چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۸

آئین بزرگداشت مقام شامخ استاد برگزار شد

روز استاد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آیین گرامی داشت مقام شامخ استاد در سالن صدرا با حضور اساتید هیئت علمی و مدیران دانشگاه بقیه الله (عج) برگزار شد.

ر ابتدای مراسم معاون آموزش دانشگاه دکتر عبادی گزارشی از عملکرد آموزش دانشگاه و برنامه های سال 96 ارائه کرد و پس از آن از مهمان ویژه مدعو دکتر رحیم پور ازغدی جهت سخنرانی دعوت به عمل آمد.

دکتر رحیم پور ازغدی طی سخنانی به چند اصل اساسی درباره نوع رفتار استادان اشاره کرد و گفت: در درجه ی نخست از اصل های اساسی ای که استادان باید مد نظر داشته باشند «روش تعلیم و تربیت» است که متاسفانه گاهی اوقات اساتید روش هایی را به کار می برند که شاید خیلی مطلوب دانشجو نیست. در این زمینه استاد باید عقلانیت تدفین شده ی دانشجو را بیدار کند. دومین اصل «پرهیز از پر گویی» است که برخی اوقات بخشی از اساتید ما فکر می کنند که اگر به کمیت مطالب بیفزایند برای دانشجو مطالب مفید تر خواهد بود، اما در واقع کیفیت آموزش از کمیت آن مهم تر است. سومین اصل مهم «توجه به وضعیت مخاطب در زمان شنیدن سخنان اساتید» است. هر چیزی را نمی شود بیان کرد و باید مخاطب هم مد نظر قرار گیرد. هم رسانه وهم حوزه و دانشگاه توجه به مخاطب را در بعد آموزش باید در نظر داشته باشند.

رحیم پور ازغدی استاد حوزه و دانشگاه در ادامه افزود: توجه به نیاز علمی و فرهنگی جامعه از اصول و مرام اصلی اساتید است. برای مثال در دانشگاه شما نباید نگاه اساتید تنها به این موضوع معطوف باشد که دانشجوی متخصص تربیت کنند بلکه به دانشجوها باید به لحاظ اخلاق اسلامی توجه شود و اینگونه نباشد که پزشکان ما زیاد از حد درگیر مسایل مالی برای درمان شوند. البته در کشور ما نیز متخصصانی هستند که بدون دربافت مواجب آنچنانی حاضر به ارائه خدمات درمانی در مناطق محروم هستند.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان گفت: به دور از اخلاق اسلامی است که کسی چیزی را نمی داند در درون دانشگاه اشاعه دهد. امکان دارد استاد فیزیک باشد اما دلیل نمی شود که این استاد در حوزه ی مسایل دینی نیز دارای دانش باشد. امکان دارد شخصی در حوزه ای دارای مرتبه پروفسوری باشد و در حوزه ی دیگر دارای مرتبه دانش ابتدایی باشد. متاسفانه برخی از ما ایرانیان شجاعت گفتن کلمه نمی دانم را نداریم.

در ادامه مراسم دکتر جلالی رئیس دانشگاه بقیه الله (عج) طی سخنانی ضمن اشاره به گزارشی از عملکرد دوره ی مدیریتی خویش گفت: دو گفتمان در جامعه ما از اول انقلاب تا حال بوده که اولین گفتمان مربوط به لیبرال ها است و دومین گفتمان نگاه جهادی و انقلابی است. در جنگ 8 ساله دفاع مقدس گفتمان جهادی بود که منجر به پیروزی کشور عزیزمان در مقابل رژیم بعث شد. درست است برخی از کارها شاید دارای الزامات مناسب نباشد، اما می توان از پتانسیل های بالقوه برای ایجاد موقعیت استفاده کرد که این مسئله بیانگر همان نگاه انقلابی و جهادی است.

دکتر جلالی در ادامه افزود: از زمانی که بنده مدیر دانشگاه بقیه الله شدم تلاشم بر این بود که به چند موضوع اساسی توجه کنم که عبارتند از: جدایی بودجه دانشگاه از بیمارستان، تدوین برنامه جامع استراتژیک  که آغاز آن از اسفند ماه سال 95 بوده است و در آخر تلاش ما بر ایجاد کارگروههای تخصصی در حوزه های آموزش، پژوهش و سلامت بوده که بتوانیم ساختاری همگن برای رسیدن به اهداف جامع و کلان خود در دانشگاه ایجاد کنیم.

رئیس دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: از برنامه های ما ابتدا احترام به گذشته دانشگاه  و استفاده از تجربیات مدیران قبلی علی الخصوص دکتر اصلانی است و در درجه ی دوم از شما نخبگان و فرهیختگان دانشگاه دست یاری می طلبم تا بتوانیم راه را درست بپیماییم.

گفتنی است در این مراسم حجت اشرف زاده به اجرای برنامه پرداخت و از اساتید برگزیده دانشگاه تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.