پنجشنبه ۴ دی ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۳

در دانشگاه علوم پزشکی تبریز؛

در سومین هفته از رویداد «دوشنبه های فرهنگی» دانشگاه چه گذشت؟

مفدا تبریز

برگزاری جشن «نیمه گمشده ۲»، «کارگاه آموزشی نقد فیلم»، «مسابقه عکاسی یلدای ظهور» و «شب شعر و موسیقی» از برنامه های هفته سوم بودند که با استقبال دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز به صورت مجازی برگزار شدند.

به گزارش مفدا تبریز، دومین هفته از «اولین رویداد دوشنبه های فرهنگی» در قالب «پنجمین هفته فرهنگی» دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دوشنبه، اول دی ماه سال جاری، با برگزاری ۴ برنامه متنوع و با استقبال بسیار خوب دانشجویان برگزار گردید.

«نیمه گمشده ۲»؛ جشنی با هنرنمایی دانشجویان دانشگاه 

کانون سلامت روان افق در ادامه برنامه های مرتبط با دوشنبه های فرهنگی، ویژه برنامه ای به مناسبت شب یلدا با عنوان «نیمه گمشده ۲» با اجرای گرم ایمان ثروتی، دانشجوی دندانپزشکی، در بخش های متنوع از ساعت ۱۷ تا ۱۹ به صورت لایو در صفحه اینستاگرام خود به نشانی ofoghtbz@ برگزار کرد.

در ابتدای این مراسم دکتر فاطمه آذرتاش، مشاور خانواده و استاد دانشگاه، میهمان این لایو با موضوع «شناخت قبل ازدواج» بود تا به سوالات مرتبط با موضوع روانشناسی این هفته مخاطبان که به صورت ناشناس در کانال تلگرام این کانون پرسیده شده بود، پاسخ دهند.

در قسمت بعدی برنامه، معین تبریزی، دانشجوی شاعر و خوش ذوق،دقایقی به شعرخوانی پرداخت. وی همچنین با تشکر از زحمات کادر درمان در این ایام کرونایی، شعری به مناسبت روز پرستار خواند. در قسمت دیگر این برنامه، یاشار کبیری، دانشجوی پزشکی دانشگاه، با اجرای استندآپ کمدی طنز در رابطه با موضوع برنامه، مخاطبان لایو این برنامه را سرگرم کرد.

شعر خوانی گرم و صمیمی گروه سرود «نسیم ولایت» به مناسبت روز پرستار از دیگر آیتم های برنامه شب یلدای کانون افق بود. از قسمت های جذاب برنامه کانون افق، صندلی داغ با چاشنی پرسش و پاسخ سوالات روانشناسی مرتبط با موضوع برنامه و گفت و گو با میهمانان این قسمت بود. مهمانان صندلی داغ این برنامه،حمید راستی و صبا رسولی، زوج دانشجوی دانشگاه، بودند.

در یکی دیگر از بخش های این برنامه، ارتباط لایو تصویری با پرستاران حاضر در بخش کرونای امام رضا(ع) برقرار شد. در این بخش مجری برنامه، دقایقی پای صحبت های پرستاران حاضر در بخش کرونا نشست و دقایقی با آن ها به گفت و گو پرداخت. پرستاران در این لایو، دغدغه ها و مشکلات موجود در پرستاری را بیان کردند و همچنین انتظارات خود از عموم مردم را برای رعایت پروتکل های بهداشتی در جهت کاهش آمار مبتلایان به این بیماری را خواستار شدند.

همچنین ذهن مخاطبان این برنامه با پرسش روانشناسی «اگر جنس مخالف خودت بودی، با خودت ازدواج می کردی؟!» به چالش کشیده شد و بهترین جواب ها در لایو این برنامه خوانده شد. اجرای موسیقی زنده حال و هوای با نشاط تری به لایو برنامه شب یلدای کانون افق داد.

در قسمت آخر این برنامه فال حافظ به همراه کد قرعه کشی برای مخاطبان این برنامه ارسال شد که در پایان به قید قرعه، ۳نفر انتخاب شدند  و هدیه ای از طرف کانون سلامت روان افق به آن ها اهدا خواهد شد.

کارگاه آموزشی نقد فیلم با «روایت در فیلم داستانی»  

کانون فیلم که در این رویداد فعال و پرمخاطب ظاهر شده است در هفته سوم دوشنبه های فرهنگی، کارگاه آموزشی نقد فیلم را با تدریس استاد رشید قربانی، مدرس و منتقد انجمن سینمای جوانان ایران، برگزار کرد. در این کارگاه که با استقبال خوب سینمادوستان دانشگاه برگزار شد، در مورد اصول نقد فیلم و بررسی کیفیت آثار سینمایی تدریس کاملی ارائه گردید.

پریا صمدی، دبیر کانون فیلم، برگزاری چنین کارگاه‌هایی را برای افزایش اطلاعات حوزه فیلم و سینمای دانشجویان ضروری دانست و از کیفیت و استقبال دانشجویان ابراز خرسندی نمود  و ابراز امیدواری کرد تا با پایان همه‌گیری کرونا، کانون فیلم بتواند برنامه‌های حضوری جذاب خود را برای مخاطبان خود ارائه دهد.

بر اساس این گزارش، روایت در فیلم داستانی، مبحث اصلی این جلسه را تشکیل می داد.

مدرس این کارگاه آموزشی  با بیان اینکه برای فهم مکانیزم روایی فیلم ابتدا باید نگرش کل به جز در مخاطب شکل بگیرد، اظهار کرد: رسیدن به این راهکار، فهم ساختارهای بنیادین دانست تا با فهم الگوهای بنیادین بتوان به دنیای آثار ورود کرد.

قربانی با اشاره به اینکه از نظر تاریخی «ارسطو» به عنوان اولین منتقد هنری در رساله خود «بوطیقا» به بررسی ساختارگرایانه آثار نمایشی دوره خویش می پردازد، ادامه داد: وی نگاه ساختارگرایانه را به نگاه اخلاقگرایانه فیلسوف پیش از خود افلاطون ارجحیت داده است و دسته بندی آثار نمایشی را برای فهم صور شکلی آثار پیشنهاد می کند.
قربانی افزود: در سینما این نگاه ترجمان یافته و در روایت فیلم داستانی با سه دسته اساسی مواجه ایم ؛ ژانر، مکتب و سبک.
وی با بیان اینکه سینما به عنوان هنری گران قیمت از ابتدا با محافظه کاری سرمایه گذرارن مواجه بوده و هست، افزود: کشورهای صاحب صنعت سینما و در راس آن هالیوود با پی ریز نظام ژانرمحور فیلمها (ژانرهایی چون وسسترن، حماسی تاریخی، موزیکال، گنگستری و ...) سعی در دسته بندی و الگوسازی برای جذب حداکثری مخاطب داشتند و این نوع آثار به ترکیبی از فرآورده های صنعتی و هنری تبدیل می شوند.


قربانی با اعلام اینکه فیلم های مکتب محور (همچون اکسپرسیونیسم سینمایی در آلمان، مونتاژ در اتحاد جماهیر شوروی، رئالیسم شاعرانه در فرانسه، نئورئالیسم در ایتالیا و...) پاسخی هستند به آثار سینمایی پیشینیان خود، گفت: سینماگران یک مکتب سعی در ایجاد یک زبان مشترک سینمایی بین آثارشان داشتند و به عبارت بهتر یک طغیان هنری هستند؛ طغیان هایی که از نظر بازه زمانی عمری اندک دارند ولی در دراز مدت تاثیرات ماندگاری بر جای می گذارند.
وی با بیان اینکه آثار سبک محور با مفهوم مدرن از هنر سر و کار دارند، اظهار کرد: در اینجا سینماگر در پی ایجاد یک زبان زیبایی شناسانه  شخصی بوده و به جهت نگاه آوانگارد طیف مخاطبین فرهیخته تری را خواهد داشت.

شب یلدا و  «مسابقه عکاسی یلدای ظهور»

دیگر برنامه این هفته دوشنبه های فرهنگی به همت کانون موعود دانشگاه با عنوان «مسابقه عکاسی یلدای ظهور» برگزار شد. در این مسابقه دانشجویان با ارسال عکس های سفره شب یلدا خود که با مضامین مهدوی چیده بودند، در مسابقه عکاسی کانون موعود شرکت کردند.

کوثر درخشانی، دبیر کانون موعود، هدف از برگزاری این مسابقه را، اشاعه فرهنگ مهدویت و ترویج فرهنگ انتظار دربین دانشجویان عنوان کرد و یادآور شد: در یلدا که طولانی ترین شب سال است دانشجویان حتی به اندازه یک دقیقه دانشجویان به فکر امام زمان(عج) باشند و ما از هر مناسبت و بهانه ای باید استفاده کنیم تا معارف مهدوی را بتوانیم بین دانشجویان گسترش بدهیم.

 لازم به ذکر است که آثار دانشجویان جمع آوری شده است و بعد از داوری نتایج آن از طریق کانال تلگرامی و صفحه اینستاگرامی کانون موعود، به آدرس@moudtbzmed اعلام خواهد شد.

حضور استاد شهرام آبرومند در «شب شعر و موسیقی»

برنامه دیگر دوشنبه های فرهنگی دانشگاه  اختصاص به برنامه «شب شعر و موسیقی» داشت که  مشترکاً توسط کانون‌های شعر وادب و وحدت برگزار شد.

این برنامه که  به مناسبت شب یلدا برپا شده بود، به صورت زنده و بازپخش بیش از ۱۲۰ نفر بیننده را به خود دید. استاد شهرام آبرومند مهمان ویژه برنامه زنده بود که از طریق صفحه کانون اطلاع‌رسانی رسا پخش می شد. اجرای این برنامه را حمید راستی بر عهده داشت. 

سبا آبائی، دبیر کانون شعر، برگزاری مجازی این برنامه را موفق ارزیابی کرد و از اظهار رضایت و استقبال دانشجویان ابراز خرسندی نمود. وی از برگزاری کارگاه شعر کلاسیک در هفته های آتی این رویداد خبر داد و ابراز امیدواری کرد که کانون شعر بتواند حتی در شرایط پاندمی کرونا نیز به وظایف خود عمل کند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.