دوشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۵:۳۹

در سفر یک روزه "ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" از دانشگاه علوم پزشکی بابل صورت گرفت؛

برنامه‌ریزی بر اساس فرهنگ بومی مردم در موفقیت "طرح شهید شهید حاج قاسم سلیمانی" تاثیر گذار است/نیازمند پذیرفتن قرنطینه خانگی از سوی فرد مبتلا به کرونا هستیم

بازدید دکتر سیما سادات لاری "ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" از دانشگاه علوم پزشکی بابل 3

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت در سفر خود به عنوان "ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" به استان مازندران سفر و از دانشگاه علوم پزشکی بابل بازدید کرد. معاون وزیر بهداشت در این بازدید یک روزه بر پذیرش قرنطینه خانگی از سوی افراد مبتلا به بیماری کرونا تاکید کرد.

به گزارش مفدا ، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی بابل به عنوان نماینده وزیر بهداشت و "ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" یک‌شنبه ۲۳ آذرماه بازدید کرد.

معاون وزیر بهداشت در جلسه هیأت رییسه دانشگاه علوم پزشکی بابل در خصوص تلاش‌ها و اقداماتی که باید در دانشگاه علوم پزشکی بابل جهت اجرای هر چه بهتر "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" صورت بگیرد، بیان داشت: یکی از مشکلات ما مشکل قرنطینه است، بر اساس اعلام آمار از سوی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل تنها ۳۰ درصد از افراد مبتلا به ویروس کرونا، حاضر به رعایت قرنطینه به مدت دو هفته پس از اطلاع از ابتلا به بیماری هستند که نشان می‌دهد ۷۰ درصد مردم در این شهرستان قرنطینه را جدی نمی‌گیرند. این در حالی است که در آمار کشوری این بی‌توجهی عدد ۷۸ درصد افراد مبتلا به کرونا را شامل می‌شود، مجموع این شرایط در حالی است که هیچ ابزار قانونی وجود ندارد تا مبتلایان را ملزم به رعایت قرنطینه کند.

"ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی"در شش دانشگاه‌ علوم پزشکی گیلان، مازندران، بابل، گلستان، خراسان شمالی و دانشکده اسفراین، ابراز داشت: باید مراقبت‌های خود را بالا ببریم و برای موفقیت باید قوانین بازدارنده قوی داشته باشیم تا سلامت مردم از سوی کسانی که رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی را ساده انگارانه می‌گیرند، به خطر نیفتد، در غیر این صورت در بهمن ماه جاری باید در انتظار پیک بیماری و اوج گرفتن دوباره آن باشیم.

وی یادآور شد: اجرای طرح پزشک خانواده در بابل یکی از نقاط مثبت است و نشان می‌دهد نگرانی از نظر ایجاد تیم‌های مورد نیاز برای اجرای هر چه بهتر طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در این دانشکده وجود ندارد، مضاف بر این‌که باید چیدمان خود را بر اساس فرهنگ هر شهر پیش برد. نکته مهم دیگر این‌که طرح شهید حاج قاسم سلیمانی نشان می‌دهد برای موفقیت در هر شر و شهرستان باید بر اساس فرهنگ مردم بومی آن منطقه عملکرد کرد و نمی‌توان یک نسخه ثابت را برای همه پیچید.

سخنگوی وزارت بهداشت یادآور شد: ما در این طرح مراقبت از بیماران بینابینی که دارای علامت بیماری کرونا هستند را در دستور کار داریم تا بتوانیم ورودی بیمارستان‌ها را کاهش دهیم، حتی در تلاشیم تا به شکل کارآزمایی بالینی برای این عزیزان داروهای آنتی‌وایرال تعریف کنیم که برای این قسمت از طرح کاری انجام نشده است که باید در این خصوص ورود کنیم.

در ادامه دکتر مصطفی جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل، گفت: از ابتدای آذر ماه طرح محله محور و خانواده محور شهید حاج قاسم سلیمانی مبنی بر "هر خانه یک پایگاه سلامت" کار خود ر آغاز کرد، بابل دارای شش بخش، هفت شهر و۵۱۲ روستا با مساحتی حدود هزار و ۵۷۶ کیلومتر مربع و جمعیتی حدود ۵۳۱ هزار و ۹۳۰ نفر  بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ است که شامل ۹۹ هزار و ۶۵۶ خانوار شهری و ۷۴ هزار و ۶۴۵ خانوار روستایی است که در مجموع ۱۷۴ هزار و ۳۰۱ خانوار را شامل می‌شود.

 وی ادامه داد: این شهرستان دارای ۵ شهر با جمعیت کمتر از ۲۰ هزار نفر است که در این شهرها ۹ پایگاه بهداشتی مستقر و همچنین دو شهر با جمعیت بالای ۲۰ هزار نفر است که در مجموع در این دوشهر نیز ۱۵ پایگاه بهداشت وجود دارد. این شهرستان دارای ۲۷ مرکز خدمات جامع روستایی، هفت مرکز خدمات جامع شهری، شش مرکز خدمات جامع شهری و روستایی و ۱۷۵ خانه بهداشت است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطر نشان کرد: استان مازندران و استان فارس جزء استان‌هایی هستند که طرح پزشک خانواده شهری در آن‌ها در حال انجام است و ما نیز در دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز این طرح را دنبال می‌کنیم. پوشش این طرح در شهرها و روستاهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت ۱۰۰ درصد با ۶۱ پزشک خانواده و در شهرهای بالای ۲۰ هزار نفر با حدود ۸۸.۵ درصد جمعیت انجام شده است.

جوانیان افزود: در این طرح ۱۱۸ پزشک خانواده که به عبارتی پایگاه سلامت ما هستند در بخش شهری فعالیت می‌کنند. بابل پر جمعیت‌ترین شهرستان استان است که نسبت به دانشگاه سمنان جمعیت بیشتری را شامل می‌شود. از نظر سنت‌ها و وضعیت محلی در تمامی استان‌های شمالی، روز بازارها و بازارهای محلی وجود دارد که این فضا تا حدی کنترل بیماری را با مشکل روبه رو می‌کند که تلاش داریم در کنترل اپیدمی، این مشکل را که تا حدودی ما را دچار چالش کرده است از میان برداریم.

وی تاکید کرد: بر اساس طرح شهید سلیمانی و طبق منطقه‌بندی صورت گرفته ۴۸ هزار و ۱۸۰ نفر جمعیت بالای ۶۵سال در شهرستان داریم که چیزی حدود ۹.۰۸ جمعیت ما را شامل می‌شود. تعداد مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای (دیابت، فشارخون و...) حدود ۸ هزار و ۱۱۳ نفر، مادران باردار تا کنون دو هزار و ۳۲ نفر و تعداد مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی حدود ۱۰ هزار مرکز است. این در حالی است که  تعداد بازار روز هفتگی۶ عدد و تعداد بازار روز ثابت نیز ۳ بازار است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل تعداد واحد صنعتی فعال در شهرستان بابل را ۷ هزار و ۵۰۰ واحد عنوان کرد و ابراز داشت: به واقع میانگین سنی در افراد بستری ۵۶ سال و بیماران سرپایی ۴۵ سال است، به طور متوسط  مدت ‌زمان شروع علائم تا دریافت درمان سرپایی در پایان آبان‌ماه در شهرستان بابل ۲ روز را نشان می‌دهد که متاسفانه میزان عدم پایبندی افراد بیمار به قرنطینه خانگی دوهفته‌ای حدود ۷۰ درصد است. بیش از یک سوم افراد مبتلا اعلام کرده‌اند که به طور قطعی با یک بیمار دچار علایم تنفسی، تماس نزدیک داشتند.

این مقام مسؤول بیان داشت: مراسمات و مهمانی‌های خانوادگی با ۳۵ درصد، بازارچه‌های محلی با ۲۸ درصد، حضور در مراکز خدماتی با ۲۱ درصد از آمار محل تردد افراد مبتلا به کرونا طی ۱۴ روز قبل از شروع علائم بوده است.

جوانیان خاطرنشان کرد: از جمله تلاش‌های صورت گرفته برای اجرای "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" طرح می‌توان به طرح موضوع در هیات رئیسه دانشگاه، تشکیل جلسات متعدد جهت هماهنگی اجرای طرح در معاونت بهداشتی، جلسات متعدد هماهنگی با استانداری و فرمانداری، صدور ابلاغ  جهت مسؤولان و اعضاء کمیته‌ها توسط فرماندار، تعیین نمایندگان دانشگاه در کمیته‌ها و صدور ابلاغ تشکیل ۵ کمیته شهرستانی طبق دستورالعمل توسط ارگان‌های مسؤول نام برد.

وی به چالش‌های اجرای این طرح در شهرستان بابل اشاره کرد و گفت: وجود انگ ابتلا به بیماری کووید ۱۹، عدم وجود امکانات و بودجه کافی جهت پشتیبانی مناسب نیروها، مدیریت نامناسب فضاهای مجازی و انتشار مطالب غیر علمی و شایعات، عدم وجود اعتبار مالی بسیج در فرآیند توزیع بسته‌های کمک معیشتی، عدم کارشناسی شدن ارزش تغذیه‌ای بسته‌های غذایی اهداء شده به خانواده‌های آسیب پذیر، عدم پذیرش هتل‌ها و مهمانسراها برای نقاهتگاه شدن بعلت انگ پذیرش بیماران کرونایی، عدم تحویل ۵۰ درصد از سواپ‌ها به معاونت بهداشتی توسط وزارت بهداشت جهت تست رپید و همچنین عدم امکان گزارش گیری توسط مسؤول آزمایشگاه در سامانه سیب اشاره کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل تصریح کرد: البته برای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی ابتکارای چون "استفاده از ظرفیت رابطین زیستی حوزه‌های مقاومت و پایگاه‌های بسیج محلات در آموزش سفیران سلامت، بکارگیری از ظرفیت ۱۱۸ پایگاه پزشک خانواده شهری بعنوان تیم‌های مراقبتی و تشکیل تیم ناظران ستاد پایش و نظارت برنامه نیز به کار برده شده اشاره کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری این بخش روی متن کلیک کنید

در ادامه سخنگوی وزارت بهداشت از "مرکز خانه بهداشت گتاب" بازدید کردند و از نزدیک در جریان چگونه اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی قرار گرفت.

در این بازدید سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص تیم‌های مراقبتی، چگونگی شناسایی افراد مبتلا به کرونا، چگونگی شناسایی افراد مبتلا به کرونای نیازمند به ایزوله و یا بستری، چرخه رسیدگی به مراجعه کنندگان و...بررسی‌های لازم را انجام داد.

دکتر جوانیان در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی پایگاه خبری مفدا در خصوص این مرکز خانه بهداشت، گفت: "مرکز خانه بهداشت گتاب"مرکز جامعه شهری و روستایی شهرستان بابل است که خدمات پزشکی، دندان پزشکی را ارایه داده و تیم مراقبت سلامت بهداشت محیط و بهداشت حرفه‌ای در این مرکز فعال هستند. این مرکز نظارت بر تهیه و توزیع مواد غذایی و صنایع را نیز برعهده دارد. مرکز خدمات مورد نیاز در خصوص بیمارانی که مراجعه کرده و حتی افرادی که بیمار نیستند اما نیازمند مراقبت هستند مانند افراد سالمند، زنان بادرار و کودکان را نیز انجام می‌دهد.

وی بیان داشت: این مرکز در حوزه بیماران کرونا یک مرکز بیتوته است که خدمات ۲۴ ساعته را ارایه می‌دهد، تست‌های رپید در این مرکز در خصوص افراد علامت دار مبتلا به بیماری کرونا انجام می‌شود.

برای مشاهده گزارش تصویری این بخش روی متن کلیک کنید

در ادامه نشست جمع‌بندی سفر یک روزه دکتر سیما سادات لاری معاون وزیر بهداشت در خصوص چگونگی روند اجرای "طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" در دانشگاه علوم پزشکی بابل برگزار شد.

سرگرد علی حسنعلی‌زاده در این نشست بیان داشت: در قالب این طرح که با نام مقدس و بزرگ شهید سلیمانی در حال برگزاری است، اولین کار تشکیل دبیرخانه در سپاه شهرستان بود که تقریبا چهار نفر روزانه در این دبیرخانه فعال هستند.

وی ادامه داد: در ادامه تیم نظارتی قوی نیز تشکیل داده شده است که تعدادی از همکاران ما در حوزه سلامت در رشته‌های پیراپزشکی در این تیم در حال خدمت هستند.بر این اساس روزانه از پایگاه‌های سطح شهرستان بازدید صورت می‌گیرد و بلا استثنا هر روز در ساعت ۱۴ برای رفع مشکلات جلسه‌ای برگزار می‌گردد. به واقع تا کنون قریب به ۲۸ حوزه سپاه به صورت مستقیم با بیماری درگیر است. از حدود ۵۹۰ پایگاه مقاومت، ۳۶۱ پایگاه که هر کدام متعلق به یک محله است به صورت مستقیم در حال فعالیت و ۵۹۲ تیم سلامت نیز تشکیل شده است.

 حسنعلی‌زاده ابراز داشت: تعداد خانوار نیازمند به حمایت در شهرستان بابل ۱۲ خانواده هستند که کاملا در پوشش قرار دارند، افراد شناسایی شده مشکوک از طرف ما معرفی شدند به مجموعه بهداشت و درمان حدود ۵۶ نفر و  مبتلای قطعی ۵۰ نفر است. سپاه شهرستان این آمادگی را دارد تا امورات منزل فردی که مبتلا به کرونا شده است و نباید از قرنطینه خانگی تا دو هفته خارج شود را انجام دهد.

در ادامه سخنگوی وزارت بهداشت بیان داشت: بحث پیشگیری و درمان کار وزارت بهداشت است اما در دیگر موارد نیازمند همکاری فرابخشی است به واقع همه عزیزان ما باید پای کار بیایند زیرا به وضوح می‌بینیم که هر استانی که بخش‌های مختلف آن با یکدیگر همراه هستند قطعا موفقیت در آن قابل لمس‌تر بوده و مدیریت بیماری در آن بیشتر است. بابل طرح پزشک خانواده را داشته است بر این اساس طرح شهید سلیمانی باید در این شهرستان دقیق تر اجرا شود. یکی از مواردی که نگرانی‌های ما را کم می‌کند و به نوعی ایمان داریم موجب برکت در این طرح می‌شود نام طرح است که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است.

معاون وزیر بهداشت با بیان این‌که همه ما باید روی این طرح غیرت داشته باشیم گفت: در وزارت بهداشت همه بخش‌ها برای اجرای این طرح بسیج شده‌اند بنابراین اگر در این مسیر محکم قدم برنداریم موفقیت کمتری حاصل خواهد شد که سلامت مردم را به خطر خواهد انداخت. باید سازمان‌های مردم نهاد و خیریه را پای کار بیاوریم تا با هماهنگی و همراهی با یکدیگر کار را پیش ببریم. باید تلاش کنیم تا افراد مثبت را زودتر شناسایی کرده و به قرنطینه شدن هر چه زودتر ملزم کنیم.

وی با بیان این‌که در کل کشور ۷ هزار و ۳۰۰ نیروی بهداشت حرفه‌ای و بهداشت محیط داریم گفت: در بابل تیم های نظارتی به خوبی شکل گرفته است، البته در این شهرستان نقاهتگاه هتلینگ تعریف نشده است در حالی که باید جایی باشد تا افراد دارای بیماری زمینه‌ای را بتوان از فرد مبتلا دور کرد. ما نیازمند غیرت بسیج و سپاه در مبارزه با بیماری کویید ۱۹ هستیم.

در پایان این سفر یک روزه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از مکان ساخت سالن سرپوشیده ورزشی دختران دانشگاه علوم پزشکی بابل بازدید کرد.

برای مشاهده گزارش تصویری این بخش روی متن کلیک کنید

 دکتر جلالی رییس دانشگاه علوم پزشکی بابل در این خصوص در گفت‌وگو با خبرنگار اعزامی مفدا، گفت: سالن ورزشی سرپوشیده دختران دانشگاه علوم پزشکی بابل متصل به خوابگاه دانشجویان دختر است که حدود دو هزار مترمربع مساحت دارد، این مکان فضای سرپوشیده بسیار خوبی برای ورزش‌های مختلف  برای بانوان دانشگاه علوم پزشکی بابل است که حدود ۲ تا دو نیم میلیارد تومان هزینه نیاز دارد که در صورت تامین اعتبار با حمایت دکتر لاری به مدت چهار ماه ساخته خواهد شد.

گفتنی است سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این از دانشگاه علوم پزشکی گیلان به عنوان "ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی" بازدید کرد.

در این سفر مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر بهزاد تدین معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، دکتر صمد زاده مشاور رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، مرضیه نعمتی رییس دفتر معان فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دکتر سیما سادات لاری معاون وزیر بهداشت را مشایعت کردند.

دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، سخنگوی وزارت بهداشت و ناظر اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در شش دانشگاه علوم پزشکی کشور به عنوان نماینده و ناظر دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت در اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی پیش از این از دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز بازدید کرده است./انتهای پیام

خبرنگار:مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.