شنبه ۲۰ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۵

دانشجو و پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

دوران دانشجویی بهترین فرصت برای چند بعدی بودن است/ با داشتن هدف، نتیجه تلاش خود را خواهید دید

کاشان/پژوهش

دانشجو و پژوهشگر برتر دانشگاه علوم پزشکی کاشان معتقد است پژوهشگر برتر کسی است که علاقه به پرسشگری و تحقیق دارد. به طوری که در این مسیر چند فاکتور اصلی را دارا باشد. اولین و مهمترین آنها صبر است بعد از آن تلاش و باید بتواند خود را با سختی‌ها و شرایط تطبیق دهد و نباید تک بعدی باشد و اهل کار گروهی و مشاوره باشد و بتواند واقعیت به دست آمده را گزارش کند.

به گزارش مفدا کاشان،  دکتر مهرداد محمدی دانشجوی دکترای تخصصی باکتری شناسی پزشکی در هفته پژوهش به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاهی از دانشکده پزشکی انتخاب شد؛ در ادامه معرفی کانون‌های فرهنگی و انجمن‌های علمی برای آشنایی دانشجویان این بار مفداکاشان گفتگوی اختصاصی با پژوهشگر برتر دانشگاهی انجام شده است که در ادامه می‌خوانیم:

مفدا کاشان: لطفاً خودتان را برای خوانندگان عزیز معرفی کنید:

مهرداد محمدی، دانشجوی دکترای تخصصی باکتری شناسی پزشکی. کاردانی و کارشناسی علوم آزمایشگاهی و ارشد میکروب شناسی پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان وبا رتبه ۱۱ همان سال در دکتری تخصصی قبول شدم.

مفدا کاشان: تاکنون چه عناوین و افتخاراتی کسب کرده‌اید؟

بیشتر حوزه پژوهشی بود. از اواخر دوران دبیرستان و از ابتدای دوران دانشجویی در جشنواره خوارزمی موفق به کسب مقام اول در حوزه پزشکی شدم. این علاقه از ابتدا بود و سپس به عنوان دانشجوی مبتکر شناخته شدم. در حوزه چاپ مقالات ISI در کشورهای معتبری مثل انگلستان آلمان و مجارستان و... است .

تقریبا ۱۰ مقاله انگلیسی از مجلات بین المللی و چهار مقاله به زبان فارسی در مجلات ایندکس شده سامانه اسکوپوس به چاپ رسانده ام. در حوزه بیوانفورماتیک پزشکی تالیف کتاب داشتم در کنگره های متفاوتی شرکت کردم و از سال ۹۴ تا ۹۹ به عنوان سخنران یا به عنوان پوستر برتر در دوره‌های ۱۸، ۲۰،۱۹و۲۱ میکروب شناسی بین المللی ایران و یک تجربه خارج از ایران به عنوان سخنران در کنگره ویروس شناسی در ۲۰۱۹ در رم ایتالیا که مربوط به موضوع تز من در کارشناسی ارشد بود ، شرکت داشته ام. ثبت اختراع نیز در کارنامه من است.

مفدا کاشان: پژوهشگر برتر از نظر شما چه معنایی دارد؟

از دغدغه‌های اصلی من علاقه به بحث پژوهش است و نه صرفا مباحث آموزشی و آکادمیک. در واقع پژوهشگر برتر کسی است که علاقه به پرسشگری و تحقیق دارد که در این مسیر چند فاکتور اصلی را دارا باشد. اولین و مهمترین آنها صبر است بعد از آن تلاش و باید بتواند خود را با سختی‌ها و شرایط تطبیق دهد. هزینه، زمان کافی و مکانات نیز مهم هستند اما نباید تک بعدی باشد و اهل کار گروهی و مشاوره نیز باشد و بتواند واقعیت به دست آمده را گزارش کند.

مفدا کاشان: دلیل انتخاب خود را به عنوان پژوهشگر برتر شدن چه می دانید؟

یک سری پارامترهایی وجود دارد که باید آن ها را داشته باشید؛ مثلاً تعداد مقالات درست و بین المللی شما باید بالا باشد و مجلات داخلی و خارجی نیز مهم هستند. تالیف کتاب، ثبت اختراع و نوآوری ،شرکت در پروژه های تحقیقاتی، کنگره ها و... .

 در نهایت در یک فضای رقابتی بتوانید خود را نشان دهید. البته که نظر دوستان و عزیزان در معاونت تحقیقات و فناوری همیشه مثبت بوده و انرژی لازم را به ما تزریق کرده‌اند.

مفدا کاشان: همکاری و حمایت مسئولین دانشگاه را در برتر شدن خود چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در زمینه همکاری و حمایت دانشگاه به نظر من به خاطر بافت جوان دانشگاه و ترکیب آن با تجربه ی اساتید که ترکیب فوق العاده‌ای است، می تواند بسیار کمک کننده باشد . در واقع طوری است که با مسائل به روز حرکت می کنید و از تجربه دوستان نیز استفاده می کنید. حمایت اصلی از نظر من به جلسه رسمی و پر انرژی دپارتمان ما گروه میکروب شناسی برمی‌گردد. جناب دکتر خورشیدی مدیر گروه محترم، معاون محترم دکتر صفاری که استاد راهنمای من نیز هستند؛ تشکر زیادی را از این عزیزان دارم. از دکتر بنفشه و همکارانشان به خاطر دید مثبتی که دارند سپاسگزارم.

مفدا کاشان: پیشنهاد شما به علاقه مندان امر پژوهش چیست؟

به این نکته باید توجه کرد که مسیر پژوهش یک مسیر سنگلاخی است و مشکلات زیادی دارد که ممکن است پیش بینی نشده باشد، پس پژوهشگر حتماً باید صبور باشد و بعد از آن به نظر من در تمام کنگره های مرتبط داخلی شرکت کنید که بسیار کمک کننده است حتماً نباید در آن ها ارائه داشته باشید می توانید فقط شرکت کننده باشید و از ایده ها استفاده کنید و مجلات مرتبط با رشته خود را مطالعه کنید مطالب به روز را با شرایط جغرافیایی خودانطباق دهید. پژوهشگر حتماً باید پرسشگر باشد که در اثر خواندن و مطالعه زیاد به دست می آید و با کوچکترین مشکلات تسلیم نشود.

مفدا کاشان: چرا در دانشگاه به دنبال کارهای پژوهشی رفتید و انگیزه شما چه بود؟

من از دور دبیرستان به تحقیق و پرسشگری علاقه داشتم . فردی که تا مقطع تحصیلات تکمیلی  می‌رود یعنی نیاز به تحقیق در وجود او است. این حوزه بسیار تلاش برانگیز و پر هیاهو و چالش برانگیز است ،مخصوصا برای افرادی که علاقه ای به سکون ندارند من از ابتدا به این کار علاقه داشتم اما جو خوب دپارتمان نیز بی‌تأثیر نبود.

مفدا کاشان: نقش فعالیت های دانشجویی در موفقیت شما در این امر چه تاثیری داشت؟

فعالیت‌های دانشجویی تاثیر صددرصدی دارند در واقع این فعالیت‌های دانشجویی است که ماحصل آن این دستاوردها است. اگر در دوران دانشجویی هدف و برنامه‌ریزی داشته باشیم قطعا موفق خواهیم شد.

مفدا کاشان: اگر نکته‌ای هست که بخواهید اشاره کنید، لطفاً بگویید و در نهایت سخن شما به دانشجویان جدیدالورود چیست؟

من می‌توانم این را بگویم که موهبتی به شما رسیده اگر قدر آن را ندانید بعداً حسرت خواهید خورد. اهل سکون نباشید و از خودتان بپرسید هدف من دانشجو چیست؟ گرفتن مدرک و انجام کار روزمره و یا در رشته خود پیشرفت کنم و به پرسش ها جواب بدهم که تا به امروز بی پاسخ مانده اند و یک جمله به مباحث قبلی رشته خود اضافه کنم و بدون توجه به حاشیه‌ها به هدف خود فکر کنم. تمام این موانع و حاشیه ها، یک چالش هستند و خودتان را درگیر این مسائل نکنید.

به اهداف بزرگ بیاندیشید، به خدا توکل کنید و قطعاً نتیجه تلاش خود را خواهید دید ولو اینکه چندین سال به طول بیانجامد.

در نهایت از ریاست محترم دانشگاه دکتر مروجی و معاونت تحقیقات دکتر بنفشه، همکارانشان، دپارتمان میکروب‌شناسی و دوستان عزیز خود کمال تشکر را دارم. انشاالله این پاندمی سریع تر از بین برود و دانشگاه به پویایی سابق خود بازگردد.

شایان ذکر است در هفته پژوهش از هر دانشکده یک عضو هیات علمی و یک دانشجو به عنوان پژوهشگر برگزیده انتخاب شدند که در طی مراسمی از پژوهشگران برتر دانشگاه با اهداء لوح و هدایا مورد تجلیل قرار گرفتند؛ که مفدا کاشان در نظر دارد با انجام مصاحبه و گفتگوهای اختصاصی به معرفی شان بپردازد.

خبرنگار: الهه قادری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.