شنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۳۶

در نشست شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور:

اختصاص حداکثر ۵ درصد ظرفیت رشته پرستاری به بهیاران در کنکور تصویب شد

21

اختصاص حداکثر پنج درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط برای برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها در صدوچهلمین جلسه شورای ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور تصویب شد.

به گزارش مفدا زنجان ، جلسه ۱۴۰ شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به ریاست دکتر سعیدرضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به صورت حضوری و مجازی در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن تبریک سی و ششمین سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی طی سخنانی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب تأکید کرد: در واقع شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز نیازمند گام دوم و یک بازسازی روندی و محتوایی است.

عاملی با بیان اینکه مقام معظم رهبری (مدظله ­العالی) در بیانیه گام دوم انقلاب، هدف محوری را دستیابی به تمدن نوین اسلامی عنوان کرده‌اند،  افزود: در واقع متغیر مستقل علم و فرهنگ باید رسیدن به تمدن نوین اسلامی باشد و کانون اصلی این تمدن که مربوط به دوره ظهور است؛ استقرار عدالت، رفع تبعیض اجتماعی، رعایت حقوق دیگران، ایجاد آرامش و امنیت مردم است.

وی ادامه داد: با نگاه کاریکاتوری به علم و فناوری ماهیت معطوف به منافع انسان و جامعه به دست نمی‌آید و بسیاری از بلایای طبیعی از جمله کرونا حاصل این نوع نگاه به علم و فناوری است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران بیان کرد: با توجه به لزوم باز مهندسی اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضرورت دارد نگاه و محور اساسی این بازمهندسی بر اساس نگاه و راهبردهای گام دوم باشد.

وی در خصوص مصوبه اخیر این شورا درمورد نحوه جذب معلمان یادآور شد: بنیان اساسی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش منابع انسانی و معلم است و با توجه به ضرورت بازنگری در نحوه جذب معلمان ماده واحده «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد.

با توجه به لزوم باز مهندسی اسناد شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضرورت دارد نگاه و محور اساسی این بازمهندسی بر اساس نگاه و راهبردهای گام دوم باشد.در این جلسه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به برخی مخالفت‌ها در مجلس شورای اسلامی پیرامون مصوبه «نحوه جذب منابع انسانی در مشاغل آموزشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش» توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، خاطرنشان کرد: مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از منظر اینکه از اختیارات و شئونات ولی فقیه است و همچنین در این چهل سال گذشته شورای نگهبان هیچ گاه مغایرتی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی با قانون اساسی را اعلام نکرده است، کاملاً اتقان دارد.

 این جلسه ستاد راهبردی به بررسی سیاست ۳ پیشنهادی ساماندهی نظام سنجش و پذیرش اختصاص داشت که پس از بحث و بررسی اعضا پیرامون این سیاست، مصوبه "پذیرش دانشجو در دوره‌های کاردانی پیوسته دانشگاه فنی و حرفه‌ای صرفاً از طریق نتایج سابقه تحصیلی و در صورت لزوم مصاحبه و ارزشیابی شایستگی مهارتی فارغ‌التحصیلان هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش خواهد بود" در جلسه به تصویب رسید.

به گزارش ایرنا، در ادامه جلسه نیز موضوع سهمیه بهیاران مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به حذف پنج درصدی سهمیه بهیاران در کنکور سراسری و درخواست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای بازنگری در این مورد، پس از بحث و بررسی پیرامون این موضوع به منظور تسهیل پذیرش و ادامه تحصیل دارندگان مدرک دیپلم بهداری و برقراری عدالت آموزشی در رقابت با سایر داوطلبان آزمون ورودی دانشگاه‌ها،  با سهمیه بهیاران با اختصاص حداکثر پنج درصد از ظرفیت هر یک از رشته‌های پرستاری به بهیاران واجد شرایط موافقت شد و همچنین حد نصاب لازم برای پذیرش آنها در هر یک از رشته محل‌های پرستاری و کسب حداقل ۷۰ درصد از نمره آخرین فرد پذیرفته شده با سهمیه آزاد در آن رشته محل به تصویب رسید.انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.