پنجشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۶

سیگنال‌های بورسی بودجه ۱۴۰۰

سیگنال‌های بورسی بودجه ۱۴۰۰

لایحه بودجه ۱۴۰۰ با توجه به افزایش واگذاری‌ دارایی‌های مالی دولت و تغییراتی که در دولت در قالب بودجه برای سایر بازارهای دارایی در نظر گرفته، پیامدهای قابل توجهی برای روند بورس در سال آینده خواهد داشت. کارشناسان معتقدند این تغییرات، به بزرگ شدن بورس و نهادهای مالی در سال ۱۴۰۰ منجر خواهد شد.

به گزارش مفدا کردستان و به نقل از ایرناپلاس، با تغییر رویکرد دولت در حوزه تأمین مالی و گرایش به بورس، این بازار دستخوش تغییر و تحولات قابل توجهی شده است. کارشناسان با توجه به اینکه واگذاری دارایی‌های مالی در لایجه بودجه سال ۱۴۰۰ نسبت به سال جاری افزایش یافته، نسبت به روند سال آینده بورس خوش‌بین هستند.

تدوین بودجه انبساطی که نشان‌دهنده خوش‌بینی دولت نسبت به آینده مسائلی مانند تحریم‌ها، برجام و ارتباطات بین‌المللی ایران است، می‌تواند سودآوری و قیمت سهام شرکت‌های بورسی را تحت تأثیر قرار دهد. علاوه بر این، تغییراتی که در دیگر بازارهای دارایی مانند بازار مسکن در بودجه سال ۱۴۰۰ در نظر گرفته شده، سرمایه‌گذران بیشتری را به این بازار جذب خواهد کرد.

ابوالفضل شهرآبادی مدیرعامل یکی از شرکت‌های سبدگردان، درباره پیامدهای بورسی بودجه ۱۴۰۰ به ایرناپلاس گفت: بودجه سال ۱۴۰۰ با منابع عمومی ۴۸۱ هزار میلیارد تومان ارائه شده است، یعنی منابع عمومی بودجه در سال آینده نسبت به سال ۱۳۹۹ افزایش حدود ۴۷ درصدی را نشان می‌دهد. در درآمدهای دولت حدود ۱۰ درصد افزایش پیش‌بینی شده است. همچنین در بخش واگذاری‌ دارایی‌های سرمایه‌ای حدود ۱۰۹ درصد و در بخش واگذاری‌ دارایی‌های مالی ۷۱ درصد افزایش نسبت به قانون بودجه سال ۱۳۹۹ وجود دارد.

وی افزود: افزایش واگذاری‌ دارایی‌های مالی مهم‌ترین بخشی است که می‌تواند بازار سرمایه را در سال آینده تحت تأثیر قرار دهد. اما به‌طور کلی نخستین پیام افزایش حدود ۴۷ درصدی در منابع عمومی دولت به بازار سرمایه این است که گشایش اقتصادی بزرگی در سال آینده رخ خواهد داد.
شهرآبادی ادامه داد: این گشایش تنها با برداشته شدن تحریم‌ها، بازگشت آمریکا به برجام و بهبود ارتباطات بین‌المللی ایران رخ خواهد داد و لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ به‌نوعی تنظیم شده که پیام پیش‌بینی دولت از این گشایش‌ها را به فعالان بازار سرمایه ارسال می‌کند.

پیامدهای بورسی بودجه انبساطی
این کارشناس بورس و بازار سرمایه، تغییرات پیش‌بینی‌ شده برای سال آینده در زمینه برداشته شدن تحریم‌ها، بازگشت آمریکا به برجام و بهبود ارتباطات بین‌المللی ایران را تغییرات مثبتی برای بورس و بازار سرمایه تلقی کرد و توضیح داد: نخستین تأثیر مثبت تحقق این پیش‌بینی، افزایش صادرات شرکت‌های بورسی است که می‌تواند با افزایش درآمد و افزایش سودآوری، قیمت سهام این شرکت‌ها را در بازار افزایش دهد. علاوه بر این، پیش‌بینی دولت از فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت با تأیید این پیش‌بینی‌ها، نشان‌دهنده تنظیم بودجه‌ای انبساطی برای سال ۱۴۰۰ است.

شهرآبادی درباره اهمیت تنظیم بودجه انبساطی گفت: در سال ۱۴۰۰، انتخابات ریاست جمهوری و تغییر دولت را پیش رو داریم. به‌طور معمول دولت‌ها در سال اول، کنترل تورم را هدف‌گذاری می‌کنند و بودجه‌های انقباضی را در پیش می‌گیرند. پیامد بودجه انقباضی، رکود و کوچک شدن تمام بازارها از جمله بازار سرمایه است.
وی افزود: با این حال لایحه بودجه، سال ۱۴۰۰ انبساطی است. دولت بعدی نیز طبیعتاً باید به همین بودجه عمل کند. بودجه انبساطی در کنار گشایش‌های اقتصادی می‌تواند اثر مثبتی بر بازار سرمایه به جای بگذارد.

فعالان بورسی به زمان واگذاری‌ها توجه کنند
شهرآبادی در رابطه با افزایش حدود ۷۰ درصدی واگذاری‌های دارایی‌های مالی در بودجه ۱۴۰۰ گفت: باید به این نکته توجه کرد که رقم ۱۷۵ هزار میلیارد تومان این بخش در سال ۱۳۹۹، به رقم ۲۹۸ هزار میلیارد تومان در سال آینده خواهد رسید. ۱۲۵ هزار میلیارد تومان از این مبلغ مربوط به فروش اوراق بدهی مانند صکوک و اسناد خزانه اسلامی است و ۹۵ هزار میلیارد تومان مربوط به واگذاری سهام شرکت‌های دولتی است و حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان هم از محل  صندوق توسعه ملی تامین مالی خواهد شد. هر دو مورد اول به بزرگ شدن بازار سرمایه کمک می‌کنند.

وی افزود: نکته‌ای که در فروش اوراق و عرضه شرکت‌های دولتی مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار می‌­گیرد، زمان عرضه آن‌هاست. معمولاً دولت زمانی سهام شرکت‌های خود را در بورس عرضه می‌کند که شاخص کل بورس رو به رشد باشد. در مقابل، اوراق بدهی زمانی عرضه می‌شود که اقبال سرمایه‌گذاران به معامله سهام شرکت‌ها کاهش یافته باشد.

وی ادامه داد: تجربه نشان می‌دهد، به‌طور معمول دولت‌ها در نیمه ابتدایی سال، سهام شرکت‌های خود را واگذار می‌کنند و در نیمه دوم سال عرضه اوراق بدهی را در پیش می‌گیرند. البته به دلیل شرایط خاص اقتصادی سال ۱۳۹۹، فروش و عرضه سهام دولت شرکت‌های دولتی و اوراق بدهی به طور همزمان انجام شد.

مالیات بر خانه‌های خالی چه تأثیری بر بورس دارد؟
این کارشناس بورس و بازار سرمایه درباره تأثیر مالیات‌های پیش‌بینی‌شده در بودجه ۱۴۰۰ بر بازار سرمایه گفت: افزایش ۲۰ درصدی درآمدهای مالیاتی دولت از دیگر موارد پیش‌بینی ‌شده در بودجه است که بازار سرمایه را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

شهرآبادی افزود: بخشی از افزایش درآمدهای مالیاتی دولت مربوط به مالیات بر خانه‌های خالی و همچنین خودروهای لوکس است که خبر مثبتی برای بازار سرمایه تلقی می‌شود. در واقع این مالیات، سرمایه‌گذاران را از فعالیت در بازار مسکن و خودرو باز می‌دارد و به بازار جایگزین یعنی بورس هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: بنابراین سرمایه‌گذاران حقیقی که مبالغ قابل توجهی منابع مالی دارند از بازار مسکن و خودرو به بورس جذب می‌شوند و بورس با توجه به محرمانه بودن اطلاعات سرمایه‌گذاران، نقدشوندگی بالا، ورود و خروج آسان به بازار و همچنین بهره‌مندی از خدمات شرکت‌های مشاور سرمایه‌گذاری و سبد گردان‌ها بازار جذاب‌تری برای این افراد خواهد بود.

نهادهای مالی در سال ۱۴۰۰ رشد می‌کنند
به گفته این کارشناس بورس و بازار سرمایه، در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ درآمد حاصل از منابع واگذاری دارایی‌های مالی ۲۹۸ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده که از طریق افزایش حجم معاملات بورسی، نهادهای مالی فعال در بورس را تحت تأثیر مثبت قرار خواهد داد.

شهرآبادی افزود: بنابراین صندوق‌های سرمایه‌گذاری، شرکت‌های تأمین سرمایه، کارگزاری‌ها و همچنین شرکت‌های سبدگردان نیز به دنبال بزرگ شدن بازار سرمایه، رشد خواهند کرد. این موضوع نیاز این نهادها به نیروهای جدید را افزایش می‌دهد و بر اشتغال این بخش نیز مؤثر است.
وی ادامه داد: در واقع در سال‌هایی که توجه دولت به بازار سرمایه برای تأمین مالی افزایش پیدا کرده، بازار سرمایه نیز رشد کرده و انتظار می‌رود این رشد در سال آینده و سال‌های بعد نیز ادامه یابد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.