چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۱۲

رئیس نظام روانشناسی استان کردستان؛

ازدواج دارو نیست و جوانان آگاه باشند شریک زندگی درمانگر نیست

رئیس نظام روانشناسی استان کردستان؛

رئیس نظام روانشناسی استان کردستان گفت:نه ازدواج دارو است، نه شریک زندگی درمانگر، اگر جوانان مشکلی دارند قبل از ازدواج آن را برطرف کنند.

فریبا طیری در گفتگو با مفدا کردستان اظهار داشت:ازدواج برقراری یک رابطه پایدار میان زن و مرد است و صمیمیت، عشق و تعهد لازمه آنرا شکل می دهد.
وی در مورداهمیت ازدواج و تشکیل خانواده افزود:
 دستیابی به تشکیل خانواده سالم و پایدار نیازمند تفکر و تلاش است و ضرورت دارد جوانان قبل از ازدواج با معیارهای همسر آینده خود آشنایی پیدا کنند.بر همین اساس ازدواج برقراری یک رابطه پایدار میان زن و مرد است که بر اساس صمیمیت، عشق و تعهد شکل می گیرد.
وی در مورد ملاک های ازدواج موفق اذعان داشت:ضرورت دارد برای تشکیل خانواه یک انتخاب مناسب داشت، و برای دستیابی به آن معیارهای سلامت و شغل،ظاهر،سن و...در نظر گرفته شود.
طیری در ادامه این خبر گفت:لازم است جوانان برای تشکیل زندگی مشترک،اخلاق و سلایق خود را به هم نزدیک کنند و می توانند با شرکت در جلسات مشاوره به این اصل مهم دست پیدا کنند.
وی در مورد اهمیت مشاوره پیش از ازدواج تصریح کرد:حضور در جلسات مشاوره موجب شناخت جوانان از خصوصیات اخلاقی،رفتاری و...یکدیگر می شود و می توانند با اطلاعات کافی تشکیل زندگی دهند.
 طیری که بعنوان مشاوره خانواده و روانشناس فعالیت دارد در مورد تاثیر دخالت های خانواده در ازدواج گفت:بنابه سبک فرزندپروری خانواده اقدام به هدایت فرزندشان دارند بر همین اساس اگر سبک خانواده سهل گیر باشد والدین هیچ اعمال نظری در تصمیم گیری های فرزند خود ندارند حتی اگر اشتباه باشد.
وی در ادامه این خبر افزود:در سبک مستبدانه،
خانواده باکنترل شدید یا عدم حمایت باعث ایجاد اختلال در تعاملات ارتباطی فرزند می شود و خود آنها تصمیم گیرنده هستند.و بهترین حالت این است که والدین نظر موافق یا مخالف خود را با دلیل منطقی اعلام کنند و در نهایت تصمیم گیری را به عهده خود فرزند قرار دهند.
طیری در مورد برخی تصورات اشتباه درباره ازدواج اذعان داشت:برخی ها اعتقاد دارند اساس ازدواج عشق است،عشق مربوط به قصه ها است و در زندگی واقعی وجود ندارد،اکنون ازدواج میکنیم و در آینده طرف مقابل را تغییر میدهم،باید باکسی ازدواج کرد که از همه نظر کامل باشد،زن ها باید وارد یک زندگی کامل و بدون مشکل شوند و زن و شوهر باید کاملا شبیه هم باشند و این تصورات برای ملاک قرار دادن در تشکیل زندگی مشترک اشتباه است.
رئیس نظام روانشناسی استان کردستان در مورد ازدواجهای مشکل ساز گفت:ازدواج هایی که تا قبل از ۲۵ سالگی آقایان و قبل از ۲۳سالگی خانم ها صورت پذیرفته است،به علت نیاز جنسی،تحمیلی، به واسطه ظاهر و موقعیت اجتماعی طرفین،احساس برتری زن نسبت به مرد( البته به معنی نداشتن ظرفیت زن نیست)، راه دور،وجود فرهنگ در دو خانواده و ازدواج های اینترنتی نمی تواند ادامه دهنده زندگی مشترک باشد.
طیری در مورداختلاف سنی مناسب زن و مرد در ازدواج گفت:ضرورت دارد سن زن از شوهرش بیشتر نباشد چون زن زودتر به بلوغ جسمی می رسد و به نیاز های جنسی او باید زودتر پاسخ داده شود.و
بهترین تفاوت سنی در ازدواج۴ تا ۷ سال است.بر همین اساس یک فاصله مناسب باعث می شود زن و شوهر از جهات متفاوت هماهنگ می شوند و اختلافات فکری کمتر بروز پیدا می کند.
طیری در مورد هشدارهای قبل از ازدواج تصریح کرد:جوانان توجه داشته باشند به قصد اصلاح با کسی ازدواج نکنند و اطلاع داشته باشند ازدواج درمانگاه نیست.عدم ازدواجاز سر ترحم،عدم طمع و تفاخر،ازسر انتقام از دیگری و یا رقابت و کِنف کردن دیگری نباشد، در امر ازدواج استخاره نباشد و از ازدواج با افراد خرافاتی و دارای عقاید عجیب و غریب پرهیز شود.
به گفته رئیس نظام روانشناسی استان کردستان ازدواج دارو نیست و جوانان آگاه باشند شریک زندگی درمانگر نیست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.