چهارشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۰۸:۵۳

گذر از بحران کرونا و رسیدن به آرامش سلامتی با مشارکت و همکاری مردم

بسیج جامعه پزشکی البرز محکوم کرد

مسوول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی گفت: با همکاری جوانان مسجدی تلاش می شود تا ضمن انجام امور شخصی بیماران همچون خرید مایحتاج مورد نیاز، مشکلات معیشتی بیماران نیز با کمک خیران و سازمانهای حمایتگر رفع شود.

به گزارش مفدا مشهد به نقل از وبدا، استان ۶ و نیم میلیون نفری خراسان‌ رضوی یکی از استان های پرجمعیت کشور است که به دلیل وجود بارگاه مقدس و منور حضرت علی ابن موسی الرضا(ع)، و اقبال بسیاری از شیعیان دنیا برای حضور در شهر مشهد موجب شده است که این استان از نظر شرایط استراتژیکی در موقعیت خاصی قرار داشته باشد.

اما یبش از  ده ماه است که دنیا و به تبع آن کشورمان با ویروس منحوس کرونا مواجه شده است و در این مدت هزاران نفر به بیماری کووید-19 مبتلا و هزاران نفر نیز جان خود را به دلیل این بیماری از دست داده اند.

از ابتدای شیوع این همه گیری سه دوره غربالگری انجام شده است که با اجرای آن روند بیماریابی و رسیدگی به بیماران افزایش یافته است اما با وجود تمام تلاش هایی که تا کنون صورت گرفته است روند موجی وار این ویروس و افزایش ناگهانی تعداد مبتلایان در مواقع مختلف موجب شد که اجرای طرح "مسجد سنگر سلامت" با مشارکت بسیج و نیروهای مردمی در کشور کلید بخورد.

اگر مروری تاریخی در برهه های زمانی کشور داشته باشیم متوجه می شویم که زمانی که مردم در هر اقدام و برنامه های پای کار آمدند و از ظرفیت آنها استفاده شد موفقیت ها چشمگیرتر و دو چندان شد و حال با توجه به این تجربه طرح مسجد سنگر سلامت و بیماریابی خانه به خانه و محله محور به همت بسیج و با مشارکت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در استان خراسان رضوی آغاز شده است.

این بار هم پیشگیری بهتر از درمان است

از زمانی که ویروس کرونا پای به میدان گذاشت، همه به دنبال راه درمان و یا پیدا کردن واکسن آن بودند و اکنون که نزدیک به یک سال از میدان داری این ویروس می‌گذرد، هنوز بسیاری از طرحها نتوانسته اند در میدان عمل خودی نشان دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این خصوص معتقد است: تا کنون برای مقابله و درمان بیماری کووید-۱۹ دارو و یا واکسن خاصی در دنیا تولید نشده است و در شرایط فعلی ارزانترین و بهترین راه، پیشگیری است و اگر ۸۰ درصد مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند می‌توانیم زنجیره انتقال این بیماری را قطع کنیم.

دکتر محمدحسین بحرینی گفت: در طول ۴۰ سال گذشته هر زمان با بحران رو به رو شده‌ایم نیروهای بسیجی با تمام توان پای کار آمده اند و تلاش کرده اند که به شکلی مطلوب در حل آن مشکل مشارکت داشته باشند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این دانشگاه  با تمام قوا در خدمت اجرای این طرح است و بسیار امیدواریم با اجرای آن در آینده نزدیک شاهد کاهش تعداد بیماران در بخش‌های مختلف باشیم.

 بیش از دو هزار مسجد زیر پوشش طرح مسجد سنگر سلامت قرار گرفتند

مسوول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی نیز با تاکید بر این که این طرح به صورت محله محور و مبتنی بر ظرفیت مساجد اجرا می شود گفت: تا کنون  بیش از 2 هزار مسجد خراسان رضوی زیر پوشش این برنامه قرار گرفته اند.

دکتر محسن ذاکریان با تاکید بر این که مهمترین رکن اجرای این برنامه، تسهیل شرایط برای در خانه ماندن بیمار است ادامه داد: بر اساس بررسی های انجام شده هر فرد بیمار در هفته نخست می تواند عامل ابتلای روزانه هفت نفر دیگر شود بنابراین با ماندن در خانه گام مهمی در کنترل این بیماری برداشته می شود.

مسوول بسیج جامعه پزشکی خراسان رضوی گفت: با همکاری جوانان مسجدی تلاش می شود تا ضمن انجام امور شخصی بیماران همچون خرید مایحتاج مورد نیاز، مشکلات معیشتی بیماران نیز با کمک خیران و سازمانهای حمایتگر رفع شود.

وی ارائه خدمات پرستاری با همکاری مراکز مراقبت در منزل را از دیگر برنامه های این طرح عنوان کرد و افزود: در این طرح با رویکرد امر به معروف تلاش می شود شهروندان را نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی همچون اجتناب از تجمع های محلی، فاصله گذاری اجتماعی، رعایت بهداشت و خود مراقبتی ترغیب کرد.

حل مشکلات مردم جزء ارزش‌های جامعه است

معاون هماهنگ کننده سپاه امام رضا(ع) خراسان رضوی گفت: در گذشته هم حل مشکلات مردم جزء ارزش‌های جامعه بوده و بسیج نیز نماد ارزشهاست و هر چه بسیج در خدمت و امیدآفرینی بیشتر باشد به طور قطع بیشتر به آینده سازی کمک می‌کند.

سردار سرتیپ دوم پاسدار علی اکبر افراسیابی  افزود: بسیج همچنین در موضوع کرونا و برقراری سلامت جامعه نقش آفرین اصلی است  و در  این راستا در طرح شهید سلیمانی با عنوان "مسجد، سنگر سلامت" کار اجرایی با بسیجیان است و از زمان شیوع کرونا بسیج جامعه پزشکی در کنار دیگر دستگاه ها کارهای قابل توجه بسیاری انجام داده‌اند.

وی ادامه داد: در طرح شهید سلیمانی که در عرصه معیشت و درمان است بسیج به معنی واقعی به مردم خدمتگزاری می‌کند و به افراد گرفتار، خدمات درمانی و معیشتی و مراقبتی می‌دهد تا در خانه بمانند و با کمک یکدیگر زنجیره ویروس منحوس کرونا را قطع و شیب ابتلای به آن را نزولی کنند.

شناسایی بیماران از طریق شبکه محله‌ای، معرفی به مراکز جامع سلامت منتخب، تسهیل هدایت بیمار به درمانگاه، نقاهتگاه و بیمارستان مطابق فرایند تعریف شده دانشگاه و همچنین پشتیبانی و حمایت از بیماران در دوره قرنطینه با رفع موانع معیشتی از جمله اهدای بسته‌های کمک معیشتی به خانواده بیماران، رفع موانع شغلی در زمینه اخذ و ارائه گواهی مرخصی استعلاجی معتبر و برطرف کردن مشکلات شخصی شامل خرید و انجام امور جاری زندگی فرد بیمار در صورت نیاز، با استفاده از ظرفیت جوانان بسیجی مومن، امین و معتمد محل از جمله اهداف طرح "مسجد، سنگر سلامت" است که از ۲۰ آبان ماه امسال در خراسان رضوی به اجرا درآمد.

امیدواریم با مشارکت و همیاری نیروهای مردمی و  استفاده از ظرفیت جوانان صالح، انقلابی و فعال مسجدی بتوانیم شاهد قطع زنجیره کرونا و بازگشت سلامتی به شهر و دیارمان باشیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.