شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹ - ۱۰:۵۷

حدود ۲ هزار خدمت در آزمایشگاه جامع تحقیقات کرمانشاه ارایه شد

آزمایشگاه

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از فعالیت مستمر آزمایشگاه جامع تحقیقاتی این دانشگاه در دوران کرونا خبر داد و گفت: این آزمایشگاه به عنوان پشتیبان در کنار واحدهای آزمایشگاهی فعال دانشگاه در دوران کرونا فعالیت دارد و در نیمه اول امسال هزار و ۷۴۰ خدمت با تجهیزات موجود در این آزمایشگاه ارایه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا کرمانشاه، دکتر «فرید نجفی» در گفت و گو با ایرنا، هدف از تاسیس آزمایشگاه جامع تحقیقات را دسترسی همگانی و نظام‌مند اساتید و محققان دانشگاه به امکانات آزمایشگاهی در زمینه‌های تحقیقاتی مختلف، این آزمایشگاه به مرکزیت دانشکده داروسازی و زیرنظر معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه فعالیت خود را آغاز کرد. 

وی ادامه داد: در نیمه نخست سال ۹۹ تعداد هزار و ۷۴۰ خدمت با تجهیزات موجود در آزمایشگاه ارایه شده که توانسته نیازهای پژوهشی محققان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه و بسیاری از محققان دیگر دانشگاه‌های استان و استان‌های همجوار را برطرف نماید که رشد ۲۳ درصدی مراجعه‌کنندگان خارج از دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ۶ ماه اول امسال نسبت به کل بازه زمانی سال ۹۸ گواه این مدعا است.

وی در خصوص فعالیت آزمایشگاه در زمان اپیدمی بیماری کرونا نیز گفت: آزمایشگاه جامع در طول دوران شیوع بیماری کرونا هم از نظر نیروی انسانی و هم از نظر تجهیزات آزمایشگاهی با تمام توان به عنوان پشتیبان در کنار واحدهای آزمایشگاهی تشخیصی فعال دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه حضور داشته و فعالیت کرده است. 

نجفی اضافه کرد: اکنون باتلاش کارشناسان این آزمایشگاه و با توجه به توانمندی‌های موجود و دارابودن تجهیزاتی مانند میکروسکوپ الکترونی روبشی، فلو سایتومتر، Zetasizer، Cell imagingreader، Real-time PCR، اولترا سانتریفیوژ، LC MS-MS و تجهیزات کامل طیف سنجی از قبیل FTIR، UV-Visible،فلوئوروسانس و سیستم های لیتوگرافی و پرینتر سه بعدی، آزمایشگاه جامع به زودی به عضویت «شبکه آزماشگاهی فناوری های راهبردی» در می‌آید.

به گفته او، بدین ترتیب دسترسی اساتید، محققان و دانشجویان غرب کشور که دارای گرنت پژوهشی در این شبکه هستند به خدمات آزمایشگاهی موردنیاز در آزمایشگاه جامع دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تسهیل خواهد شد.

دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیش از ۵۰ سال قدمت دارای ۹ دانشکده، ۵۲۴ هیات علمی، ۳۱ نفر استاد تمام، ۱۳۴ دانشیار، ۳۲۸ استادیار، پنج هزار و ۷۵۵ دانشجو و حدود ۴۰۰ دانشجو خارجی است.

همچنین ۲ پژوهشکده سلامت در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه فعال است که دریافت مجوز پژوهشکده سوم نیز در حال پیگیری است که وجود سه پژوهشکده با یک دانشگاه برابری می‌کند.

۱۳ مرکز تحقیقاتی، ۶ مرکز مصوب قطعی، ۱۸بیمارستان، هفت ‌مرکز آموزشی در سطح استان با سه هزار و ۸۹ تخت ثابت و حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تخت فعال ، ۱۳۷ دیالیز، ۱۱ سی تی اسکن با  ۴۸ فوق تخصص، ۴۱۶ متخصص، ۵۲۵ پزشک عمومی در این دانشگاه فعال است.

کرونا با ۱۶ فوتی رکورد دیگری در کرمانشاه ثبت کرد

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از رکورد جدید کرونا این بار در میان فوتی‌ها در استان خبر داد و با اعلام افزایش چهار نفری نسبت به ۲۴ ساعت گذشته، گفت: در شبانه‌روز گذشته ۱۶ هم استانی دیگر براثر ابتلای قطعی به کرونا در استان جان خود را از دست دادند.

«مهدی محمدی» افزود: از مجموع ۱۶ فوتی در ۲۴ ساعت گذشته در استان، هشت نفر در شهرستان کرمانشاه، سه نفر سرپل ذهاب، ۲ نفر اسلام‌آبادغرب، ۲ نفر کنگاور و یک نفر در گیلانغرب جان خود را از دست دادند.

به گفته او، از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون در مجموع ۸۶۵ نفر براثر ابتلای قطعی به کرونا جان خود را از دست دادند.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه گفت: همچنین در شبانه روز گذشته ۱۱۹ مورد بیمار مثبت بستری و ۴۵۵ بیمار مثبت سرپایی در استان شناسایی شدند.

محمدی اضافه کرد: در شبانه‌روز گذشته ۲۱۹ بیمار جدید با علایم بیماری کرونا در استان بستری و ۱۷۶ نفر از بیمارستان پس از بهبودی ترخیص شدند.

به گفته او، از ابتدای اپیدمی تاکنون ۱۷ هزار و ۲۹۷ بیمار با علایم بیماری کرونا در استان بستری و ۱۵ هزار و ۴۷۵ نفر نیز پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

وی اظهار داشت: اکنون ۹۷۴ بیمار مربوط به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.