دوشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۹ - ۱۱:۲۳

معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت تشریح کرد؛

جزئیات دریافت ۱۶ نوع وام صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت/ابلاغ اعتبار ۱۰۰۰میلیارد ریالی وام دانشجویی به دانشگاه‌های علوم پزشکی

3

دکتر بهزاد تدین؛ معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت نحوه پرداخت وام‌های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت را به دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تشریح کرد.

به گزارش مفدا، صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال جاری با اعطای وام به حدودبیش از ۱۶۰ هزار دانشجو در بیش از ۷۰ دانشگاه‌ و دانشکده علوم پزشکی زیر نظر وزارت بهداشت، تلاش کرده است تا با افزایش اعتبارات خود تا حد امکان شرایط رفاهی دانشجویان را به لحاظ کمی و کیفی ارتقاء دهد.

بر این اساس پایگاه خبری مفدا، در گفت‌وگو با معاون صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت جزئیات وام‌های اعطایی این صندوق و چگونگی دریافت آنها را جویا شده است که توضیحات دکتر بهزاد تدین را در ادامه می‌خوانید:

صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت را معرفی کنید.

در حقیقت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ایجاد زمینه مناسب برای رشد استعدادها و کمک به وضع تحصیلی و معیشت دانشجویان مستعد و کم بضاعت کشور را دنبال و این هدف را با کمک به ارتقاء سطح آموزش جامعه از طریق اعطای وام تحصیلی به دانشجویان دنبال می‌کند.

شرایط مالی صندوق رفاه دانشجویان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ برای دستیابی به این هدف چگونه است؟

با توجه به مشکلاتی که از لحاظ کمبود منابع اعتباری به دلیل شرایط اقتصادی، تحریم‌ها و شیوع کرونا در کشور ایجاد شده است، تلاش بسیاری صورت گرفت تا صندوق رفاه دانشجویان بتواند بخشی از نیازهای دانشجویان را در قالب وام‌های دانشجویی رفع کند.

ضمن تشکر از وزیر بهداشت، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مدیران سازمان برنامه و بودجه، باید گفت که صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت در سال جاری مبلغ وام‌های سرانه تحصیلی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی را نسبت به سال گذشته ۴۶ درصد افزایش داد تا سهمی در رفع مشکلات دانشجویان عزیز داشته باشد.

به نحوی که برای تمامی وام‌های ۱۶ گانه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، در نیمسال تحصیلی اول سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر هزار میلیارد ریال (۱۰۰ میلیارد تومان) به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ اعتبار خواهد شد، که عملیات پرداخت این مبلغ در نیمسال ابتدایی مهرماه ۹۹ پرداخت خواهد شد.

از این قاعده تنها وام دستیاری مستثنی است که بر اساس شیوه نامه ابلاغی، این وام نیز به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت خواهد شد.

شرایط عمومی وام گیرندگان را بیان کنید.

دارا بودن اولویت نیاز مالی، سپردن تعهد محضری با ضامن معتبر جهت بازپرداخت تسهیلات دریافتی و ثبت نام در حداقل تعداد واحدهای مورد نیاز طبق مقررات آموزشی از جمله شرایطی است که تمامی وام‌گیرندگان باید دارا باشند.

البته در این میان تنها دانشجویان نیمسال آخر می‌توانند با حداقل نصف واحدهای مورد لزوم از تسهیلات مورد نظر بهره‌مند شوند.

وام‌های ۱۶ گانه‌ای که اشاره کردید چه وام‌هایی هستند؟

صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ۱۶ مدل وام در  قالب ۵ سرفصل دارد که شامل سرفصل وام‌های "تحصیلی"، "مسکن"، "ضروری"، "کمک خاص" و "ودیعه مسکن" است.

وام تحصیلی به چه وامی گفته می‌شود؟

وام تحصیلی بزرگترین وام اعطایی صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که به تمام دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی تعلق می‌گیرد و برای تسهیل در روند تحصیل دانشجویان است.

مبالغ وام‌های تحصیلی "دانشجویان مجرد و متاهل" در سال تحصیلی جاری چگونه است؟

مبلغ وام‌ تحصیلی دانشجویان متاهل از سرفصل "وام تحصیلی" که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می‌گردد، ۳۰۰ هزار تومان در سال ۹۸ بوده است که با رشدی ۴۲ درصدی به ۴۲۵ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است.

بر این اساس وام تحصیلی دانشجویان متاهل در طول یک سال تحصیلی (۱۰ ماه آموزشی) ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود.

وام تحصیلی دانشجویان غیر متاهل نیز که به صورت ماهانه به دانشجو اعطا می‌گردد از ۱۳۰ هزار تومان در سال ۹۸ به ۱۹۰ هزار تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است که این وام نیز در طول یک سال تحصیلی ( ۱۰ ماه آموزشی) مبلغ یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به صورت قرض‌الحسنه خواهد بود.

در این زمینه به دانشجویان متاهل تحت پوشش نهادهای حمایتی از جمله "کمیته امداد" و "سازمان بهزیستی" تا سقف پیشنهادی مصوب هیأت امنا که همان مبلغ ۵۰۰ هزار تومان است وام تحصیلی به صورت ماهیانه پرداخت خواهد شد.

دانشجویان تا چند نوبت می‌توانند وام‌های تحصیلی دریافت کنند؟

دانشجویان در تمام طول تحصیل و سنوات مجاز آموزشی می‌توانند وام تحصیلی مورد نیاز خود را دریافت کنند؛ به دیگر معنا یک دانشجوی کارشناسی تا ۸ ترم تحصیلی می‌تواند از این نوع وام استفاده کند، که این مبلغ در طول یک سال که ۱۰ ماه آموزشی را شامل می‌شود، یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود؛ تمامی این وام‌ها بعد از فراغت از تحصیل در اقساط ۴۸ ماهه دریافت می‌شود.

آیا صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت برای دانشجویان متاهل دارای فرزند نیز تسهیلاتی در نظر گرفته است؟

بله با توجه به این که برخی از دانشجویان عزیز ما صاحب فرزند هستند، صندوق رفاه طبق برنامه خود و همانند سال‌های گذشته، برای این دسته از دانشجویان تسهیلاتی تحت عنوان "حق اولاد" پرداخت می‌کند که این مبلغ برای هر فرزند در سال گذشته مبلغ ۴۰۰ هزار تومان بوده و در سال ۹۹ به ۵۰۰ هزار تومان افزایش یافته است، که رشدی ۲۵ درصدی را نشان می‌دهد.

این وام در طول ۱۰ ماه آموزشی و هر ماه به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال خواهد بود.

وام‌هایی که تحت سرفصل "مسکن" پرداخت می‌شوند، چه مبالغی است؟

در این بخش دو نوع وام شامل "وام مسکن" و وام "ودیعه مسکن" به دانشجویان تعلق می‌گیرد. وام مسکن به تناسب منابع موجود به دانشجویان غیر بومی و دانشجویانی که در خوابگاه‌های دانشجویی سکونت ندارند با ارایه اجاره نامه مورد تایید، تعلق می‌گیرد اما وام ودیعه مسکن تنها به دانشجویان متاهل اختصاص خواهد یافت.

اتفاق مثبتی که در این حوزه رخ داده است، افزایش ۲۰ درصدی "وام مسکن دانشجویان مجرد" و ۱۵ درصدی "وام مسکن دانشجویان متاهل" در سال ۹۹ است.

بر این اساس وام مسکن مجردی در سال گذشته یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بوده که در سال ۹۹ به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده است، وام مسکن دانشجویان متاهل نیز در سال گذشته مبلغ دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بوده که در سال جاری به ۳۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

حداکثر سنوات مجاز برای استفاده از سرفص وام‌های "تحصیلی" و "مسکن" در طول تحصیل با رعایت مقررات آموزشی و طبق دستورالعملی که توسط صندوق تعیین می‌شود برای دوره کاردانی، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد ناپیوسته حداکثر ۴ نیمسال تحصیلی، دوره کارشناسی پیوسته حداکثر ۸ نیمسال تحصیلی و دکترای عمومی ۱۴ نیمسال تحصیلی است.

آیا امکان استفاده از هر دو ردیف "وام مسکن" و "وام تحصیلی" برای دانشجویان وجود دارد؟

بله دانشجویان عزیز بدانند که صندوق رفاه دانشجویان در هر ماه وام مسکن به دانشجویان خود اعطا می‌کند که این وام منافاتی با وام تحصیلی ندارد و یک دانشجو می‌تواند از هر دو ردیف "وام تحصیلی" و "وام مسکن" استفاده کند.

تسهیلات "ودیعه مسکن" صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت با چه افزایشی در سال تحصیلی جدید همراه بوده است؟

سرفصل وام ودیعه مسکن نیز به کلیه دانشجویانی متاهل در سه گروه در مقاطع عادی و تحصیلات تکمیلی و با مبالغ مختلف تعلق می‌گیرد.

وام ودیعه مسکن گروه اول شامل دانشجویان محصل در دانشگاه‌های علوم پزشکی و موسساتی که زیر نظر وزارت بهداشت در استان تهران دانشجو پذیرش می‌کنند از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی"ایران"، بقیه‌الله"، "علوم بهزیستی"، "تهران"،"شهید بهشتی"، "ارتش"، "تربیت مدرس" و موسسات "انستیتو پاستور ایران"، "انتقال خون"، "هلال ایران"، "رویان" و "شاهد" تعلق می‌گیرد.

بر این اساس تسهیلات "ودیعه مسکن مقاطع عادی گروه ۱" مبلغ ۱۵ میلیون تومان بوده که به ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و دانشجویان با ارائه اجاره‌نامه می‌توانند از این وام به مدت یک بار در طول تحصیل استفاده کنند.

در این تقسیم بندی، به دانشجویان محصل در مقاطع تحصیلات تکمیلی (دانشجویان PH.d و دکتری) گروه ۱، سال گذشته مبلغ ۲۰ میلیون تومان اعطا شده که در سال جاری این مبلغ به ۲۵ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

تسهیلات ودیعه مسکن گروه ۲، شامل کلان شهرهای دیگر به جز تهران از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی "اراک"، "اصفهان"، "البرز"، "بندرعباس"، "بوشهر"، "تبریز"، "اهواز"، "زنجان"، "شیراز"، "قزوین"، "قم"، "گیلان"، "مشهد" و"همدان" است.

بر این اساس وام ودیعه مسکن مقاطع عادی این گروه، مبلغ ۱۲۰ میلیون ریال در سال ۹۸ بوده است که این مبلغ در سال ۹۹ به ۱۵۰ میلیون ریال افزایش یافت. این وام در مقاطع تحصیلات تکمیلی گروه ۲ نیز در سال گذشته مبلغ ۱۶۰ میلیون ریال بوده است که در سال ۹۹ به ۲۰۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است.

مبلغ وام ودیعه مسکن دانشجویان گروه ۳ نیز شامل دانشگاه‌های علوم پزشکی "آبادان"، "اردبیل"، "ارومیه"، "اسدآباد"، "اسفراین"، "ایرانشهر"، "ایلام"، "بابل"،  "بم"، "بهبهان"، "بیرجند"، "تربت جام"، "تربت حیدریه"،"جهرم"، "جیرفت"، "خراسان شمالی"، "خمین"، "خوی"، "خلخال"، "دزفول"، "رفسنجان"، "زابل"، "زاهدان"، "ساوه"، "سبزوار"، "سراب"، "سمنان"، "سیرجان"، "شاهرود"، شهرکرد، شوشتر، فسا، کاشان، کردستان، کرمان، کرمانشاه، گراش، گناباد، گلستان، لارستان، "لرستان"، "مازندران"، "مراغه"، "نیشابور"، "یاسوج"و "یزد" است.

بر این اساس مبلغ وام ودیعه مسکن دانشجویان در مقاطع عادی این گروه از ۹۰ میلیون ریال در سال ۹۸ به ۱۱۰ میلیون ریال در سال ۹۹ افزایش یافته است، که مبلغ این وام برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی نیز از ۱۲۰ میلیون ریال در سال گذشته به ۱۵۰ میلیون ریال در سال جاری افزایش پیدا کرده است که امیدوارم کمکی برای حل مشکلات دانشجویان در زمینه مسکن باشد.

"وام‌های ضروری" به چه وام‌هایی اطلاق می‌گردد؟.

این وام به دانشجویانی که در نتیجه یک رویداد با مشکل مواجه می‌شوند و برای یک بار در طول مدت تحصیل اعطا می‌شود که سقف آن در مقاطع عادی از ۶ میلیون ریال به ۱۰ میلیون ریال افزایش پیدا کرده است که رشدی ۶۷ درصدی را نشان می‌دهد.

وام ضروری در مقطع تکمیلی نیز از ۱۰ میلیون ریال به ۱۶ میلیون ریال در سال جاری افزایش پیدا کرده که حاکی از رشدی ۶۰ درصدی است.

خبرنگار: مریم کردستانی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.