سه‌شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۱

در آیین اختتامیه جشنواره کشوری "خاطره‌نویسی عهد جانانه" مطرح شد؛

فرماندهان سلامت در سنگر فرهنگی حضور پررنگی دارند/دو رتبه برتر جشنواره از آن دانشگاه علوم پزشکی قم

آیین اختتامیه جشنواره خاطره نویسی "عهد جانانه" با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد

دکتر سیماسادات لاری در آیین اختتامیه جشنواره کشوری "خاطره‌نویسی عهد جانانه" که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن قدردانی از مجاهدت‌های فرماندهان سلامت در سراسر کشور بیان کرد: امروز فرماندهان سلامت در استان‌های مختلف مشغول جنگ نابرابر با ویروس کرونا هستند. در این میان روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در کنار موضوع مهم و حساس سلامت به مسائل فرهنگی اهتمام جدی دارند و علاوه بر مدیریت و مبارزه با بحران کوید ۱۹، در سنگر فرهنگی حضور پررنگی دارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، آیین اختتامیه جشنواره کشوری "خاطره‌نویسی عهد جانانه" روز دوشنبه ۲۶ آبان‌ماه در سالن حکیم سازمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه موضوعات انسانی در شرایط سخت و بحرانی نمود بالایی پیدا می‌کنند عنوان کرد: هر بحرانی در کنار مشکلاتی که ایجاد می‌کند نعمات مختلفی به همراه دارد که موجب خلاقیت و نوآوری می‌شود. در چنین فضایی برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و نگاه خلاقانه به ویروس کرونا و ثبت آن از طریق عکس، پوستر، خاطره‌نویسی و... اهیمت زیادی دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت دوران دفاع مقدس را نماد مقاومت و پایداری ملی دانست و گفت: اگر امروز مدافعان سلامت در جبهه مقابله با ویروس کرونا فعال هستند به برکت آبرو و حرمت شهدا و خانواده‌های معزز آنان است. در حال حاضر جهاد در جبهه سلامت ادامه دارد و رسالت ما این است که همانند مستندسازی‌هایی که‌ از جبهه‌های دفاع مقدس صورت گرفت فداکاری کادر درمان را ثبت و ضبط کنیم.

وی ادامه داد: امروزه وظایف سنگین و مختلفی بر دوش کادر درمان قرار دارد. ‌آن‌ها باید در کنار مبارزه با ویروس کرونا و قطع زنجیره آن به مستندسازی و ثبت خاطرات خود نیز بپردازند. چرا که کادر سلامت لحظه‌های ناب ایثار را شخصا تجربه کرده و باید آن را به هر شیوه‌ای که می‌دانند ثبت کنند و در اختیار دیگران بگذارند.

لاری ضمن اشاره به فعالیت‌های مختلف پویش «زندگی دست یاریگر توست» بیان کرد: همزمان با شیوع کرونا در کشور پویشی در چهار محور "پیشگیری"، "درمان"، "تاب‌آوری" و "مستندسازی" با همکاری دو دستگاه وزارت بهداشت و وزارت علوم به راه افتاد و تاکنون ۹ هزار دانشجو به این پویش پیوسته‌اند که ۶ هزار و پانصد تن از آنان متعلق به دانشجویان دانشگاهای علوم پزشکی هستند. امروز دستیاران، اینترن‌ها، کاروزران و تمام کادر سلامت در جهت مقابله با ویروس کرونا سینه سپر کرده و مردانه ایستاده‌اند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت مستندسازی فعالیت‌های کادر درمان کشور گفت: خوشبختانه در ایام شیوع کوید ۱۹ در کشور ۱۴ جشنواره به همت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت طراحی و به همت دانشگاه‌های علوم پزشکی در شهرهای مختلف اجرا شد و تمام دانشگاه‌ها در آن مشارکت داشتند.

وی درباره جشنواره ملی خاطره‌نویسی "عهد جانانه" عنوان کرد: خاطره‌نویسی یکی از شیوه‌های رایج و اثربخش مستندسازی است. انسان نخبه کسی است که در زمان بحران تصمیم درستی اتخاذ کرده و آن را عملیاتی می‌کند. شهیدرضا احدی با نوشتن کتاب «حرمان هور» و شهید مرتضی آوینی؛ سید شهیدان اهل قلم از جمله افرادی بودند که در زمانه بحران و جنگ تحمیلی خاطرات خود را به صورت مستقیم وبی‌واسطه ثبت کردند.

لاری اضافه کرد: همواره یکی از دغدغه‌های ما افزایش همکاری بین تمام گروه‌های دانشگاهیان است. خوشبختانه در این راستا جشنواره ملی خاطره‌نویسی "عهد جانانه" در سه بخش دانشجویان، اعضای هیأت علمی و کارمندان برگزار شد. امیدوارم با برگزاری جشنواره‌های این‌چنینی روحیه همدلی در خانواده نظام سلامت افزایش پیدا کند و نظام سلامت کشور از این امتحان سخت با افتخار بیرون بیاید. اعتقاد دارم که تاریخ در مورد رفتار و اعمال ما در این دوران قضاوت خواهد کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان عنوان کرد: بحران در تمام دنیا وجود دارد و در مواقع مختلف بروز پیدا م‍یکند. ویروس کرونا آخرین بحران نیست و باید به هوش باشیم که در مقابله با این ویروس فراگیر با تمام قوا تلاش کنیم و برای مشکلات بعدی آمادگی لازم را داشته باشیم. امروز در کنار بحران کرونا دلالانی عرض اندام کرده‌اند که محتواهای غلط و نامناسبی را در مورد این ویروس در جامعه رواج می‌دهند و البته انگیزه آن‌ها از این کار سودجویی است. نظام سلامت کشور باید با این سودجویی‌ها نیز مبارزه کند و این مهم میسر نمی‌شود مگر با اطلاع‌رسانی درست و فعالیت‌های سازنده فرهنگی.

جشنواره کشوری "خاطره نویسی عهد جانانه" با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و به همت دانشگاه علوم پزشکی اهواز در محورهای پنجگانه "خاطرات کادر درمان در مراکز درمانی و بهداشتی"، "خاطرات دانشجویان از فعالیت‌های فرهنگی و جهادی"، "خاطرات دانشجویان در خط مقدم مقابله با کرونا"، "خاطرات کارکنان و دانشجویان نظام سلامت در دوران بیماری" و "خاطرات خانواده کادر درمان در دوران شیوع بیماری" برگزار شد. در پایان جشنواره از آثار برگزیده، کتابی نفیس برگرفته از خاطرات ارزشمند متخصصان و دانشجویان و کادر سلامت تدوین و چاپ خواهد شد.

لازم بذکر است در این جشنواره کشوری، دکتر مینا گائینی (رییس دانشکده پرستاری و مامایی قم) در بخش اساتید حائز رتبه دوم و محبوبه یعقوبیان (از بیمارستان فرقانی قم) حائز رتبه سوم در بخش کارمندان شدند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.