشان نشان دهنده این است که ساختار آنها با تحولات قابل پیش بینی و غیرقابل پیش بینی توسعه نیافته است.  


 
۸۸ درصد مرگ ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۵ سال دارای بیماری زمینه ای 


 
وی با بیان اینکه در همه گیری جهانی بیماری عفونی، بیماری های غیرواگیر قتل عام می کنند، عنوان کرد: ۸۸ درصد مرگ ناشی از کرونا در افراد بالای ۶۵ سالی بود که بیماری زمینه ای داشتند؛ ۱۲ درصد دیگر هم که کمتر از این سن بودند ریسک فاکتوری همچون اضافه وزن داشتند.  
به گفته دکتر نمکی غفلت از بیماری های غیرواگیر در شرایط شیوع بیماری های واگیر بیشتر دنیا را درگیر خواهد کرد.
 
 
وزیر بهداشت ادامه داد: درپی شیوع کرونا، ایران جزء کشورهای نادری بود که در اسرع وقت توانست تخت های آی سی یو را افزایش دهد؛ طی چند هفته ۲۵۰۰ تخت اضافه کردیم، حتی یک بیمار به دلیل ضربه مغزی، تصادفات، عوارض ناشی از سوانح پشت در آی سی یو نماند که اگر این اتفاق رخ میداد با هجمه و حمله های شبکه های سازمان یافته رو به رو می شدیم.
 
بیماری های غیرواگیر در حیطه کنترل ما نیستند
 
وزیر بهداشت با تاکید بر اینکه بیماری های غیرواگیر در حیطه کنترل ما نیستند و سهم بسیار محدودی داریم، عنوان کرد: ما در شیوه زندگی مردم، تغذیه، بهداشت روان و در ترافیک جاده ای هرگز سهممان به اندازه واکسیناسیون نیست، ما با ۶ مرحله واکسیناسیون علیه ۶ بیماری مهلک مسری قابل پیشگیری، همه شاخص ها را تحت تاثیر قرار می دهیم.
 
وی افزود: اما در رابطه با بیماری های غیرواگیر حداقل نقش موثر را در کنترل بیماری داریم، به همین دلیل در تدوین این سند حتما باید مشارکت بین بخشی را افزایش دهیم. به عنوان مثال بهترین راه برای تغییر سبک زندگی مدرسه است.
 
دکتر نمکی با بیان اینکه مشارکت بین بخشی، بزرگترین فاکتور موثر در استفاده بهینه از سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر ملی است، جامعه محور کردن سند را دومین عامل موثر اعلام کرد.  
 
وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ۵۳ تا ۵۴ درصد از سفیران سلامت در کشور انتخاب شده اند، اظهار کرد: با استفاده از سفیران سلامت با محوریت مادر در بیماری ها به یک توفیق اساسی دست خواهیم یافت؛ امیدوارم این طرح به عنوان یک کار پایدار و موثر در کشور باقی بماند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.