سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۵۲

شیوه جدید کلاهبردای با نام «به روز رسانی سیم کارت»/ دزدی از شهروندان بیخ گوش مخابرات

شیوه جدید کلاهبردای با نام «به روز رسانی سیم کارت»/ دزدی از شهروندان بیخ گوش مخابرات

اگر شما هم جزو افرادی هستید که با تماسی با نام تماس از «مرکز مخابرات» برای «به روز رسانی سیم کارت» مواجه شده اید، بدانید که هدف یک کلاهبرداری هستید و چنین عنوانی به هیچ وجه وجود ندارد.

در روزهای اخیر تماس هایی با این خبرگزاری از سوی برخی مخاطبان برقرار شد که بیانگر این مضوع است: «عده ای با شهروندان تماس می گیرند و با ادبیاتی شبیه شرکت های هرمی، می خواهند آنان را مجاب کنند که سیم کارت شان نیاز به بروزرسانی دارد. هزینه این کار هم بسته به محله ای که شهروند در آن سکونت دارد از 70 تا 100 هزار تومان متغیراست.»


بر اساس مشاهدات مخاطبان کُرد پرس این تماس ها با موبایل های شخصی انجام می شود و وقتی از نفر پشت خط پرسیده می شود از کجا تماس گرفته است بیان می شود که از مرکز مخابرات و بعضا برای رد گم کنی به جای مخابرات کردستان می گویند مرکز اصلی مخابرات در کرمانشاه!!!


آنچه در عمل اتفاق می افتد این است که اگر به این درخواست پاسخ مثبت داده شود تنها عایدی شهروندِ بی خبر از ماجرا؛  دریافت یک سیم کارت ساده 5 تا 10 هزار تومانی با قیمتی در حدود 70 تا 100 هزار تومان است.

خبرنگار ما در یک بررسی میدانی از دفاتر خدماتی تا حدودی به ریشه ماجرا پی برده است. ا مسئله از این قرار است که نهادهای و شرکت های مسئول تحویل سیم کارت  مدتی است به جای تحویل سیم کارت های تازه به دفاتر و محل های فروش  و خدمات همیشگی آن را به افراد یا دلالانی غیر از آنها می فروشد. این افراد هم که سرمایه ای بالا برای خرید این سیم کارت ها خوابانده اند ظاهرا چاره ای برای سودجویی جز دست زدن به این روش های کلاهبردانه با استخدام افرادی ندارند.


حال سوال اصلی از مسئولان امر این است که آیا در قبال فروش انبوه این سیم کارت ها و نحوه فروش آن از سوی آنها مسئولیتی دارند؟ اگر دارند چه اقداماتی می خواهند برای جلوگیری از این سوء استفاده ها انجام دهند.


توصیه ای هم به مردم و شهروندان اینکه فریب این تماس های کلاهبردارانه را نخورند. اگر سیم کارت شان  قدیمی است  برای تعویض آن به سیم کارت نسل چهارم نیازی به پرداخت هزینه نیست و هیچگونه بروز رسانی و تبدیل به سیم کارت ماهواره ای و ....هم صحت ندارد و نیازی به تعویض آن نیست. کسانی هم که می خواهند سیم کارت جدید  بخرند همچنان از روش های قدیمی استفاده کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.