یکشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۲

طاها رهدار، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان:

دانشگاه قلب تپنده جامعه و دانشجو قلب تپنده دانشگاه است.

دانشگاه قلب تپنده جامعه و دانشجو قلب تپنده دانشگاه است.

به گزارش مفدا_زاهدان، طاها رهدار مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در طی پیامی به مناسبت روز دانشجو، بر افزایش آگاهی و حضور دانشجویان در عرصه سیاسی_اجتماعی کشور و دغدغه مند بودن آنان نسبت به مسائل پیرامونشان تاکید کرد.
طاها رهدار در این پیام، ضمن اشاره به جایگاه والای شهیدانی چون مهدی شریعت رضوی، احمد قندچی و ... بر ادامه رسالت آنان توسط دانشجویان و درک محوریت روز دانشجو تاکید کرد.

در ادامه بخشی از متن این پیام را باهم می خوانیم؛

«روز دانشجو مبارک»، جمله ای که محال است دانشجو باشید و هر ساله در 16 آذرماه نشنیده باشید. اما آیا تا به حال فکر کرده ایم روز دانشجو یعنی چه؟؟ آنچه باعث شده روز دانشجو در تقویم مناسبت های انقلاب اسلامی به فراموشی سپرده نشود، ریشه عمیق این نامگذاری است. همان ریشه ای که به 16 آذر 1332 برمیگردد، وقتی که در گرماگرم غارت سرمایه های ملی، فرهنگی، مادی و مذهبی مان از سوی آمریکایی ها، فرزندان فرهیخته ایران آگاهی خود را حتی به قیمت ریخته شدن خونشان فریاد زدند. 
همان زمانی که «آذر» مان پیش پای نیکسون،قربانی آتش بیداد شد. 
کاش بدانیم خون های ریخته شده آن روز چه مسئولیت سنگینی روی دوش من و تو دانشجو گذاشتند. بار سنگین چشم بیدار و صدای آگاه جامعه بودن وقتی همه به هر دلیلی دم از سکوت میزنند و پشت لبخند های خاموش مسئولین در برابر گرگِ دشمن، عزت و غیرت و ثروت و قدرت ملت به تاراج میرود.
  
دانشگاه قلب تپنده جامعه و دانشجو قلب تپنده دانشگاه است. راه اصلاح جامعه از دانشگاه میگذرد همانطور که پیر جماران فرمود:«اگر دانشگاه اصلاح شود؛ مملکت اصلاح می‌شود». 
قطعاً دانشگاه از بیرون اصلاح نخواهد شد و اگر قرار بر اصلاح دانشگاه باشد، این اصلاح باید نشأت گرفته از خود دانشگاه و به دست جامعه نخبگان دانشگاه یعنی دانشجو رقم بخورد. البته نه هر دانشجویی!
دانشجویی که خود را به دست طوفان حوادث میسپارد و منتظر نشسته تا ببیند سرنوشت چه آینده ای برایش رقم میزند هرگز نخواهد توانست جامعه را تغییر دهد. اما دانشجویی که دغدغه دارد، حساس است و بی تفاوت به پیرامونش نیست، موشکافانه میبیند، آگاهانه فریاد میزند، با بصیرت سکوت میکند نه از سر به اصطلاح مصلحت ..
ایده و حرف و برنامه دارد، سختی میکشد اما میکوشد تا جامعه را در مسیر آرمان هایش با خود همراه کند، به آینده امیدوار است. 
دانشجویی که پویا و محرک است، آرمان گرایانه افق ترسیم میکند و در صحنه عملیات، نشدنی ها را ممکن میسازد. 
این دانشجو همان کسی است که به قول شهید مظلوم، دکتر بهشتی، مؤذن جامعه است که اگر خواب بماند نماز امت قضا میشود. اصلاً دانشجو باید همین باشد؛ببیند آنچه را چشم ها از دیدنش کورند، بشنوند آنچه را گوش ها از شنیدنش کرند، بفهمد آنچه را ذهن ها از فهمش عاجزند و فریاد زند آنچه را زبان ها از گفتنش لالند. آنوقت میشود کسی که باعث رشد و تعالی جامعه اش میشود نه سربار آن. 
آنچه دانشجو و جنبش دانشجویی را از سایرین متمایز میکند آرمان گرا بودن، آزادگی، در محظور نبودن و مطالبه گر بودنش است. دانشجو باید آرمان گرایانه افق های تعالی جامعه را ترسیم کند و گفتمان سازی کند، آنوقت با پشتوانه آزادگی و وابسته نبودن و بدون رودربایستی آرمان هایش را مطالبه کند و جامعه را با خود همراه سازد. 
آری روز دانشجو را باید به چنین دانشجویی تبریک گفت، دانشجویی که هنوز خون مهدی(آذر) شریعت رضوی، احمد قند چی و مصطفی بزرگ نیا در رگ هایش می جوشد. خونی که با ریختنش آرمان هایش روز به روز زنده تر میشود. 
و اما روز دانشجو، واقعاً چه روزی است؟؟ نمی دانم چند درصد دانشجوهایمان میدانند 16 آذر سیاسی ترین روز مرتبط با دانشجو در تقویم ماست. نمی دانم چند درصد دانشجوهایمان میدانند 16 آذر، روز دانشجو و روز تولد شعار مرگ بر آمریکا در ایران است. 
بدترین خیانت است به دانشجو و جنبش دانشجویی اگر هر ساله روز دانشجو در برگزاری جشن های سرگرم کننده بی هدف خلاصه شود بی آنکه  حرفی از دانشجو و آرمان هایش زده شود، بی آنکه از تعلق این روز به دانشجوی ضد سلطه حرفی زده شود و بی آنکه از دل چنین مراسماتی دانشجوی دغدغه مند و آرمان گرا بیرون بیاید.

طاها رهدار 
مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پاییز ۱۳۹۹

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.