یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۰۴

رییس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت:

تاکید بر اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش قرآنی در سطح اساتید، کارکنان و دانشجویان علوم پزشکی/تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت در هفته قرآن و دانشگاه

تاکید بر اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش قرآنی در سطح اساتید، کارکنان و دانشجویان علوم پزشکی/تشریح برنامه‌های وزارت بهداشت در هفته قرآن و دانشگاه

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت گفت: اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش قرآنی در مجموعه نظام بهداشت و سلامت از مهمترین برنامه‌های مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت است که به منظور ارتقاء سطح دانش دینی و قرآنی اعضاء محترم و پرتلاش نظام بهداشت و سلامت کشور دنبال خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا البرز،دکتر روح‌الله محمدعلی‌نژاد عمران در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس قرآن‌ و عترت مفدا، با بیان این‌که اعتقاد ما در حوزه فعالیت‌های قرآن ‌و عترت به استفاده حداکثری از دو مؤلفه: ظرفیت‌های نخبگانی و دانشجویی در قالب کانون‌ها و انجمن‌ها و دیگری استفاده از فضای مجازی است، گفت: بهره‌گیری حداکثری از فضای مجازی بویژه در شرایط کرونا فرصتی است مغتنم که اگر از آن محروم بمانیم در تحقق بسیاری از اهداف موفق نخواهیم بود.

 وی با بیان این‌که در کنار فعالیت‌های ترویجی در رشته‌های حفظ ‌و تلاوت قرآن کریم که با توانی مضاعف دنبال خواهد شد می‌بایست به طور جد به بحث "اندیشه‌ورزی و تعمیق بینش دینی و قرآنی" در میان دانشجویان، اساتید و کارکنان نظام بهداشت و سلامت اهتمام کنیم، بیان داشت: هرچند بخش معارفی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت تا اندازه‌ای این دغدغه را تأمین می‌سازد لکن کافی نیست. لذا علی‌رغم اینکه نقش مؤثر رشته‌های مفاهیم در بخش معارف جشنواره قرآن قابل انکار نیست اما نیل به آن مطلوب نیازمند برنامه‌ریزی دقیق‌تری است که برگزاری دوره‌های آموزشی دانش‌افزائی ویژه اعضاء هیأت علمی و دوره‌های ضمن خدمت کارکنان و... از آن‌دست به شمار می‌رود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، تصریح کرد: باید از ساختارهای تازه‌ای مانند انجمن‌های علمی مطالعات قرآن و سلامت در سطوح اساتید و دانشجویی برای فعالیت‌های زیربنائی استفاده کرد تا در سایه این ظرفیت‌ها مطالعات بین‌رشته‌ای به شکل رسمی‌تری دنبال شود. گفتمان‌سازی مطالعات بینارشته‌ای در حوزه قرآن و سلامت در فضای علمی جامعه پزشکی، انجام پروژه‌های تحقیقاتی در محیط آکادمیک اساتید و اعضای هیأت علمی و مشارکت دانشجویان در این عرصه با نظارت اساتید مشاور انجمن، نویدبخش تحقق جریان علمی و کاملاً روشمند در عرصه مطالعات بین‌رشته‌ای "قرآن و سلامت" و "قرآن و طب" در آینده‌ای نزدیک خواهد بود.

علی‌نژاد اضافه کرد: دوره‌های مطالعاتی آشنائی با اندیشه‌ قرآنی حضرت علامه جوادی آملی، مرحوم علامه طباطبایی(ره)، شهید مطهری(ره) و دیگر اساتید طراز اول حوزه‌ مطالعات دینی در فضای دانشگاهی از مهمترین برنامه‌های آموزشی مرکز قرآن و عترت خواهد بود، که طی آن دانشجویان در یک دوره مطالعاتی با اندیشه و آرای ناب اسلامی آشنا شده و این به نوع خود گامی در تحقق هدف تعمیق بینش قرآنی و دینی در سطح دانشجویان و کارکنان خواهد بود.

جریان تولید علم و مطالعات بین رشته‌ای قرآنی در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی وابسته به نظام بهداشت و سلامت از اهداف ویژه مرکز قرآن و عترت(ع)  است.رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت ضمن تأکید بر این‌که به طور جد وارد فضای تولید علم و کار پژوهشی در حوزه مطالعات قرآن وسلامت خواهیم شد تصریح کرد: پرداختن به "جریان انتظار و مهدویت"، فعالیت "کانون‌های مذهبی"، "گفتمان سازی احیای دو فریضه نماز و امر به معروف و نهی‌از منکر" در مراکز علمی آموزشی و درمانی نظام بهداشت و سلامت از دیگر وظایف ذاتی مرکز قرآن ‌و عترت وزارت بهداشت خواهد بود که به جد دنبال خواهد شد.

این استاد دانشگاه گفت: جریان تولید علم و مطالعات بین رشته‌ای قرآنی در سطح دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و تحقیقاتی وابسته به نظام بهداشت و سلامت از اهداف ویژه مرکز قرآن و عترت(ع)  است.

وی تاکید کرد: برگزاری"دوره‌های دانش افزایی برای اعضای هیأت علمی" و "دوره‌های ضمن خدمت برای کارکنان در دانشگاه‌ها" زمینه‌ساز شکل‌گیری فضای اندیشه‌ورزی در سطوح نخبگانی به منظور ارتقاء سطح بینش دینی و قرآنی مجموعه نظام بهداشت و سلامت کشور خواهد بود.

علی‌نژاد همچنین به جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت اشاره کرد و گفت: این جشنواره جزء اصلی‌ترین برنامه‌های مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت است که تاکنون ۲۴ دوره از آن برگزار شده و بیست ‌وپنجمین دوره این جشنواره در حال برگزاری است.

وی خاطر نشان کرد: مرحله کشوری آزمون بخش معارفی جشنواره با عنوان "بزرگداشت شهید احمدرضا احدی" دانشجوی پزشکی و شهید شاخص قرآنی نظام بهداشت و سلامت، ۲۵ آبان‌ماه همزمان با سالروز تولد این شهید بزرگوار به‌صورت همزمان و برخط(آنلاین) در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

این مقام مسؤول با اشاره به برنامه‌های هفته قرآن و دانشگاه گفت: ویژه برنامه‌هایی به مناسبت هفته قرآن و دانشگاه  تدارک دیده‌ایم که طی روزهای ۱۸ لغایت ۲۴ آبان‌ماه همزمان با گرامی‌داشت مقام علمی و معنوی مفسر بزرگ قرآن علامه طباطبائی(ره) در مراکز درمانی، دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز آموزشی برگزار خواهیم کرد.

به گزارش مفدا، رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، آبان‌ و آذرماه جاری را اوج برنامه‌های ترویجی این مرکز دانست و ابراز داشت: به حول و قوه الهی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، بهمن ماه‌ جاری، میزبان جشنواره ملی قرآن ‌و عترت(ع) دانشجویان خواهد بود که آوردگاه برگزیدگان قرآنی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم تحقیقات و فن‌آوری، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه جامع علمی و کاربردی و دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم خواهد بود. وی همچنین با اشاره به روز نهم ربیع الاول مطابق با آغاز ولادت امام زمان (عج) و نیز هفته وحدت (۸ تا ۱۸ آبان ماه) بیان داشت: کارویژه‌هائی برای این دو مناسبت طراحی نموده‌ایم که در سطح دانشگاه‌ها و مؤسسات تابعه به انجام خواهد رسید.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در برنامه افق رادیو قرآن عصر که ۱۷ آبان‌ماه به روی امواج رادیو قرآن رفت به شیوع ویروس کرونا و گسترش آن در روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: امسال به جهت شیوع ویروس کرونا بسیاری از برنامه‌ها در سطح کشور متأثر از این بیماری شده است و در خصوص فعالیت‌های قرآنی هم همین وضعیت مستقر است. لذا برنامه‌های هفته قرآن و دانشگاه هم به سمت فعالیت‌های مجازی رفته است. خوشبختانه برنامه‌های متنوعی هم در نظر گرفته شده است که به همت کانون‌های قرآن و عترت اهتمام ویژه‌ای خواهند داشت. کمیسیون توسعه پژوهش و آموزش عالی قرآنی در نظام سلامت نیز در هفته قرآن و دانشگاه برنامه رونمایی از چند کتاب را مد نظر دارد.

شکل‌دهی انجمن‌های علمی مطالعات بین‌رشته‌ای قرآن و سلامت

وی در بخش دیگری از این گفت‌وگو در مورد فعالیت‌های این مرکز در حوزه کرونا و مباحث مربوط به آرامش معنوی که باید تزریق شود، گفت: بحث سلامت روان و آرامش معنوی در این دوره بسیار بیشتر از دوره‌های دیگر خودنمایی خواهد کرد. در مرکز قرآن و عترت و وزارت بهداشت دو مجله علمی و پژوهشی با عناوین «قرآن و طب» و «قرآن و سبک زندگی اسلامی» داریم، غرض از شکل‌گیری این دو مجله این بوده است که ظرفیت‌های موجود در حوزه پژوهش‌های از این دست را احصاء کنیم.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت افزود: یکی از مهم‌ترین کارهایی که اعتقاد داشتیم باید مبتنی بر آن فعالیت‌ها به پیش برود، بحث الگودهی بوده است. در همین اثنا با شهید «احمدرضا احدی» از شهدای جامعه پزشکی مواجه شدیم که رتبه یک کنکور علوم پزشکی در سال ۶۴ بوده است. این شهید در کنار جایگاه علمی که داشته است، دائما در حال رفت و آمد به جبهه بوده و کتابی از دست‌نوشته‌های ایشان با عنوان «هرمان هور» نیز تدوین شده است که مطالعه آن این احساس را به مخاطب می‌دهد که با یک عارف مواجه است. ما این شهید را به عنوان شهید شاخص جامعه پزشکی پیش روی خودمان قرار دادیم و بخش معارفی جشنواره قرآنی وزارت بهداشت را به نام این شهید مزین کردیم.

وی افزود: نکته جالب، تلاقی روز تولد این شهید با زمان برگزاری آزمون کشوری بخش معارفی است که به صورت اتفاقی رخ داده است. به همین بهانه روز ۲۵ آبان‌ماه مراسمی را با تعداد معدودی از مدعوین و خانواده این شهید خواهیم داشت تا هم تقدیری از خانواده این شهید داشته باشیم و هم بخش معارفی را در همان روز کلید بزنیم.

برگزاری تمام بخش‌های جشنواره قرانی هدهد در قالب ارسال اثر

به گزارش ایکنا، رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت با بیان اینکه ارتباط با دانشجویان در دوران کرونا حتی بیشتر از قبل نیز شده است، گفت: با توجه به شکل‌دهی گروه‌های دانشجویی در فضای مجازی در موضوعات مختلف ارتباط تنگاتنگی در این گروه‌ها برقرار است و گفت‌وگوها دائماً جریان دارد، بر همین اساس ارتباط‌ها نه تنها کم نشد، بلکه بیشتر و تنگاتنگ‌تر از قبل نیز شده است.

وی در ادامه در مورد دلایل ارائه نشدن نتایج پژوهش‌های میان‌رشته‌ای صورت گرفته در فضای مجازی و کانال‌های ارتباطی، بیان کرد: در پژوهش‌های میان‌رشته‌ای، ظرافت‌هایی وجود دارد که اگر دیده نشود، احتمال دارد موجب وهن پژوهش‌ها شود و هر پژوهش‌نمایی در این حوزه حضور یابد. به همین دلیل، در انتشار نتایج این پژوهش‌ها محدودیت‌ها و حساسیت‌ها را لحاظ می‌کنیم، لذا تاکنون پژوهش‌های صورت گرفته در سایت بارگذاری نشده است. با این وجود، نتایج بخش پژوهشی جشنواره قرآن و عترت بر روی خروجی سایت مرکز قرار می‌گیرد و قابل مشاهده برای عموم مردم است.

برگزاری اجلاس قرآنی با حضور معاونان فرهنگی و دانشجویی در روز ۲۴ آبان ماه

محمدعلی‌نژاد تصریح کرد: زمانی که می‌خواهیم در حوزه مطالعات بینارشته‌ای ورود کنیم، مهم‌تر از هر چیزی آشنایی با روش ورود به این عرصه است؛ یعنی محقق باید متد بهره‌گیری از آموزه‌های احادیثی را بداند تا بتواند محصول درستی را ارائه دهد، اگر آن مِتُد در اختیار پژوهشگر نباشد، پژوهشگر هر دستاوردی را به عنوان دستاورد پژوهشی حساب خواهد کرد. به همین دلیل، یکی از اقدامات مهمی که تدارک دیده شده، برگزاری کارگاه‌های آشنایی با روش مطالعه با مطالعات بینارشته‌ای است.

رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت در بخش دیگری از این گفت‌وگو به برگزاری اجلاسی به مناسبت هفته قرآن و عترت اشاره کرد و گفت:‌ به جهت تغییراتی که بیماری کرونا در روند جشنواره به وجود آورد، ضرورت داشت نشستی را با حضور معاونان فرهنگی و دانشجویی، مدیران فرهنگی و قرآنی، کارشناسان قرآنی، دبیران کانون‌های قرآن و عترت دانشجویی داشته باشیم. این نشست که ظرفیتی ۵۰۰ نفره دارد، به صورت وبیناری و در روز ۲۴ آبان‌ماه برگزار می‌شود.

وی در پایان به امضای یک تفاهم‌نامه با دانشگاه علامه طباطبایی اشاره کرد و گفت: سعی شده است از ظرفیت دانشگاه علامه طباطبایی که در حوزه علوم انسانی تمام‌عیار است، برای برگزاری دوره‌های ضمن خدمت و دوره‌های دانش‌افزایی برای اعضای هیأت علمی استفاده شود. این آموزش‌ها در حوزه‌های قرآنی و مطالعات بین‌رشته‌ای است./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.