چهارشنبه ۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۲

نشست سازمان جهانی بهداشت برای مقابله با گونه جدید کرونا

کرونا

سازمان جهانی بهداشت برای بررسی راه‌های مقابله با گونه جدید و مسری‌تر ویروس کرونا که در انگلیس شیوع یافته است، تشکیل جلسه می‌دهد.

به گزارش مفدا گیلان، به نقل از خبرگزاری رویترز، «هانس کلوگ» مدیر منطقه اروپای این سازمان ضمن اعلام این خبر به زمان دقیق برگزاری این نشست اشاره ای نکرده است.

وی گفت: محدود کردن سفرها برای جلوگیری از گسترش ویروس تا زمانی که ما به اطلاعات بهتری دسترسی داشته باشیم، شرط عقل است.

وی ضمن درخواست برای افزایش تمهیدات پیشگیرانه افزود: باید امکان برقراری زنجیره تامین کالاهای اساسی و سفرهای ضروری فراهم شود.

سازمان جهانی بهداشت که مقر آن در ژنو است، در حالی که جانب احتیاط را در زمینه صدور هشدار بزرگ در مورد گونه جدید حفظ کرده، این فرآیند را بخش طبیعی تکامل همه گیری دانسته و انگلیس را به دلیل تشخیص آن مورد تحسین و تمجید قرار داده است.

این سازمان در بیانیه ای که روز سه شنبه منتشر کرد، یادآور شد که برای تعیین اینکه گونه جدید می تواند بر کارایی واکسن تاثیر گذارد هنوز اطلاعات کافی در دست نیست.

از سویی، مدیرعامل شرکت دارویی بایون‌تک آلمان اطمینان داد که واکسن ضد کرونای این شرکت در برابر گونه جدید ویروس کارایی دارد، اما باید تحقیقات در این زمینه انجام شود تا در این زمینه یقین حاصل شود.

«اوگور شاهین» گفت: در حال حاضر نمی دانیم که آیا واکسن ما قادر به محافظت در برابر گونه جدید است یا نه، اما از آنجا که پروتئین های موجود روی گونه دیگر ۹۹ درصد مشابه پروتئین های گونه های غالب است، بایون‌تک به واکسن خود اطمینان علمی دارد.

شاهین تصریح کرد که بایون‌تک در حال حاضر سرگرم انجام مطالعات بیشتری است و امید دارد که در هفته آتی در این زمینه به یقین رسد. وی افزود: احتمال اینکه واکسن ما موثر واقع شود، نسبتا زیاد است.

واکسن بایون‌تک که با مشارکت شرکت آمریکایی فایزر تولید شده، مجوز استفاده در بیش از ۴۵ کشور از جمله انگلیس، آمریکا و اتحادیه اروپا را به دست آورده است.

گزارش‌های منتشر شده درمورد شیوع گونه جدیدی از ویروس کرونا در انگلیس و آفریقای جنوبی، نگرانی‌هایی را ایجاد کرده، اما کارشناسان می‌گویند بعید است این ویروس به مصونیت ناشی از دریافت واکسن ضربه بزند.

گونه جدیدی از ویروس کووید – ۱۹ پس از آنکه نمونه اصلی اولین بار در سال گذشته در چین شناسایی شد، اکنون در انگلیس شیوع یافته است.

 بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس روز شنبه محدودیت های جدیدی را به دلیل شیوع این گونه جدید در کشورش اعلام کرد و چند کشور عضو اتحادیه اروپا و کانادا نیز محدودیت های مسافرتی از انگلیس اعمال کرده اند.

با شیوع نوع جدید ویروس کرونا در انگلیس،  سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد از مقامات انگلیس خواسته است تدابیر سختگیرانه تری در اروپا برای جلوگیری از گسترش این نوع ویروس جهش یافته بکار گیرند.

منبع: ایرنا

کدخبرنگار: ۵۶۳۳۰۱

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.