یکشنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۵

روز جهانی رادیولوژی گرامی باد

رادیولوژی

۸ نوامبر سالروز کشف پرتو ایکس، به عنوان روز جهانی پرتونگاری (رادیولوژی) نام گذاری شده است.

به گزارش مفدا شاهرود، در ۸ نوامبر ۱۸۹۵، ویلهلم کنراد رونتگن، در حالی که مشغول تحقیق پیرامون خواص پرتوهای کاتدی (همان الکترون‌ها) بود، به صورت کاملا اتفاقی متوجه نوعی پرتو در لامپ کاتدی شد که آن را پرتوی مجهول یا پرتو x نامید که بعدها به یاد رونتگن به آن پرتو رونتگن نیز گفته شد. رونتگن تا ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ خواص این اشعه را به طور کامل بررسی کرد و در مقاله‌ای دست نویس نتیجه آزمایشات خود را بیان کرد. نظر به برجسته بودن مقاله علمی او، نخستین جایزه نوبل فیزیک در سال ۱۹۰۱ به ویلهلم کنراد رونتگن اعطا شد.

پرتوشناسی یا رادیولوژی (radiology) و گاهی تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصص‌های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیر طبیعی کمک می‌گیرد. در تمام این‌ها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیر طبیعی بدن به‌کمک روش‌های پیشرفته تصویری است.

پیش از این عنوان «رادیولوژی» (پرتوشناسی) به رشته‌ای اطلاق می‌شد که در آن از روش‌های پرتوی یونیزان استفاده می‌شد. اما امروزه رادیولوژی با علوم تصویری غیر پرتوی مثل ام آر آی و سونوگرافی نیز آمیخته می‌شود. به‌عبارت دیگر در پرتوشناسی، برخی روش‌ها (همانند سی تی اسکن، ماموگرافی، و روش‌های مرسوم رادیوگرافی) از توزیع پرتوهای تابیده شدهٔ اشعه ایکس بر روی صفحات فیلم و یا شمارشگرها و یا گیرنده‌های دیگر دیجیتالی تشکیل تصویر می‌دهند. اما در برخی روش‌های دیگر (همانند ام آر آی و سونوگرافی و مقطع‌نگاری همدوسی اپتیکی) از روش‌های غیر پرتوی یونیزان استفاده می‌گردد. رادیولوژی امروزه هر دو را در بر می‌گیرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.