سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۸

گفت و گو با برگزیده بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت هدهد در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت؛

هر کس پیوسته با قرآن باشد بروزترین افراد است؛ چرا که قرآن کتاب بروزی است

برگزیده جشنواره قرآن وعترت

سجاد اسحاقی برگزیده رشته تالیف کتاب بیست و پنجمین جشنواره قرآنی هدهد، یادواره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی گفت: قرآن برای همه افراد، زمان‌ها و مکان‌ها حرف نو و تازه دارد و باعث روشنی ضمیر و افکار می‌شود و در حقیقت روشنفکر واقعی کسی است که با قرآن مأنوس است ؛ هرچند اصطلاح روشنفکر در جامعه امروز بر افراد و تفکراتی دیگر اطلاق می‌گردد.

به گزارش مفدا جیرفت، سجاد اسحاقی  از کارکنان دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت ، در بیست و پنجمین جشنواره قرآن و عترت هدهد موفق به کسب رتبه سوم  کشوری در رشته تألیف کتاب شدند.

وی موفقیت خود را در مرحله اول مرهون قرآن و اهل بیت می دانم که توانسته ا م در  این مسیر  نورانی  قلم بدست بگیرم  و این کار قرآنی را انجام دهم و در مرحله بعد دعای خیر خانواده؛ خصوصا پدر و مادرم و سعه ی صدر همسرم  که در این راه کمک شایانی به بنده کرد.

وی اظهار داشت : این کتاب با عنوان «مدیریت آرزوهای طولانی از دیدگاه قرآن و احادیث  » به رشته تحریر درآمده است؛ که نیم نگاهی هم  به مبحث آرزوها در علم تربیت و روانشناسی دارد . این کتاب مشتمل بر هفت فصل  می باشد  که در فصل اول به مفهوم شناسی موضوع پرداخته شده  و در فصل دوم و سوم به ترتیب به مبحث آرزوهای طولانی در آیات و روایات  اشاره شده و فصل چهارم به منشأ، خاستگاهها و عوامل پیدایش این گونه آرزوها اختصاص یافته است ، آثار و پیامدهای آرزوهای طولانی عنوانی است  که برای فصل پنجم برگزیده ایم،  فصل ششم را بعنوان کاربست امروزین مبحث آرزو اختصاص  داده ایم به تبیین رابطه آرزوهای طولانی با برنامه ریزی و آینده نگری و در   فصل پایانی ضمن ارائه راهبردهایی اخلاقی و عملی برای هدایت آرزوهای انسان ؛توصیه ها و پیشنهاداتی نیز  به مولفان، محققان، رسانه ملی، خانواده و جوانان ارائه شده است. همچنین این اثر نامزد دریافت جایزه کتاب سال دانشگاه علوم و معارف قران کریم کشور  هم می باشد. لازم به ذکر است این کتاب در سال ۱۳۹۸ توسط انتشارات دانشگاه جیرفت و پس از صرف دو سال زمان به چاپ رسیده است.

اسحاقی در خصوص سایر آثار و فعالیت های پژوهشی خود افزود: که دو مقاله چاپ شده و هفت مقاله در حوزه قرآن و عترت در مرحله داوری دارم،  و علاوه براین کتابی را نیز با موضوع "بررسی سیاست های جمعیتی اسلام با تاکید بر قرآن و روایات " در دست تألیف دارم ؛که موضوع افزایش جمعیت یکی از مسائل روز جامعه و از مطالبات جدی و دغدغه های مقام معظم رهبری نیز می باشد.

همچنین یک پژوهش میدانی هم با موضوع "بررسی و نقد شیوه های آموزش قرآن در کودکان و نوجوانان "با حمایت مرکز تحقیقات فرهنگیان اداره کل آموزش و پرورش استان قم و دانشگاه علوم و معارف قرآن کشور انجام داده ام، که هم اکنون در آن مراکز قابل دسترسی می باشد.

علاوه براین یکی دیگر از  آرزوها و علایق بنده  انجام پژوهشی  با موضوع "بررسی و آسیب شناسی فعالیت های قرآنی دانشگاه ها "می باشد که پروپوزال این طرح پژوهشی به اداره فعالیت های دینی و قرانی و همچنین اداره کل کانون های فرهنگی وزارت علوم ارائه شده است.

 امیدوارم  بزودی تحقیقات و پژوهش های بین رشته ای با محوریت قرآن و روایات جای خودش را در میان اساتید و دانشجویان  دانشگاه های علوم پزشکی کشور پیدا کند؛که خوشبختانه  اخیرا  با راه اندازی کمیسیون عالی پژوهش های قرآنی در نظام سلامت  بستر انجام چنین تحقیقاتی فراهم گردیده است که جای تقدیر و تشکر دارد.

برگزیده قرآنی در خصوص درباره تاثیر قرآن در زندگی گفت: قرائت و تدبر به همراه عمل به قرآن باعث پویایی و نشاط و امید بیشتر به آینده در زندگی می شود و احساس می کنم هرکسی پیوسته با قران باشد به روزترین فرد است، چرا که قرآن کتاب روز است. هر مکتب و اندیشه ای ممکن است در ابتدا تازه و نو باشد و طرفدارانی بدست آورد اما گذر زمان در نهایت آن را به کهنگی می کشاند ولی قرآن کتابی است که  برای همه افراد، زمان ها و مکان ها حرف نو و تازه دارد و باعث روشنی ضمیر و افکار می شود، در حقیقت روشنگر واقعی کسی است که با قرآن مانوس است و با هربار رفتن  سراغ قرآن معارف جدیدی را از دریای بیکران آن  صید می کند.

وی در پایان افزود: از سیاستگذاران و عوامل اجرایی این دوره از جشنواره قرآن و عترت که برخلاف شرایط سخت پاندمی کرونا و محدودیت های ناشی از آن، با برنامه ریزی صحیح،  نگذاشتند شرایط ایجاد شده اثر سوئی بر روند برگزاری جشنواره بگذارد، کمال تشکر را دارم.

همچنین از مجموعه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت که زمینه این مشارکت و کسب رتبه را برای بنده فراهم کردند، سپاسگزارم.  و از اساتید بزرگوارم در دانشگاههای علوم و معارف قرآن کریم ، خوارزمی تهران و کاشان که با دلسوزی تمام،  الفبای پژوهش را به این حقیر آموختند و این دغدغه را  در من بوجود آوردند تقدیر و تشکر میکنم و در پایان یک درخواست هم دارم که معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت،به ویژه مرکز قرآن و عترت از اینگونه آثار که صاحب رتبه شده اند، حمایت مطلوب در جهت معرفی و نشر داشته باشند.

خبرنگار: فاطمه سعیدی گراغانی                                                        

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.