دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۱

/به مناسبت روز هوای پاک/

آلودگی هوا، چهارمین عامل مرگ و میر زودرس در جهان

آلودگی هوا : توقف زندگی - گناباد

بررسی‌های جدید بانک جهانی نشان می‌دهد که آلودگی هوا، چهارمین عامل مرگ و میر زودرس در جهان است.

به گزارش مفدا – گناباد، بررسی ها نشان می‌دهد هوای آلوده عوارض اقتصادی سهمگینی برای کشورهای در حال توسعه به همراه دارد و سالانه بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه در سطح جهانی صرف تعطیلی روزهای کاری در اثر آلودگی هوا و هزینه‌های پیشگیری از مرگ و میر زودرس می‌شود.

بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه بیش از ۵٫۵ میلیون کشته و بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه برای اقتصاد جهانی به همراه دارد.

آلودگی هوا روند رشد کشورهای در حال توسعه را کند می‌کند، خطرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامتی را در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته ارزیابی کرده است.

بر اساس این گزارش، کشور چین بیشترین ضرر را از ناحیه آلودگی هوا متحمل شده و در سال ۲۰۱۳ رقمی معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور هزینه آلودگی هوا گشته است.

به طور کلی در دنیا به منظور جلب توجه مردم به موضوعات مربوط به حفظ محیط زیست و تامین زندگی سالم در راستای نیل به اهداف توسعه پایدار، روزهای نمادین خاصی مرتبط با حفظ محیط زیست تعیین می‌گردد که از جمله آنها روز جهانی محیط زیست، روز زمین پاک، روز هوای پاک و غیره می‌باشد.

روز هوای پاک در دنیا

روز هوای پاک در دنیا تحت عناوین مختلف از جمله روز بدون خودرو، روز بدون دود و ... در کشورهای مختلف نامگذاری شده و اقدامات خاصی در این روز جهت تنویر افکار عمومی صورت گرفته است.

در ایران نیز بحران آلودگی هوا در تهران و شش شهر آلوده آن شامل تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز، مسئولین ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا را بر این داشت تا به منظور ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه، از سال ۱۳۷۴ روز ۲۹ دی‌ماه را به عنوان روز ملی هوای پاک اعلام نمایند.

در این راستا قانون هوای پاک در دولت یازدهم و مجلس دهم به تصویب رسید. این قانون که مشتمل بر ۳۴ ماده و ۳۹ تبصره است، ۲۵ تیرماه ۱۳۹۶ به تصویب مجلس و ۱۱ مردادماه ۱۳۹۶ به تأیید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۲۶ مردادماه ۱۳۹۶ توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.