سه‌شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ - ۰۸:۳۲

در یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ؛

رشته شاهنامه‌خوانی به صورت انفرادی برگزار می‌شود

رشته شاهنامه‌خوانی به صورت انفرادی برگزار می‌شود

امسال دربخش ادبی یازدهمین جشنواره بین‌المللی سیمرغ رشته شاهنامه‌خوانی (ویژه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی وزارت بهداشت) برگزار می‌شود.

به گزارش مفدا، رشته شاهنامه‌خوانی در جشنواره امسال به صورت انفرادی بوده و دانشجویان باید فیلم اجرای خود را در مدت ۵ دقیقه ضبط و به دبیرخانه دانشگاهی جشنواره تحویل دهند.

شاهنامه‌خوانی عبارت است از خواندن اشعار شاهنامه فردوسی، به آواز مخصوص. شاهنامه‌خوانی در دو مجلس مختلف اجرا می‌شده‌ است یکی مجالس خوانین و اشراف و دیگری در قهوه خانه‌ها. شاهنامه‌خوانی در مجالس خوانین به صورت نشسته و در قهوه‌خانه‌ها بصورت ایستاده اجرا می‌شده‌ است. شاهنامه‌خوانی در اجراهای اقوام لر همراه با ساز تال (کمانچه محلی خرم‌آباد) و با سبک خاص خود همراه می‌شود، این فرهنگ در بین اقوام لر کاملاً از میان نرفته‌است و در بین مردمان لر هنوز اگر چه کمرنگ‌تر از گذشته اما پابرجاست.

شاهنامه‌خوانی با نقالی تفاوت دارد. در شاهنامه‌خوانی گفتار و رفتار اغراق آمیز وجود ندارد و قصه‌گو با استفاده از لحن خودش داستان را بیان کرده و گاهی نیز از برخی حرکات برای رساندن معنی بهره می‌برد اما نقالی به نوعی اجرای نمایشی تک نفره‌ است.

برای دریافت فراخوان جشنواره اینجا را کلیک کنید.

 انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.