دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۹

تربیت نیروی همطراز انقلاب اسلامی مهمترین هدف بسیج دانشجویی

مازندران / هفته بسیج

تقویت و توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی در جهت بسط فرهنگ انقلاب اسلامی، تقویت و توسعه فعالیت‌های ورزشی و تربیت‌بدنی به منظور حفظ و ارتقاء روحیه نشاط، شادابی و مقابله با تلاش دشمن در تضعیف و تخریب بنیان‌های فکری، اعتقادی و اخلاقی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی و پیشگری از بحران‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بخشی از وظایف معاونت فرهنگی-اجتماعی در بسیج دانشجویی است .

به گزارش مفدا مازندران در واپسین روزهای زندگی رهبر کبیر انقلاب اسلامی در پیامی که بخشی از آن اختصاص به تأسیس بسیج دانشجو و طلبه داشت، همه جوانان را به آنچه جهاد علمی و مبارزه خستگی ناپذیر در سنگر علم و عمل نامیده بود، فرا خواند و بسیج دانشجوئی با هسته مرکزی دانشجو شکل گرفت. اهداف و وظایف و شرایط عضویت در بسیج دانشجویی طبق آیین‌نامه اجرایی صادر شده از شورای عالی انقلاب فرهنگی معین می‌شود.

از جمله اهداف تعریف شده‌ی بسیج دانشجویی اشاره شده است به:

ترویج اسلام در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی‌زمینه‌سازی برای تحقق جنبش نرم‌افزاری و نهضت تولید علم بومی و دینی و زمینه‌سازی و کمک برای اسلامی شدن دانشگاه‌ها، تبیین، ترویج و تحقق فرامین و رهنمودهای رهبران پیشین و کنونی جمهوری اسلامی ایران، تحکیم و تعمیق ارزش‌های انقلاب اسلامی و تبیین و توسعه فرهنگ اسلامی در دانشگاه‌ها شناسایی و تربیت نیروهای وفادار، متعهد، همسو و هماهنگ با شاخصه‌های انقلاب اسلامی برای استمرار انقلاب اسلامی، بسط فرهنگ و تفکر بسیجی و ارتقاء معرفت دینی و بینش فرهنگی، اجتماعی و سیاسی دانشجویان، دفاع همه‌جانبه از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در عرصه‌های گوناگون فکری، فرهنگی، علمی، سیاسی، اجتماعی و صنفی پاسداری از اصل تغییرناپذیر نه شرقی نه غربی و هویت دینی.

تشکیلات بسیج دانشجویی بسته به شرایط هر دانشگاهی، دارای معاونت‌ها و سیستم سازمانی جداگانه ایست، اما هدف اصلی و خط فکری همه مراکز در یک راستا و جهت است. بسیج دانشجویی فراگیرترین جبهه تشکلی نیروهای ارزشی در دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف دو دهه اخیر توانسته متناسب با تحولات کشور و دانشگاه نقش ویژه خود را ایفا کند.

همچنین در این سال‌ها بسیج دانشجویی به اقدامات تبلیغی و ترویجی با رویکرد ترویج مبانی ارزشی و انقلابی همچون برنامه‌های بصیرتی سیاسی، برگزاری هیئت های مذهبی و برنامه های مناسبتی دینی، برگزاری اردوهای راهیان نور و یادواره های شهدا و دوره های آموزشی معرفتی همچون طرح ولایت نموده است که این اقدامات تاکنون ادامه داشته است.

از جمله فعالیتهای بسیج دانشجویی ، طرح اردوی جهادی است که هرساله در فصل تابستان برگزار می‌گردد. برگزاری اردوهای جهادی به منظور محرومیت زدایی و کمک به کارآمدی نظام از اقدامات برجسته بسیج دانشجویی در سطح ملی بوده است. بالابردن سطح فکر و اندیشه دانشجویان بسیجی، تقویت مسائل اعتقادی و مواجهه با عوامل و پایگاه‌های فکری از جمله فعالیت هایی است که معاونت تعلیم و تربیت (آموزش) انجام می دهد. پیگیری مسائل اداری، دفتری و تهیه اقلام و تجهیزات و ثبت کلیه اموال از وظایف معاونت اداری و پشتیبانی است.

معاونت علمی و اقتصاد نیز از معاونت های نوپا در بسیج دانشجویی است که به دنبال ایجاد تحول علمی و تحقق جنبش نرم‌افزاری و تولید علم و جهاد علمی در دانشگاه‌ها است و آخرین بخش، معاونت فرهنگی اجتماعی است که خود از کانون های بسیاری تشکیل شده است. کانون های قرآن و عترت، هنر و رسانه، زنان و خانواده، دفاع مقدس، تربیت بدنی، فضای مجازی و سایبری برخی از فعالیت‌های این معاونت در موضوعات مختلف است. تقویت و توسعه فعالیت‌های فرهنگی، هنری و ادبی در جهت بسط فرهنگ انقلاب اسلامی، تقویت و توسعه فعالیت‌های ورزشی و تربیت‌بدنی به منظور حفظ و ارتقاء روحیه نشاط، شادابی و مقابله با تلاش دشمن و ایادی آن در تضعیف و تخریب بنیان‌های فکری، اعتقادی و اخلاقی در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی و پیشگری از بحران‌های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی بخشی از وظایف معاونت فرهنگی-اجتماعی در بسیج دانشجویی است .

گرد آورنده: نسترن عسگری

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.