چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۸

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد؛

حمایت از فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها صرفا بر اساس سامانه کانون‌ها و نشریات است

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت عنوان کرد؛

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها و نهادهای دانشجویی باید از طریق دو سامانه کانون‌های فرهنگی و نشریات انجام شود، چرا که مبنای ما برای حمایت از فعالیت‌های دانشگاه‌ها صرفا براساس حضور و فعالیت دراین دو سامانه صورت می‌گیرد.

به گزارش مفدا، جلسه ارائه گزارش فعالیت‌های فرهنگی و مجازی اداره‌کل فرهنگی از جمله معرفی سامانه‌ کانون‌های فرهنگی، انتخابات مجازی کانون‌ها، سامانه رتبه‌بندی نشریات دانشجویی و فعالیت‌های مجازی صورت گرفته در حوزه نشریات در ایام شیوع کرونا روز سه‌شنبه ۱۸ آذرماه در محل وزارت بهداشت برگزار شد. این جلسه با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت، سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی و حجت حجازی‌زاده رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی برگزار شد.

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره فعالیت سامانه‌ کانون‌های فرهنگی و سامانه نشریات دانشجویی عنوان کرد: امروز و با وجود شیوع ویروس کرونا باید فعالیت‌های فرهنگی به سمت مجازی شدن بیشتر سوق داده شوند. ضمن این که دانشجویان نسل امروز با فضای مجازی به خوبی آشنا هستند و راحت‌تر می‌توانند با فعالیت‌های فرهنگی در بسترهای مجازی ارتباط برقرار کنند.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ماه‌های گذشته در زمینه ایجاد بستر مناسب مجازی برای کانون‌های فرهنگی و نشریات دانشجویی فعالیت‌های اثربخشی انجام شده است و برگزاری انتخابات مجازی کانون‌های فرهنگی و طرح رتبه‌بندی نشریات از جمله اقدامات موثری بودند  که در شرایط سخت کنونی انجام شد و دانشجویان ما توانستند شناسنامه و کارتابل مجازی مخصوص خود برای فعالیت‌های فرهنگی داشته باشند. 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت درباره دانشگاه‌هایی که در این سامانه‌ها فعالیت نداشته‌اند عنوان کرد: متاسفانه برخی از دانشگاه‌ها نسبت به این دو سامانه که زحمات زیادی برای تهیه و تدارک آن‌ها کشیده شده است بی‌توجهی کرده‌اند و لازم است که این دانشگاه‌ها به صورت مشخص با نام و عنوان معرفی شوند تا بتوانند درآینده نسبت به فعالیت‌های فرهنگی اهتمام و توجه بیشتری داشته باشند و از اهمیت سامانه‌های مجازی غافل نشوند. مبنای حمایت ما از فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته در دانشگاه‌ها بر مبنای فعالیت در سامانه کانون‌ها و نشریات است.

لاری در این جلسه همچنین بر گزارش‌گیری مستمر از فعالیت دانشگاه‌ها در سامانه‌ کانون‌های فرهنگی و نشریات تاکید کرد و گفت: دانشگاه‌هایی که در این دو سامانه فعالیت چندانی نداشته‌اند باید ضمن رصد کردن این دو سامانه در جهت رفع نقص دانشگاه خود فعالیت کنند. چرا که تجهیز فضاهای فرهنگی و حمایت از نهادهای دانشجویی صرفا بر اساس میزان فعالیت دانشگاه‌ها در این سامانه‌ها صورت می‌گیرد. همچنین به دانشگاه‌هایی که بودجه تجهیز فضاهای فرهنگی را در محلی غیر از تجهیز یا ساخت فضای فرهنگی صرف کرده‌اند بودجه‌ای در فاز دوم کمک‌های فرهنگی اختصاص داده نمی‌شود.

تاکنون ۱۲۵ انتخابات توسط سامانه کانون‌های فرهنگی به ثبت رسیده است

در ادامه این نشست مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت عنوان کرد: خوشبختانه فعالیت‌های فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی در ایام شیوع کرونا در کشور تعطیل نشد و فعالیت‌های خوبی در این دوران به راه افتاد که طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» و «سامانه کانون‌های فرهنگی» از این جمله است. همواره یکی از دغدغه‌های اصلی نشریات دانشجویی، موضوع تخصیص اعتبارات حوزه نشریات و مشکلات مربوط به چاپ نشریات دانشجویی بود که امیدواریم اجرای طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی» علاوه بر ساماندهی اعتبارات و حمایت‌های مادی و معنوی زمینه ایجاد وحدت رویه و گردآوری اطلاعات جامعی از این امر در سطح دانشگاه‌ها فراهم شود.

زائری‌لطف افزود: سامانه کانون‌های فرهنگی نیز زمینه برای برگزاری انتخابات به صورت کاملا مجازی را فراهم کرد. تاکنون ۱۲۵ انتخابات توسط این سامانه به ثبت رسیده است و ۵۷ دانشگاه درخواست خود را ثبت‌کرده‌اند و ۹ دانشگاه نیز فاقد کانون‌های ثبت شده هستند. 

مدیرکل فرهنگی با اشاره تجهیز فضاهای فرهنگی و کمک به دانشگاه‌ها عنوان کرد: لازمه حضور در فعالیت‌های فرهنگی فراهم کردن عرصه و بسترهای مناسب برای فعالیت‌ است. خوشبختانه برای اولین‌بار وزارتخانه تجهیز فضاهای فرهنگی در دستور کار قرار داد و تاکنون اقدامات خوبی در مسیر تجهیز فضای فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی صورت گرفته است. ما در مرحله نخست با تزریق سه میلیارد تومان اعتبار، در راستای تجهیز این فضاها اقدام کردیم و در مرحله دوم تلاش داریم با اختصاص مبلغ  پنج میلیارد تومان برای تجهیز فضاهای فرهنگی به دانشگاه‌ها، به تقویت فعالیت‌های فرهنگی در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک کنیم.

او افزود: خوشبختانه طبق گزارش‌هایی که به صورت تصویری و مکتوب از دانشگاه‌ها دریافت کردیم متوجه شدیم که در این مدت اقدامات خوبی برای تجهیز فضاهای فرهنگی صورت گرفت و. خوشبختانه این بودجه در جای خودش صرف شد. تعدادی از دانشگاه‌ها به خرید تجهیزاتی چون کامپیوتر، پرینتر، اسکنر برای نهادهای دانشجویی اقدام کردند. در این راستا همچنین چند دانشگاه علوم پزشکی مانند دانشگاه‌های گلستان، گراش، بوشهر و اهواز  به ساخت خانه‌های فرهنگ اقدام کردند. ما نیز مبالغ بیشتری به چنین دانشگاه‌هایی اختصاص دادیم تا فضاهای فرهنگی در این مراکز تجمیع و محل مناسبی برای نهادهای دانشجویی آن‌ها ایجاد شود.

۶۳۰ کانون فرهنگی  ثبت شده است

سیده مریم حسینی رئیس اداره کانون‌های فرهنگی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی نیز در این نشست بیان کرد: کانون‌های فرهنگی اولین نهادی بود که قرعه فال جهت مجازی کردن انتخابات و فعالیت‌های آن به نام او افتاد. مدت‌ها بنا بود که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه‌ای بدل کنیم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام به اجرا درآمد. در حال حاضر ما ۶۳۰ کانون ثبت شده داریم که ۵۷۱ کانون از این بین تاییده شده و ۵۹ کانون در حال تکمیل فرآیند و اطلاعات خود هستند. این سامانه همچنین امکان انتخابات مجازی داشته و ۱۲۵ انتخابات از این طریق برگزار شده است. اما پیش از برگزاری انتخابات باید اطلاعات کانون‌ها درج و ثبت شود.

وی در ادامه افزود: هدف ما از این کار تسهیل فعالیت در امور کانونهای فرهنگی، اختصاص دادن کارتابل برای دبیران کانون های فرهنگی و برگزاری انتخابات به صورت مجازی بود که خوشبختانه این اهداف جامه عمل پوشید.

رئیس اداره کانون‌های فرهنگی همچنین درباره روند و شیوه‌های ثبت درخواست، انتخابات و فعالیت کانون‌ها در این سامانه و همچنین درباره کمک‌های صورت گرفته درباره تجهیزات فضاهای فرهنگی در دانشگاه‌های علوم پزشکی توضیحاتی ارائه داد.

تاکنون ۲۲۸۱ شرکت‌کننده در «جشنواره تیتر» ثبت‌نام کردند

در ادامه این برنامه نوبت به حجت حجازی‌زاده رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رسید. وی درباره فعالیت‌های این اداره در ایام شیوع ویروس کرونا و برنامه‌ریزی‌های آتی آن عنوان کرد: این دوره از جشنواره بخش‌های متعد و مختلفی دارد. «آثار برگزیده»  شامل ۲۶ رسته، «نشریات برگزیده» شامل ۱۸ رسته و «فضای مجازی» شامل ۸ رسته، «بخش ویژه»  نیز با دو موضوع در کنار «سرزمین مادری» پنج بخش اصلی جشنواره را تشکیل می‌دهند. . امسال همچنین برای نخستین بار بخش «سرزمین مادری» با هدف ارزیابی و آشنایی از فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان ایرانی خارج از کشور در حوزه رسانه و ایجاد ارتباطی فرهنگی در نظر گرفته شده است.

او با اشاره به جشنواره سراسری نشریات دانشجویی عنوان کرد: تاکنون ۲۲۸۱ شرکت‌کننده در این جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند. در مجموع وزارت بهداشت با ۱۴۷۰ اثر و درصد مشارکت ۶۴ درصدی و وزارت علوم با ۸۱۱ اثر و درصد مشارکت ۳۶ درصدی در این جشنواره مشارکت پیدا کرده‌اند.

حجازی‌زاده افزود: یکی از نکات کلیدی جشنواره امسال ارائه کارنامه آثار به تمامی شرکت کنندگان برای نخستین‌بار است. بدین صورت که پس از داوری مرحله اول جشنواره کارنامه تمامی آثار داوری شده به شرکت کنندگان ارائه شده و این کارنامه برای آنان قابل رویت می‌شود. همچنین امکان رسیدگی به اعتراضات و بازنگری مجدد آثار وجود خواهد داشت.

رئیس اداره نشریات و تشکل‌های اسلامی اضافه کرد: در ماه‌های گذشته لیگ‌های منطقه‌ای در حوزه نشریات دانشجویی در مناطق مختلف برگزار شده. به عنوان مثال می‌شود به سه لیگ منطقه جنوب با نام «قلم سرخ»، منطقه غرب با نام «مستوره اردلان» و لیگ منطقه شمال‌غرب با نام «دیلماج» اشاره کرد. در این لیگ‌ها کارگاه‌های آموزشی و کارگاه حقوق نشریات به صورت مجازی برگزار شده است که عاملی در جهت تمرکززدایی محسوب می‌شود.

بر اساس این گزارش، دانشگاه‌های علوم پزشکی اسفراین، اهواز، ایلام، تربت جام، تربت حیدریه، جیرفت، خمین، سمنان، شهرکرد، قزوین، گراش، لرستان و مراغه بیشترین همکاری را جهت مجازی شدن فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی وزارت بهداشت داشته‌اند.

همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی آبادان، ارومیه، اسدآباد، بوشهر، خلخال، خوی، کردستان، گلستان و علوم بهزیستی و توانبخشی تاکنون هیچ کانونی را در سامانه ثبت نکرده‌اند.

گفتنی است طرح سامانه کانون‌های فرهنگی به صورت پایلوت در دانشگاه‌های علوم پزشکی اصفهان، اهواز، شهید بهشتی و یزد به اجرا درآمده است.

همچنین دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتش، اصفهان، بم، بهبهان، بوشهر، بیرجند، رفسنجان، ساوه، شاهرود، شوشتر، قم، کردستان، لارستان، لرستان و مازندران ۱۵دانشگاهی هستند که در طرح رتبه‌بندی نشریات هیچ گونه فعالیت و مشارکتی نداشته‌اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.