سه‌شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۲

ولادت با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت مبارک باد

ولادت با سعادت حضرت رسول اکرم(ص) و امام جعفر صادق(ع) و هفته وحدت مبارک باد

۱۷ ربیع‌الاول در تقویم شیعه مصادف با سالروز ولادت دو نور مقدس خاندان وحی، حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) است. این ماه به دلیل روزهای مبارکی که در خود جای داده است، نزد مسلمانان جایگاه ویژه‌ای داشته و ماهی پر از شادی و سرور به حساب می‌آید. شیعیان هر ساله با فرارسیدن این روز فرخنده جشن‌های ویژه‌ای برگزار می‌کنند و بسیاری از جوانان جشن آغاز زندگی مشترک خود را در این روز قرار می‌دهند.

به گزارش مفدا یاسوج؛ ولادت حضرت محمد(ص) به اتّفاق نظر شیعیان در ۱۷ ربیع الاول در سال عام الفیل می‏ باشد، ولی برخی از مسلمانان، این واقعه را در روز دوازدهم این ماه دانسته ‏اند. کنیه‏ ی آن حضرت، ابوالقاسم و القاب ایشان، رسول اللَّه، نبی اللَّه، خاتم الانبیا، سَیِّدُالبَشَر و... می‏ باشد. پدر ایشان عبداللَّه بن عبدالمطلب و نیز مادر آن حضرت آمنه بنت وَهَب است. رقیه، ام کلثوم، زینب، قاسم، عبداللَّه، ابراهیم و حضرت فاطمه‏ ی زهرا(س) فرزندان پیامبر اسلام می ‏باشند که به جز فاطمه(س) همگی در دوران حیات پیامبر، از دنیا رفتند. دوران زندگی پیامبر اکرم(ص) در دو شهر مکه و مدینه سپری شد. ایشان پس از آن که در چهل سالگی برای پیامبری برگزیده شدند، در ابتدا دین الهی را به طور مخفیانه تبلیغ می‏ کردند و پس از سه سال، به دعوت آشکار دست زدند. رنج‏ها و سختی‏های فراوانی که پس از درگذشت ابوطالب، عمو و حضرت خدیجه(س) همسر آن حضرت بر ایشان گذشت و همچنین اعلام آمادگی مردم یثرب برای پذیرفتن آن پیامبر عظیم ‏الشأن، زمینه ساز هجرت بزرگ ایشان به مدینه گردید. ده سال آخر عمر و رسالت حضرت محمد(ص) در مدینه، همراه با جنگ‏ها، فتوحات و انتشار آیین آسمانی اسلام همراه بود.
حضرت امام جعفر صادق(ع) فرزند امام محمد باقر(ع) و از مادری به نام اُمّ‏فَروَه دختر قاسم بن محمد بن ابی‏بکر است. ابوعبداللَّه، ابواسماعیل، ابوموسی از کنیه ‏های آن حضرت و صادق، فاضل، طاهر، صابر و... از القاب آن جناب می ‏باشند. حضرتش در سال هشتاد و سوم هجری در مدینه به دنیا آمده است. فرزندان آن حضرت را ده تن ذکر کرده ‏اند. در میان امامان، عصر امام صادق(ع) منحصر به فرد بوده و شرایط اجتماعی و فرهنگی عصر آن بزرگوار، در زمان هیچ یک از امامان وجود نداشته است. زیرا آن دوره از نظر سیاسی، دوره‏ ی ضعف و تزلزلِ حکومت بنی‏امیه و فزونی قدرت بنی ‏عباس بود و این دو گروه، مدتی در حال کشمکش و مبارزه با یکدیگر برای کسب حکومت بودند. از این رو این دوران، دوران آرامش و آزادی نسبیِ امام صادق(ع) و شیعیان و فرصت بسیار خوبی برای فعالیت علمی و فرهنگی آنان به شمار می ‏رفت. از نظر فکری و فرهنگی نیز عصر امام صادق(ع) عصر جنبش فکری و فرهنگی بود. در آن زمان، شور و شوق علمی بی ‏سابقه‏ ای در جامعه‏ ی اسلامی حاصل شده و علوم مختلفی اعم از علوم اسلامی یا علوم بشری پدید آمده بود. امام صادق(ع) با توجه به فرصت مناسب سیاسی به دست آمده و با ملاحظه ‏ی نیاز شدید جامعه و آمادگی زمینه‏ ی اجتماعی، دنباله‏ ی نهضت علمی و فرهنگی پدر بزرگوار خود، امام محمدباقر(ع) را گرفت، حوزه‏ ی وسیع علمی و دانشگاه بزرگی به وجود آورد و در رشته ‏های مختلف علوم عقلی و نقلیِ آن روز، هزاران شاگردِ فاضل را پرورش داد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.