سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۲۲:۲۶

۱۶ دیماه گرامیداشت مرحوم "دکتر کوثری" روز خدمت بی توقع

دکتر کوثری

دکتر بود و عشق ... دکتر بود و امید، دکتر بود و دریا دریا آرزو، او قریب غریب نوازی بود که دستهایش «عشق» و چشمهایش تجسم «مهربانی» بود. او بیرق آرزوهای مردمی بود که «دندان» داشتند و «نان» نداشتند. به راستی مگر می شود این همه «گذشت » و «ایثار» را به تفسیر نشست.مگرمی شود، از تنهایی اش گفت و آرام بود. مگر می شود، اجاق تنگ سینه او را شکافت، از دردهایش نوشته و اشک نریخت .

دکتر بود و عشق .... دکتر بود و امید، دکتر بود و دریا دریا آرزو، او قریب غریب نوازی بود که دستهایش «عشق» و چشمهایش تجسم «مهربانی» بود. او بیرق آرزوهای مردمی بود که «دندان» داشتند و «نان» نداشتند. به راستی مگر می شود این همه «گذشت » و «ایثار» را به تفسیر نشست.مگرمی شود، از تنهایی اش گفت و آرام بود. مگر می شود، اجاق تنگ سینه او را شکافت، از دردهایش نوشته و اشک نریخت . او چه شبهایی در بستر تنهایی اش اشک می ریخت و دلیل ماندنش را می گفت که «من از این سرزمینم . چراغم در اینخانه می‌سوزد، من از این تخته پوست به جهان می نگرم... »
محمد کوثری در سال ۱۲۹۹هجری شمسی در یکی از محلات جنوب تهران دیده به جهان گشود و در سال ۱۳۲۴ با اخذ دانشنامه پزشکی وارد این حرفه مقدس شد.در سال های اول خدمت پزشکی به مشهد مقدس اعزام و پس از مدتی،برای طبابت به شهرستان تربت جام منتقل شد.
وی در مدت ۴۰ سال دور از خانواده اش که در تهران سکونت داشتند، به صورت رایگان بیماران منطقه تربت جام را در اتاق اجاره ای ویزیت می نمود. در بعضی از مواقع اگر بیماری توان پرداخت دارو را نداشت داروی رایگان در اختیار او قرار می داد و حتی هزینه سفر از تربت جام تا روستای محل سکونت بیمار را پرداخت می نمود و در طی این مدت طبابت ساعت خاصی برای ویزیت بیماران مشخص نکرده بود و منزل قدیمی و کوچکش در طول شبانه روز پذیرای بیماران بود.
مرحوم کوثری عاشق خدمت و طبابت بود وی در ۱۶ دی ماه سال ۱۳۷۰ در منزل قدیمی اش دار فانی را وداع گفت و پیکرش در گلزار شهدای بهشت نبی تربت جام آرام گرفت و چراغ خانه ی هزاران دردمند همیشه خاموش شد.
شایان ذکر است از سال ۱۳۹۴ همزمان با سالگرد در گذشت محمد کوثری هرساله همایشی در این شهرستان با نام یک روز خدمت بی توقع از سوی جامعه پزشکی و دیگر نهادهای دولتی و مردمی در راستای کمک به افراد نیازمند و محروم برگزار که در پنجمین سال این همایش که ستاد زنده نگه داشتن مرحوم محمد کوثری در تربت جام فعالیت خود را آغاز نمود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.