سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۱۶

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه:

تلاش ایثارگرانه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان در میدان مبارزه با کرونا

دکتر اصغری

دکتر اصغری گفت: دانشجویان عمده فعالیت خود را در یک سال گذشته به موضوع مبارزه با کرونا معطوف کردند و از آگاهی بخشی عمومی درباره کرونا و ارائه راهکارهای علمی برای زندگی در این دوران گرفته تا فعالیت جهادی و میدانی و حضور داوطلبانه در طرح‌های غربالگری و ثبت اطلاعات و اخیرا طرح شهید سلیمانی، در همه عرصه‌ها حضور داشته اند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان در گفتگو با خبرنگار مفدا، ضمن تبریک مجدد به مناسبت روز دانشجو به دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان، از خدمات ارزشمند آنان در عرصه‌های مختلف مبارزه با کرونا قدردانی کرد.

وی در ادامه با اشاره به حضور و تلاش خستگی ناپذیر دانشجویان این دانشگاه به عنوان بخشی از کادر درمان و مبارزه با کرونا افزود: با اینکه در این ایام امکان استفاده از مرخصی و حذف ترم بدون توجه به سنوات تحصیلی مجاز برای دانشجویان ارائه شده بود، اکثر دانشجویان حضور خود را در دانشگاه و درمانگاه و بیمارستان ادامه دادند. برخی کارورزان علیرغم اینکه دوره فعالیت خود در بخش‌های عفونی و اورژانس را گذرانده بودند، با شیوع کرونا داوطلبانه در این بخش‌ها حاضر شدند.

دکتر اصغری تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ دانشجو، در کنار شورای صنفی دانشجویان، ۲۳ انجمن علمی، ۲۳ کانون فرهنگی، ۷ تشکل و ۵۴ نشریه دانشجویی با مجوز معاونت فرهنگی و دانشجویی ثبت شده اند که فعالیت‌های دانشجویی در قالب این گروه‌ها صورت می‌گیرد.

وی گفت: امسال با توجه به محدودیت های ناشی از اپیدمی کووید ۱۹ و عدم حضور اکثریت دانشجویان در دانشگاه، برنامه‌ها تا حدی دستخوش تغییر شده اند. اساس برنامه‌های فرهنگی به حضور و تعامل دانشجویان و فعالیت اجتماعی آنها وابسته است و بنابراین عدم حضور بدنه دانشجویی در دانشگاه و دستورالعمل‌های مربوط به فاصله گذاری اجتماعی، ناگزیز منجر به کاهش فعالیت دانشجویان می‌شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه همچنین ادامه داد: در کنار کووید ۱۹ که امسال مزید بر علت شده است، احتمالا دلایل دیگری مثل مسائل اقتصادی هم هست که به کم رنگ شدن فعالیت دانشجویان در همه دانشگاه‌ها منتهی شده است؛ از سوی دیگر هم می‌توان چنین تحلیلی کرد که با گسترش استفاده از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی، تغییری بنیادین در مطالبه گری و فعالیت دانشجویی در حال وقوع است.

وی اذعان داشت: با توجه به اینکه دانشگاه علوم پزشکی در عرصه بهداشت و سلامت فعالیت می‌کند، دانشجویان عمده فعالیت خود را در یک سال گذشته به موضوع مبارزه با کرونا معطوف کردند و در این راستا از اطلاع رسانی و آگاهی بخشی عمومی درباره کووید۱۹ و ارائه راهکارهای علمی برای زندگی در دوران کرونا گرفته تا فعالیت جهادی و میدانی و حضور داوطلبانه در طرح‌های غربالگری و ثبت اطلاعات و اخیرا طرح شهید سلیمانی، در همه عرصه‌ها حضور داشته اند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه با اشاره به اینکه از ابتدای اسفند ۹۸ و با آغاز همه‌گیری کرونا، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان پویش مقابله با کرونا را راه اندازی کردند. بیان داشت: از جمله فعالیت‌های دانشجویان در این پویش، می‌توان به تهیه محتوای آموزشی در قالب پوستر، پمفلت، موشن‌گرافی و بروشور برای عموم مردم اشاره کرد که با مراجعه به منابع علمی معتبر و دسته بندی اطلاعات برای گروه‌های هدف انجام شد. همچنین دانشجویان در سامانه تلفنی بیماریابی و غربالگری فعال با معاونت بهداشتی دانشگاه همکاری کردند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: در ماه‌های آغازین همه‌گیری کرونا با توجه به کمبودی که در زمینه عرضه وسایل بهداشتی مراقب فردی وجود داشت، گروهی از دانشجویان این دانشگاه با همکاری دانشجویان فنی و حرفه ای به راه اندازی کارگاه و تولید ماسک و گان برای کادر درمان مشغول بودند. دانشجویان همچنین با همکاری هلال احمر در پایگاه‌های سطح شهر به آموزش رعایت مسائل بهداشتی و تب سنجی پرداختند و در زمینه تهیه کمک‌های مومنانه به هموطنانی که در ایام کرونا دچار مشکلات اقتصادی شدند، پک بهداشتی و اقلام ضروری غذایی اهدا کردند.

دکتر سیده زهرا اصغری با اشاره به اینکه در یک سال گذشته کلاس‌های بسیاری از دانشگاه‌های کشور به صورت مجازی برگزار شده است یادآور شد: قدردان دانشجویان عزیزی که در عرصه های مختلف مبارزه با کرونا حضور و فعالیت داشته و دارند.

وی با بیان اینکه خوشبختانه فعالیت های دانشجویان ما در بین دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور جایگاهی مناسب و رشدی چشمگیر داشته است خاطرنشان کرد: در طی یک سال گذشته، چندین مقام و رتبه کشوری توسط دانشجویان این دانشگاه کسب شده که آخرین آن، مربوط به جشنواره بازدم ویژه نشریات دانشجویی در موضوع مبارزه با کرونا بود؛ در این جشنواره که به پیشنهاد دانشگاه علوم پزشکی همدان و با موافقت معاونت محترم فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، صدها نشریه دانشجویی ویژه مبارزه با کرونا از دانشگاه‌های سراسر کشور به رقابت پرداختند که نشریه «فاخته» از دانشگاه علوم پزشکی همدان موفق به سب رتبه برتر در میان نشریات سراسر کشور شد.

این مقام مسئول ادامه داد: علاوه بر این، سه جشنواره مهم «قرآن و عترت»، جشنواره فرهنگی و هنری «سیمرغ» و جشنواره نشریات دانشجویی با عنوان «تیتر» در سطح دانشگاه های وزارت بهداشت برگزار می شود که در بیست و چهارمین دوره از جشنواره قرآن و عترت که سال گذشته با حضور بیش از هزار و ۱۰۰ شرکت کننده به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی همدان برگزار شد، رتبه کلی دانشگاه ما در بین ۶۴ دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور، از مقام ۳۳ در سال ۹۷ به مقام ۱۳ در سال ۹۸ ارتقا یافت. در این دوره، ۱۳ نماینده از دانشگاه علوم پزشکی همدان به عنوان رتبه‌های برتر کشوری در شاخه‌های مختلف جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت انتخاب شدند.

وی گفت: امسال هم در بیست و پنجمین دوره این جشنواره، ۳۵ نمابنده از این دانشگاه به مرحله نهایی راه یافته اند و اخیرا آزمون‌ها انجام شده است و منتظر اعلام نتایج هستیم.

دکتر سیده زهرا اصغری اضافه کرد: در جشنواره فرهنگی و هنری سیمرغ نیز در سال‌های اخیر دانشگاه علوم پزشکی همدان درخشیده است و چندین مقام برتر کشوری را کسب کرده است. سال ۹۸، دانشجویان این دانشگاه در ده بخش مختلف حائز رتبه‌های برتر شدیم و در سال جاری نیز فعالیت‌ها در خصوص آماده سازی و شرکت دانشجویان و کارکنان دانشگاه در حال انجام است.

وی ادامه داد: در جشنواره نشریات تیتر، یک مقام برتر کشوری توسط نماینده دانشگاه علوم پزشکی همدان در سال ۹۸ کسب شد و با توجه به صدور فراخوان برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره تیتر در سال ۹۹، نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی همدان مشغول ارسال آثار خود به این جشنواره هستند. همچنین نمایندگان دانشگاه علوم پزشکی همدان در جشنواره ای که خانه نشریات غرب کشور برگزار کننده آن بود و دانشگاه‌های همدان، کرمانشاه، کردستان و ایلام در آن شرکت داشتند، مقام اول را کسب کردند.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در پایان اظهار داشت: در همین راستا و به منظور ایجاد انگیزه و ارتقای سطح نشریات دانشگاه، کلاس و دوره‌های مجازی مختلف در زمینه نشریات و یک جشنواره دانشگاهی با عنوان "قلم سبز" نیز برگزار شد که شاهد حضور فعال نشریات دانشجویی دانشگاه در آن بودیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.