دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۱

ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای طرح سردار شهید سلیمانی در استان های شمالی:

با هوشمندی که از مدیران دانشگاه علوم پزشکی مازندران سراغ دارم این بحران را مدیریت می‌کنند

مازندران/ سفر دکتر لاری 2

سخنگوی وزارت بهداشت: سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه باید مکان مناسبی برای قرنطینه بیماران شناسایی شده در نظر گرفته شود، گفت: اگر ابزار قانونی برای قرنطینه نداشته باشیم نمی‌توانیم در اجرای طرح موفق باشیم.

به گزارش مفدا مازندران، دکتر سیما سادات لاری، ناظر عالی وزیر بهداشت در اجرای "طرح سردار شهید سلیمانی" در استان های شمالی، در نشست بررسی و جمع‌بندی گزارشات چگونگی اجرای این طرح در مازندران، به وضعیت بیماری کرونا در این استان اشاره کرد و گفت: با هوشمندی که از مدیران دانشگاه علوم پزشکی مازندران سراغ دارم این بحران را مدیریت می‌کنند و استان‌های دیگر نیز باید به اقدامات این دانشگاه در مدیریت و کنترل کرونا توجه کنند و آن را اجرا نمایند.

وی با اشاره به اجرای طرح سردار سلیمانی، افزود: باید هر استانی بر اساس موقعیت جغرافیایی و ظرفیت‌های خود این طرح را انجام دهد.

دکتر لاری ادامه داد: این طرح برای کمک به وزارت بهداشت و درمان و برداشته شدن باری از دوش این حوزه تشکیل شده است و باید از ظرفیت نیروهای خارج از این وزارتخانه استفاده شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه باید مکان مناسبی برای قرنطینه بیماران شناسایی شده در نظر گرفته شود، گفت: اگر ابزار قانونی برای قرنطینه نداشته باشیم نمی توانیم در اجرای طرح موفق باشیم.

دکتر سید عباس موسوی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران در این نشست با بیان اینکه طرح سردار شهید سلیمانی اجزای حمایتی، نظارتی و مراقبتی دارد، گفت: از زمان شروع اجرای طرح در  استان در حدود ۲۰۰۰ تیم  مشارکتی در قالب ۲۱ قرارگاه عملیاتی متشکل از نیروهای دانشگاه علوم پزشکی مازندران، جمعیت هلال احمر استان و مقاومت بسیج سپاه کربلای مازندران، توانستند بیش از ۴۴ هزار نفر را غربالگری کنند و انجام رپید تست از افراد دارای علائم بیماری آغاز شده است .

وی همچنین از انجام حدود ۳۰ هزار مورد بازدید نظارتی بر رعایت پروتکل های بهداشتی در سطح استان توسط تیم های سلامت مراکز بهداشت، نیروهای داوطلب بسیج و اعضای هلال احمر خبرداد و با حمایت از طرح پیشنهادی استاندار مازندران مبنی بر افزوده شدن کارکنان دولت به اجزای این طرح افزود: بسیاری از شهرها در شرایط قرمز و نارنجی قرار دارند و ادارات با یک سوم یا دو سوم کارکنان فعالیت می کنند که مشارکت ان ها می تواند در اجرای طرح کمک کننده باشد.

دکتر موسوی با بیان اینکه باید از پتانسیل‌های خارج از وزارت بهداشت و درمان در این طرح استفاده کرد، ادامه داد: در حال حاضر نیروهای کادر بهداشت و درمان درگیر بیماری کرونا در بیمارستان ها هستند، بنابراین باید نیروهای مجری این طرح خارج از وزارت بهداشت و درمان و به صورت داوطلبانه مشارکت داشته باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه حاکمیت سیستم تخصصی بسیار مهم است، گفت: برای گرفتن رپید تست باید الگوی مناسبی داشته باشیم که با توجه به این که در استان مازندران پزشک خانواده وجود دارد، می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.

وی با بیان اینکه در این طرح ورود ارگان‌های مختلف در بخش حمایتی موثرتر است، افزود: باید افراد حوزه غیر تخصصی در اقدامات حمایتی تمرکز کنند تا نیاز افراد بیمار شناسایی شده را برای جلوگیری از تردد رفع کنند.

دکتر موسوی با تاکید بر اینکه باید همچنان به مردم در خصوص جوانب مختلف مقابله با کرونا آگاهی داد، ادامه داد: اگر نهادها و سازمان های مجری در این طرح بتوانند با ارائه آموزش های لازم در جلوگیری از تردد افراد در جامعه موثر عمل کنند، این موضوع می تواند آمار قرنطینه را به ۹۰ درصد برساند.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.