دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۴

محتوای فرهنگی:

شرح مختصر و کوتاهی بر فراز اول از دعای هفتم صحیفه سجادیه

قنوت

متن پیش رو، محتوای فرهنگی بوده که توسط مدیریت امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تهیه و به مفدا شیراز ارسال شده است.

فراز اول دعای هفتم صحیفه سجادیه :

یَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَکَارِهِ، وَ یَا مَنْ یَفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدَائِدِ، وَ یَا مَنْ یُلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلَی رَوْحِ الْفَرَجِ. ذَلَّتْ لِقُدْرَتِکَ الصِّعَابُ، وَ تَسَبَّبَتْ بِلُطْفِکَ الْأَسْبَابُ

ای خدایی که پیچیدگی ناگواری ها فقط به وسیله تو حل می گردد و ای خدایی که برندگی سختی ها را می شکنی و ای کسی که روی آوردن به سوی آسایش را از تو تمنا می کنیم فقط به قدرت تو هر دشواری هموار است و تنها سبب ساز لطف عام توست.

شرح مختصری بر دعا :

عقده های روحی انسان، آنچنان پیچیده است که در روانشناسی جدید بعضی را غیر قابل حل و بعضی را بسیار دشوار تشخیص داده اند و توان علاج تنها از عهده اندکی از متخصصین بر می آید. پیچیدگی  بسیاری از گرفتاری ها در اثر پیچیدگی نظام روحی افراد است ولی خداوند متعال گره های کوری را که به دست هیچ کس باز نمی شود به آسانی می گشاید و می داند که چگونه باید بندگان مبتلا و گرفتار را به سامان برساند.

این جاست که یاس و ناامیدی انسان، زایل می شود، زیرا با کرم خداوند، همه چیز حل می گردد و کمترین نگرانی در کار نخواهد بود چرا که کلید همه اسرار گره خورده جهان با تدبیر حکیمانه خداوند ارتباط دارد.

تهیه شده در مدیریت امور فرهنگی معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.