سه‌شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۹ - ۰۷:۴۶

همزمان با روز دانشجو؛

آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد

مفدا تبریز

آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» همزمان با روز دانشجو با حضور تعداد محدودی از دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تالار شهید شایان مهر برگزار شد. آیین افتتاحیه به صورت زنده از صفحات مختلف اینستاگرامی پخش و با استقبال دانشجویان مواجه گردید. برگزاری چنین مراسمی پس از مدت ها، نشاط و امید را به دانشگاه بازگرداند و دانشجویان را دل تنگ سالن های لبریز از جمعیت روزهای پیش از کرونا کرد.

به گزارش مفدا تبریز، آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» همزمان با روز دانشجو با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی در تالار شهید شایان مهر در روز یکشنبه، ۱۶ آذر ماه جاری، برگزار شد. 

این آیین افتتاحیه به سبب رعایت پروتکل های بهداشتی با حضور تعداد محدودی از دانشجویان فعال فرهنگی دانشگاه در تالار شهید شایان مهر و پخش زنده از طریق صفحات مختلف دانشگاه در اینستاگرام از ساعت ۲۱ با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد.

اجرای این برنامه را حمید راستی، دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه، بر عهده داشت و محمود فیضی، مدیر امور فرهنگی دانشگاه و مریم رستمی، کارشناس کانون های فرهنگی نیز در کنار دانشجویان حضور داشتند. 

در بخش نخست آیین افتتاحیه  «دوشنبه های فرهنگی»، کلیپ معرفی کانون های فرهنگی دانشگاه پخش شد و در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، سخنرانی کوتاهی را ارائه کرد. 

دکتر مهدی نظری با گرامیداشت روز دانشجو، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز، دانشگاهی پیشرو در فعالیت های فرهنگی در سطح کشور است و اختصاص رتبه های برتر در جشنواره های فرهنگی وزارتی و ملی نشان از جایگاه دانشگاه دارد. 

وی در بخش پایانی سخنانش، موفقیت های فرهنگی دانشگاه را مرهون فعالیت های دانشجویان معرفی کرد و از زحمات و تلاش های آنان قدردانی نمود. 

اجرای گروه موسیقی، بخش بعدی آیین افتتاحیه بود و رضا شیخ زاده، یاشار مقتدر و توحید حسینی از دانشجویان دانشگاه با اجرای قطعات موسیقی ترکی آذربایجانی به هنرنمایی پرداختند و لحظات دل انگیزی را برای بینندگان خلق کردند. 

ادامه آیین افتتاحیه با سخنرانی استاد جوادی فام همراه بود. این استاد دانشگاه با گرامیداشت روز دانشجو، اظهار کرد: با توجه به جمله «اطلُبوا العِلمَ مِنَ المَهدِ إلَی اللَّحْدِ» (از گهواره تا گور، دانش بجویید)، همگی ما دانشجو هستیم. 

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع)، انسان ها را در سه گروه دانشمند، دانشجو و خاشاک معرفی کرد و ادامه داد: رسالت دانشجو، رسالت انسان دارای اعتقاد است و تخصص گرایی نبایستی دانشجو را از جایگاه انسانی اش دور کند. 

استاد جوادی فام با اشاره به اینکه هیچ پیشرفتی بدون عقیده ممکن نیست، افزود: انسان بی عقیده معنایی ندارد و مدیریت عقل بر احساسات و عواطف دانشجویان لازم است و شایسته است دانشجویان، خود و ظرفیت های خود را بشناسند. 

این استاد دانشگاه، تهاجم فرهنگی و تحجر برخی دینداران را آفات دینداری در روزگار فعلی دانست و گفت: دانشجو، موذن جامعه است و اگر اذان را به وقت نگوید، نماز جامعه، قضا می شود.  وی در ادامه سخنانش، سکوت و عدم اعتراض به ظلم را همراهی با ظالم معرفی کرد و ادامه داد: متاسفانه در طول چند سال اخیر، یاس و ناامیدی بر فضای دانشگاهی سایه انداخته است. 

استاد جوادی فام، یاس را گناه کبیره خواند و افزود: با تلاش و داشتن نیت الهی و توکل بر خدا، موفقیت حاصل می شود و یاس و ناامیدی دیگر مجالی برای خودنمایی نخواهد داشت. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه دانشجو بایستی دانا و دارا باشد، اظهار کرد: دارایی دانشجو بدین معنی است که دانایی را به مرحله فعلیت برساند و عامل به علم باشد. 

وی در بخش دیگر سخنانش، علم را فاقد جهت خواند و ادامه داد: این دانشجویان هستند که به علم جهت می دهند و دانشجو زمانی می تواند به چنین اقدامی دست زند که صاحب عقیده باشد. 

استاد جوادی فام به نقاط ضعف و قوت فضای مجازی بر زندگی دانشجویان اشاره کرد و گفت: دوری از کتاب در اثر فضای مجازی ناخوشایند است و لازم است دانشجویان مدیریت فضای مجازی برای بهره گیری از نقاط قوت  آن را مد نظر قرار دهند. 

این استاد دانشگاه در بخش پایانی سخنانش، رسالت دانشجویان را اصلاح خود با خودشناسی، اصلاح جامعه با خودشناسی و دیگرشناسی و صیانت از کشور دانست و همه آنها را منوط به آشنایی دانشجویان با هدف خلقت معرفی کرد. 

آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اجرای استندآپ کمدی توسط علی فریادی، دانشجوی دانشگاه و از نفرات برگزیده مسابقه عصر جدید ادامه یافت و وی با هنرنمایی توانست در سالن شهید شایان مهر در غیاب مخاطبان انبوه همیشگی، لبخند را بر چهره مخاطبان مجازی برنامه بنشاند. 

هنرنمایی گروه تئاتر «یاراد» از دیگر بخش های جذاب آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» بود و آراز دانایی مهر، رضا منتخبی و فرزاد اسدزاده با اجرای نمایش کمدی، لحظات مفرح و شادی را خلق کردند. 

آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» با سخنرانی مدیر امور فرهنگی دانشگاه ادامه یافت. محمود فیضی در ابتدای سخنانش، ریشه کنی زودتر ویروس منحوس کرونا و برطرف شدن این روزهای سخت و حضور دوباره دانشجویان در صحن دانشگاه را آرزو کرد. 

وی در ادامه سخنانش به برگزاری «هفته فرهنگی» در دانشگاه علوم پزشکی تبریز اشاره کرد و گفت: برگزاری هفته های فرهنگی در دانشگاه های کشور ایده ای نو بود که به همت دانشگاه علوم پزشکی تبریز از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و می توان آن را بزرگ ترین رویداد فرهنگی دانشگاهی معرفی کرد. 

محمود فیضی با اشاره به شرایط موجود و محدودیت های ناشی از شرایط کرونایی و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی، اظهار کرد: برگزاری «دوشنبه های فرهنگی» در حقیقت ادامه دهنده «هفته های فرهنگی» است که با توجه به عدم حضور فیزیکی دانشجویان در سالن ها و برنامه ها، به صورت مجازی برگزار می شود. 

وی در بخش پایانی سخنانش از معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه به سبب حمایت همه جانبه  از برنامه های فرهنگی قدردانی کرد و ادامه داد: لازم می دانم از دبیران کانون های فرهنگی، نماینده دبیران کانون های فرهنگی و کارشناس کانون های فرهنگی دانشگاه که در راه برگزاری «دوشنبه های فرهنگی» بسیار کوشیده اند، تشکر ویژه نمایم. 

بر اساس این گزارش، بخش پایانی آیین افتتاحیه «دوشنبه های فرهنگی» به قرعه کشی میان مخاطبان این برنامه برای اهدای کارت هدیه اختصاص یافته بود و در این بخش به بیست نفر از مخاطبان، این هدیه تقدیم گردید.   

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.