شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۰

روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود چه گذشت؟

روز دانشجو شاهرود

برگزاری نشست پرسش و پاسخ رئیس و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، برگزاری نشست فرهنگی از سوی دفتر نهاد رهبری و ویژه برنامه بسیج دانشجویی، برگزاری مسابقه‌های "ابتدا سیمرغ" از سوی امور فرهنگی و "خاطره دانشجویی" از سوی کانون هیوا و نیز برگزاری مرحله پایانی مسابقه عکس "پاییز شو" مفدا از مهمترین رویدادها به مناسبت روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود بود.

به گزارش مفدا شاهرود، در هفته‌ای که گذشت در کنار پیام‌های تبریک مسوولان به دانشجویان، ویژه برنامه‌های گوناگونی نیز در سطح دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به مناسبت گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو برگزار شد. برنامه‌هایی که به دلیل شرایط کرونایی امسال حال و هوایی متفاوت داشت و همگی به صورت مجازی برگزار شد.

در این بین، نشست پرسش و پاسخ رئیس دانشگاه با دانشجویان مهمترین این رویدادها به شمار می‌رود. در این نشست که با استقبال خوبی از سوی دانشجویان همراه بود، دکتر "رضا چمن" رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود، حجت الاسلام "محمد علی شیخ‌الاسلامی" مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در این دانشگاه و دکتر "سید شاهرخ آقایان" معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه حضور داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شاهرود با بیان اینکه برای پرداختن به مناسبت ۱۶ آذر باید به تاریخچه و فلسفه شکل‌گیری جنبش‌های دانشجویی توجه کرد، اظهار داشت: از بدو تأسیس دانشگاه‌ها و به موازات شکل‌گیری ساختار علمی آن‌ها، جنبش‌های دانشجویی نیز شکل گرفته است و مفتخریم در حوزه پزشکی یکی از نخستین تشکل‌ها، انجمن اسلامی دانشجویان پزشکی بوده است.

مسوول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود هم ابراز کرد: یکی از موضوعاتی که رهبر معظم انقلاب به طور مکرر متذکر می‌شوند، بصیرت و هوشیاری دانشجو است و برای رسیدن به این بصیرت باید در محیط‌های آموزشی روحیه پرسشگری وجود داشته باشد.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز در این نشست از تکمیل و جهیز خوابگاه‌های جدید این دانشگاه خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات اقتصادی و هزینه‌های بسیار زیاد ساخت و تجهیز خوابگاه‌های دانشجویی، این کار کمی زمان بر شد اما خوشبختانه خوابگاه دختران در مرحله نصب موکت و پرده و همچنین جای‌گذاری لوازم است و تجهیز خوابگاه پسران نیز با کمی تأخیر آغاز شده است.

در این نشست همچنین نمایندگانی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به بیان دیدگاه‌ها و پرسش‌های خود پرداختند.

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ضمن گرامی‌داشت روز دانشجو ابراز کرد: روزی که سه دانشجوی متعهد به اجتماع بر سر آرمان‌خواهی و مبارزه با استعمار و استبداد به شهادت رسیدند و در این مسیر چراغ راه سایر فعالان دانشجویی و دانشجویان شدند، بیش از آنکه روزی برای تبریک باشد، روزی برای تلنگر به تمام دانشجویان و کسانی است که به عنوان مسوول در دانشگاه‌ها کار می‌کنند.

همچنین دبیر کل شورای صنفی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در این نشست به بیان خواسته‌های دانشجویان در زمینه مسائل آموزشی، صنفی و رفاهی پرداخت. جواد مظفری با تأکید بر لزوم تقویت آموزش مجازی و ترغیب اساتید به استفاده از حداکثر ظرفیت فضای مجازی مانند بارگذاری فایل‌های مختلف آموزشی و نه فقط ارسال یک فایل صوتی و محول کردن تکالیف نسبتا سخت به دانشجویان، اظهار داشت: البته تلاش بسیاری از اساتید دلسوز و مسئولیت پذیر که با تمام قوا و تمرکز سعی بر آموزش دارند بر ما پوشیده نیست و از رییس و معاون آموزشی دانشگاه تقاضا داریم ترتیبی دهند با انجام نظرسنجی از دانشجویان، اساتید منتخب و موفق در امر آموزش در هر گروه درسی مورد تجلیل قرار گیرند.

نشست‌های فرهنگی

دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود به مناسبت روز دانشجو نشست فرهنگی "دانشجوی امروز" را برگزار کرد. حجت‌الاسلام "محمد علی شیخ الاسلامی" مسوول دفتر این نهاد در دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نخستین سخنران این برنامه با عنوان "دانشجوی بالنده" بود. همچنین حجت‌الاسلام دکتر "مهدی عبادی" عضو هیات علمی و مدیر گروه معارف دانشگاه در این نشست با موضوع "تاریخچه روز دانشجو" به سخنرانی پرداخت. حجت‌الاسلام دکتر "ابراهیم باغشنی" عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود نیز دیگر سخنران این مراسم با موضوع "دانشجو-مرز حق و تکلیف" بود.

همچنین بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شاهرود برنامه گرامیداشت ۱۶ آذر، روز دانشجو را با موضوع "دانشگاه انسان‌ساز" به صورت مجازی برگزار کرد. حجت الاسلام دکتر احمد راهدار رئیس موسسه فتوح اندیشه سخنران این مراسم بود.

مسابقه‌های مجازی

کانون خیریه "هیوا" دانشگاه علوم پزشکی شاهرود، مسابقه "خاطره دانشجویی" را به مناسبت ۱۶ آذر برای دانشجویان این دانشگاه تدارک دید. به گفته دبیر این کانون علاقمندان به شرکت در این مسابقه باید خاطرات جذاب و کوتاه دانشجویی خود را به صفحه کانون خیریه هیوا  در اینستاگرام ارسال می‌کردند تا در همین صفحه با مخاطبان به اشتراک گذاشته و مورد نظر سنجی قرار گیرد.

امور فرهنگی دانشگاه نیز به مناسبت روز دانشجو برگزاری مسابقه‌ای را با عنوان "ابتدا سیمرغ" به صورت مجازی در بین دانشجویان برنامه‌ریزی کرد. این مسابقه که مهلت شرکت در آن امروز ۲۲ آذر است، در چهار بخش شامل پوستر، استندآپ کمدی، حافظ خوانی و شاهنامه خوانی و نیز خوانندگی پاپ و آواز ایرانی برگزار می‌شود. در بخش پوستر دانشجویان می‌توانند آثار خود را با موضوعات روز دانشجو، روز پرستار، مدافعان سلامت و شهدای مدافع سلامت برای شرکت در مسابقه ارسال کنند. مسابقه استندآپ کمدی نیز با موضوع ویژه کرونا برگزار می‌شود. علاوه بر بخش پوستر، شرکت کنندگان در سه بخش دیگر نیز باید طبق ضوابط مشخص شده از اجرای خود فیلم گرفته و آن را برای داوری ارسال کنند.

همچنین همزمان با روز دانشجو برندگان نهایی مسابقه عکس "پاییزشو" مفدا شاهرود با رأی مخاطبان کانال مفدا مشخص شدند. با برگزاری مرحله دوم و نهایی انتخاب تصاویر برتر مسابقه عکاسی"پاییز شو"، نتایج نهایی ۲ بخش دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود مشخص شد.

 ۱۰ تصویر ارسالی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود که با داوری به جمع ۱۰ عکس نهایی پیوسته بود، برای انتخاب سه تصویر برتر از سوی مخاطبان در کانال مفدا شاهرود بارگذاری شد. در نهایت از مجموع یکهزار و ۵۹۸ رأی "یاسمن زارعی" با کسب ۴۴ درصد آراء، "علی ذبیحی" با کسب  ۲۱ درصد و "هدیه کشمیر" با کسب ۱۳ درصد آراء به ترتیب به مقام های نخست تا سوم این رقابت دست یافتند.

از مجموع ۹۵ اثر ارسالی به این مسابقه، ۴۰ عکس مربوط به بخش همکاران و ۵۵ عکس متعلق به دانشجویان بود. علاقمندان به شرکت در این رقابت یک ماه فرصت داشتند تا آثار خود را به ربات مسابقه ارسال کنند.

این مسابقه در ۲ بخش دانشجویان و کارکنان و در ۲ مرحله برگزار شد به این ترتیب که پس از انجام داوری در مرحله نخست در نهایت پنج عکس در بخش همکاران و ۱۰ عکس در بخش دانشجویان برای رأی گیری در کانال انتخاب شد.

مسابقه ۲۰ سوالی اطلاعات عمومی نیز دیگر رقابت دانشجویی بود که به مناسبت ۱۶ آذر از سوی مفدا شاهرود برگزار شد. در نهایت "زهرا سعیدی"، "سجاد خداوردی" و "محدثه عاشوری" با بیشترین پاسخ صحیح در کمترین زمان از بین ۱۹۷ شرکت کننده موفق به دریافت جایزه شدند./ انتهای پیام