شنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۰

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قم

میانگین سنی ابتلا به کرونا در قم ۵۴ سال است

شریفی پور

دکتر احسان شریفی پور در گزارشی میانگین سنّی ابتلا به کووید۱۹ را در استان، ۵۴ سال و بروز آن را در بین مردان بیش از زنان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به گزارش اخیر کمیته اپیدمولوژی دانشگاه علوم پزشکی قم درباره روند کلی کرونا در استان از ابتدای شیوع تا امروز خاطر نشان کرد: پیک نخست این بیماری در قم مربوط به اسفند ماه ۱۳۹۸ بوده است.

دکتر شریفی پور افزود: پیک دوم هم در شهریور ماه و مهر ماه سال جاری به وقوع پیوسته که بر اساس آمار موجود، مرگ و میر پیک دوم کمتر از پیک اول بوده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم ادامه داد: منحنی های اپیدمولوژی کووید۱۹ بیانگر آن است که گسترش کرونا در استان زیاد بوده است و البته در شرایط فعلی باید گفت که إعمال محدودیت ها توانسته است این منحنی ها را به روند کاهشی و نزولی در ابتلا، بستری و مرگ و میر برساند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین به افزایش ویژه نمونه گیری ها از شهریور ماه سال جاری اشاره کرد و گفت: تردیدی نیست که با وجود وضعیت کنترل شده کووید۱۹ در قم و آمارهای نزولی و کاهشی، همچنان باید تصریح کرد که روند بروز این بیماری در ماه های آبان و آذر ماه کاملا ناپایدار است و مراقبت های ویژه را می طلبد.

وی میانگین سنّی ابتلا به این بیماری را در استان قم، ۵۴ سال دانست و گفت: این میانگین در ماه گذشته ۵۲ سال بود و اکنون با دو سال افزایش، به ۵۴ سال رسیده و نشان دهنده اهمیت مراقبت بیشتر از افراد سالمند در برابر کووید۱۹ است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی قم در عین حال میزان ابتلا به این بیماری را در میان مردان قمی بیش از زنان مطرح اظهار کرد: حدود ۵۸ درصد مبتلایان به این بیماری در استان قم مرد و حدود ۴۲ درصد زن هستند که دلایل ابتلای بیشتر مردان می تواند مواردی مانند تماس بیشتر آنان با جامعه و یکی از دلایل ابتلای کمتر زنان، نوعی خودایمنی هورمونی در آنان است.

وی در پایان تأکید کرد: کووید۱۹ در مکان های سربسته و بدون تهویه مکنده سرعت انتقال بیشتری پیدا می کند و از این رو و با توجه به فصل سرما و عدم جریان هوای آزاد در بسیاری از فضاها، ضروری است تا همه هموطنان نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشند.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.