پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۷

در سفر استانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به دانشگاه علوم پزشکی مازندران مطرح شد؛

لاری: اگر دانشجو شجاع نباشد به میدان عمل نخواهد آمد/رییس دانشگاه: در عرصه فرهنگی آسیب‌پذیر هستیم

سفر استانی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در قالب هجدهمین سفر استانی به دانشگاه‌ علوم پزشکی مازندران

بازدید معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه وی از دانشگاه علوم پزشکی مازندران در قالب هجدهمین سفر استانی عصر سه‌شنبه ۹ مهرماه آغاز شد. معاون وزیر بهداشت این بازدید را با حضور در نشست با هیأت رییسه دانشگاه آغاز کرد.

به گزارش مفدا،  دکتر سیما سادات لاری در این نشست از جانب شخص وزیر بهداشت بابت ایثار و رشادت‌های کادر درمان این دانشگاه در مبارزه با بیماری کرونا قدردانی کرد و گفت: شما ما را سربلند کردید و به واقع و به لطف خدا با تلاش شما آمار بهبودیافتگان‌ ما در مراکز درمانی در دوران شیوع کرونا بسیار خوب بوده است که این موجب افتخار است.

وی با بیان این‌که عزیزان ما در مسیر مبارزه با این بیماری بار دیگر حماسه آفریدند، ابراز داشت: عزیزانی که در این مسیر جان خود را فدا کردند دیگر تکرار شدنی نیستند و ما هر کجا که می‌رویم به خاطر این تلاش بی‌مانند سربلند و روسفید هستیم و احترامی که امروز در این حوزه می‌بینیم به دلیل تلاش شما است که این گونه غیرتمندانه وارد عمل شدید.

لاری با اشاره به جایگاه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی و آموزشی و پژوهشی به عنوان معاونت‌های مظلوم در حوزه بودجه، گفت: همیشه حوزه فرهنگی و دانشجویی و پژوهشی و آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی پشت ابعاد بهداشت و درمان گم شده‌اند و قسمت آموزش پزشکی گویا فراموش شده است، اما این افتخار ما بود که با وجود تعطیلی همه دانشگاه‌های کشور، دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در اوج شهامت و شجاعت در عرصه مبارزه با این بیماری حضور داشتند و با تعامل خوب میان معاونت‌های آموزشی و فرهنگی سریعا وارد عمل شده و به خوبی مدیریت کار را بر عهده گرفتند.

 سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که در کنار مدیریت بیماری، دستیاران ما وارد میدان مین شدند و خانواده این عزیزان لطف کردند و با اعتماد به سیستم درمانی کشور فرزندان خود را در حضور پررنگ در این عرصه همراهی کردند، بیان داشت: تا کنون هیچ کدام از دانشجویان و دستیاران ما به دلیل ابتلای به بیماری کرونا جان خود را از دست نداده‌اند و این موجب شکرگزاری است که این عزیزان با وجود این‌که بیمار و بستری شدند اما به لطف خدا عزیز دستیاری را در این حوزه از دست ندادیم.

وی با تاکید بر اهمیت بازگشایی دانشگاه‌های علوم پزشکی در دوران تعطیلی تمامی دانشگاه‌های کشور ابراز داشت: به واقع اهمیت حضور دانشجویان علوم پزشکی در عرصه درمان و بهداشت کشور زمانی خود را بیش از گذشته نشان می‌دهد که باز شدن دانشگاه‌های وزارت علوم و دیگر دانشگاه‌های کشور در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی باری بر دوش وزارت بهداشت و درمان خواهد بود.

 معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در این مدت در کل کشور آزمون‌های گواهینامه، بورد و علوم پایه برگزار شد و آموزش دانشگاه‌های علوم پزشکی تعطیل نشد. با رویکرد دکتر حق‌دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در حوزه فرهنگ و مبحث دانشگاه‌های حکمت بنیان و دانشگاه‌های پاسخگو، رویکرد آموزشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وارد حوزه‌هایی شده است که امیدوار کننده است؛ امیدواریم به جایی برسیم که در آینده دانشجویی را در عرصه فرهنگی داشته باشیم که هم از لحاظ علمی قوی و ممتاز باشد و هم در حوزه‌های فرهنگی فعالیت کند و چهره شود.

لاری در خصوص حضور خود به عنوان معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت طی یک سال و سه ماه گذشته ابراز داشت: من در این جایگاه با هدف حضور پیدا کردم و اصلا پست و جایگاه برای من مهم نبوده است، می‌دانم که به دانشجویان عزیزم دین دارم و در مدت حضور در دانشگاه علوم پزشکی همدان و به یمن تغییرات خوبی که در این دانشگاه اتفاق افتاد، تلاش کردم تا در جایگاه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به نسل جدید اعتماد کنم و محکم پشت این نسل باشم که نسلی قوی و متفکر است و من به این نسل ایمان دارم.

سخنگوی وزارت بهداشت ایجاد و ارتباط موثر میان صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه را اتفاق خوب دیگر در حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارتخانه عنوان کرد و افزود: در حال حاضر صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ردیف‌های بودجه‌ دارد در حالی که قبل از این صندوق تنها پول خوابگاه‌های دانشجویان را دریافت می‌کرد و ردیفی نداشت؛ بر همین اساس نمی‌توانست به دانشگاه‌ها کمکی بکند اما ما موفق شدیم برای صندوق ردیف‌های مالی خوبی ایجاد کنیم.

وی با تشکر دوباره از زحمات دستیاران در جبهه مبارزه با کرونا، اظهار داشت: به همت صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت ایجاد ردیف وام دستیاری پیگیری شد و در این مسیر از سه میلیارد تومان به ۳۰ میلیارد تومان و در ادامه از محل درآمدهای اختصاصی صندوق به ۶۰ میلیارد تومان دست پیدا کردیم تا این وام را به صورت ۱۰ هزار وام ۱۵ میلیونی یا ۱۵ هزار وام ۱۰ میلیونی در اختیار دستیاران قرار دهیم. البته این نکته نیز مهم است که بدانیم ۲۰ میلیارد هم در حوزه تعمیر و تجهیز در صندوق نشسته است. در حال حاضر ۱۷ هزار دستیار در کل کشور داریم  که با دانشجویان ph.d به ۲۲ هزار نفر افزایش پیدا می‌کنند.

معاون وزیر بهداشت در ادامه از بیمه سلامت و تامین اجتماعی برای دستیاران به عنوان یک موفقیت بزرگ یاد کرد و گفت: پس از پوشش بیمه سلامت که برای دانشجویان دستیاری در دست اقدام است، در خصوص بیمه تامین اجتماعی طی جلسه با ریاست بیمه تامین اجتماعی به این نتیجه رسیده‌ایم که اگر  ۹ درصد بیمه سلامت را کم کنیم، اگر رزیدنت‌ها ماهیانه حدود  ۳۷۰ هزار تومان پرداخت کنند، می‌توانند خود را به شکل "خویش فرما" بدون تعهدات حقوقی بیمه تامین اجتماعی کنند، به این شکل بحث بیمه تامین اجتماعی اختیاری می‌شود.

لاری به بیمه تکمیلی دانشجویان دستیاری نیز اشاره کرد و افزود: هفته قبل نیز خدمت دکتر مقصودی مسؤول بیمه تکمیلی آتیه ساز رسیدیم تا در آینده نزدیک بسته تفاهمی با ایشان بسته شود البته نه به نام بیمه تکمیلی بلکه به نام تسهیلات درمانی تا بحث ناباروری و زایمان و فرزند آوری را بر این اساس دنبال کنیم؛ یا در بحث دندانپزشکی دنبال برنامه‌ای هستیم تا دانشجویان کمترین هزینه را برای دندان متحمل شوند؛ به حقیقت نگرانی ما عزت نفس دانشجویان است که در آینده هم شاهد کادر درمانی با عزت نفس و خوش‌رفتار با مردم باشیم.

وی افزود: اگر با دانشجویان خود درست رفتار کنیم ریل گذاری لازم را انجام داده‌ایم؛ بر همین اساس حق الزحمه دستیاران افزایش ۵۰ درصدی داشته که در اولین جلسه هیأت امنای مشترک این مهم تصویب و به دانشگاه‌ها ابلاغ می‌شود که برای شش ماه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان در کل کشور خواهد شد. اتفاق خوب دیگر این‌که بودجه ستاد در وزارت بهداشت در ابتدای ورود ما به این معاونت حدود ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان بود که ما را مجبور می‌کرد به سختی مابقی این مبلغ را تکمیل کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: در شرایطی که ما آمدیم سختی کار بیشتر بود و مسائل و مشکلات بودجه در تمام کشور افزایش چندبرابری داشت که در نهایت توانستیم بودجه ستادی خود را به ۷۰ میلیارد تومان افزایش دهیم و اکنون از محل این بودجه به دانشگاه‌ها کمک می‌کنیم.

لاری با بیان این‌که اکنون فرصتی است که از این شرایط کرونایی استفاده  کنیم و زیر ساخت فرهنگی و دانشجوی را تا حد زیادی تقویت کنیم، ابراز داشت: در سفرهای استانی می‌بینیم که برخی دانشگاه‌ها شرایط سختی دارند و خدا را شکر این بودجه توانست شرایط خوبی ایجاد کند و دست ما را باز کند. در این مسیر تلاش کردیم فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در ایام کرونا نیز تعطیل نشود.

وی با اشاره به اینکه  استعداد دانشجویان در جشنواره‌های مختلف قرآنی، فرهنگی و ورزشی شکوفا می‌شود، تاکید کرد: تلاش داریم با این نسل  سیاست‌گزاری‌ها و برنامه‌ ریزی‌ها برای این نسل را به نحوی پیش برویم که خروجی آن به این منجر شود که دانش و توانمندی فرهنگی جامعه نخبگانی ما ارتقاء پیدا کند و معرف فرهنگ جامعه ما باشد زیرا به واقع فرهنگ یک جامعه این‌گونه سنجیده می‌شود.

معاون وزیر با بیان این‌که برنامه‌های ما باید دانشجومحور باشد، ابراز داشت: اکنون تفاوت نسل‌ها زیاد شده، شاهدیم که برنامه‌هایی که دانشجویان در دانشگاه‌ها پیشنهاد می‌دهند برنامه‌های موفق‌تری است تا برنامه‌هایی که مسؤولان پیشنهاد آن را ارائه می‌دهند. من خیلی دوست دارم دانشجویان توانا و شجاعی پرورش دهیم که در آینده مدیرانی شجاع باشند؛ زیرا مدیری موفق خواهد بود که شجاع باشد و ماندگاری واقعی در حوزه مدیریتی از آن مدیرانی است که شجاعت ایجاد تغییر داشته باشند.

لاری با بیان این‌که در سازمان جهانی بهداشت سواد و توانمندی در ایجاد تغییر همراه با سواد و دانش است، بیان داشت: اگر دانشجو شجاع نباشد به میدان عمل نخواهد آمد. باید به این دانشجویان میدان داد تا نظرات خود را ابراز کنند؛ هر دانشگاهی به دانشجوی خود میدان بدهد دانشجویان موفقی به جامعه تحویل خواهد داد.

وی اشاره‌ای نیز به کرسی‌های آزاداندیشی و تاکیدات مقام معظم رهبری در این زمینه کرد و گفت: در زمینه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، در عمل فضا برای ابراز نظر و فکر وجود ندارد؛  اگر می‌خواهیم جامعه رشد کند و دانشجویان ما دلگرم شوند و بمانند باید بگذاریم همه حرف بزنند چرا که این افراد دلسوز نظام هستند؛ برای این امر لازم است تاب آوری خود را بالا ببریم تا توان شنیدن حرف‌های دلسوزان را داشته باشیم.

لاری در پایان گفت: ما در خدمت دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستیم و برای رفع مشکلات کمک می‌کنیم. صحبت دانشجویان را خواهیم شنید و در ادامه بعد از مدتی گزارش سفر از مطالبات و شرایط دانشگاه را خدمت وزیر بهداشت ارایه می‌کنیم و بعد از سه ماه برای پیگیری تغییرات نیرو اعزام می‌کنیم؛ مطمئنیم از این رویه نتایج خوبی خواهیم گرفت.

در ادامه دکتر عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این که از حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این دانشگاه در چنین شرایطی خداوند را بسیار شاکریم، گفت:  خداقوت عرض می‌کنم خدمت دکتر لاری به خاطر  همت بلندشان در حوزه مسوولیتی معاونت فرهنگی و دانشجویی و برنامه سفر به دانشگاه‌های علوم پزشکی و رفع مشکلات رفاهی و فرهنگی و هم به جهت مسؤولیتی که به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت در هنگامه شیوع ویروس کرونا بر عهده گرفتند.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی مازندارن از جمله دانشگاه‌هایی بود که به سرعت وارد عرصه مبارزه با کرونا شد و بسیاری از تجربیاتی که اکنون در کشور وجود دارد ما در انجام آن به عنوان اولین دانشگاه سهیم بودیم که برخی از برنامه های این دانشگاه اکنون در کشور قالب اجرایی پیدا کرده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان این‌که حوزه دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی مازندران بحث زیرساختی را با بهره برداری از خوابگاه دخترانه خود با تغییر خوبی همراه کرد، بیان داشت: توسعه این نوع خوابگاه تجربه خوبی است که البته از نظر نقشه خوابگاه باید بهتر از این عمل شود؛ در حوزه ورزشی و فعالیت‌های فرهنگی نیز در دانشگاه در حوزه زیرساختی توسعه خوبی رخ داده است.

این مقام مسؤول با بیان این‌که دانشگاه علوم پزشکی مازندران به دو جهت نیاز به کار زیرساختی دارد، گفت: یکی از جهت نیاز خود دانشگاه و دوم از جهت میزبانی دانشگاه مازندران در بسیاری از اتفاقات کشوری مانند جشنواره‌های فرهنگی و ورزشی؛ بر همین اساس در حال تکمیل نقشه جامع پردیسی با این پتانسیل هستیم و اطمینان داریم در ۱۰۰ هکتار و در چنین موقعیت آب و هوایی در کشور نمونه خواهد بود.

موسوی اضافه کرد: جدای از مباحث زیرساختی در بحث فرآیندی نیز تلاش کرده‌ایم تا موفق عمل کنیم. این دانشگاه از نظر فرهنگی جای کار بسیار دارد و من اعتقاد دارم در عرصه فرهنگی آسیب‌پذیر هستیم. معتقدم در حوزه‌های اخلاق عمومی و تخصصی مانند حوزه اخلاق پزشکی نیز جای کار بسیار داریم زیرا ما در مقام دانشگاه هستیم و توقع است که افرادی را تربیت کنیم که راستگو باشند؛ دروغگویی در جامعه اسلامی عمل بسیار ناشایستی است و این توقع وجود دارد که در این زمینه‌ها کار کنیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مازندران  با بیان این‌که من روانشناس هستم و معتقدم نمی‌توانیم رفتار فرد را بدون تغییر در نگرش و قبل از آن تغییر در تفکر وی با تغییر همراه سازیم، ابراز داشت: ما باید کار عمیق فرهنگی انجام دهیم؛ در حوزه کرسی‌های آزاد اندیشی که از مباحث مورد توجه رهبر انقلاب بوده است نیز نتوانستیم خوب پیش رویم که امیدواریم در این مسیر نیز قوی‌تر عمل کنیم.

در ادامه دکتر محمدرضاحق‌شناس گزارشی از حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ارائه داد و گفت: این دانشگاه بعد از دانشگاه علوم پزشکی تبریز تنها دانشگاه است که بزرگترین خوابگاه خود را ساخته و به بهره برداری رسانده است، از نظر مجموعه ورزشی نیز جزء دو سه دانشگاهی هستیم که این چنین فضای ورزشی را در اختیار دارند.

وی اضافه کرد: ما به دنبال ساخت مرکز فرهنگی برای فعالیت کانون‌ها و تشکل‌های دانشجویی هستیم امیدواریم با کلنگ زنی آغاز ساخت این مجموعه با حضور معاون وزیر بهداشت، این مرکز فرهنگی و هنری را تا پایان کار دولت ساخته شود؛ همان گونه که مجموعه فرهنگی دانشگاه را در کمتر از ۱۱ ماه به بهره برداری رساندیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ابراز داشت: تکمیل تاسیسات سالن ورزشی، ساخت زمین تنیس خاکی که قسمتی از آن انجام شده است، تعمیر و نقاشی خوابگاه دانشجویی که کاملا انجام شده، تعمیر و بازسازی تاسیسات خوابگاهی که ۸۰ درصد رشد داشته، صنعتی سازی سلف دانشگاه که قسمتی انجام شده و قسمتی با توجه به برنامه عملیاتی در دست اقدام است، ساخت سردر خوابگاه دانشجویی که انجام شده، ساخت فضای رفاهی در خوابگاه دخترانه که حداکثر تا یک سال دیگر به بهره برداری می‌رسد و ساماندهی و ایجاد فضای مناسب برای ارایه خدمات مشاوره آنلاین از جمله برنامه‌های مهم این معاونت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران است.

وی همچنین اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی مازندران دارای ۵ خوابگاه ملکی است و ظرفیت دانشجویان خوابگاهی این دانشگاه حدود هزار و ۸۴۲ نفر است که با ساخت خوابگاه جدید دخترانه نیاز خوابگاهی ما رفع شده است.

حق‌شناس در پایان گفت: در دانشگاه ما ۱۳ کانون فرهنگی دانشجویی فعالیت دارند؛ از دیگر موفقیت‌های دانشگاه علوم پزشکی مازندران این است که جایگاه ما در جشنواره بین‌المللی سیمرغ از رتبه ۴۲ به رتبه ۱۴ رسیده است.

در ادامه تفاهم نامه ساخت مرکز فرهنگی و هنری دانشگاه فی‌مابین معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی مازندران منعقد شد.

دکتر لاری در ادامه نیم روز اول سفر به دانشگاه علوم پزشکی مازندران از مجموعه ورزشی تازه تاسیس دانشگاه دیدن کرد و از بازدید خوابگاه به دلیل قرار گرفتن وقت بازدید با وقت استراحت دانشجویان منصرف شد و تنها به بازدید از محوطه خوابگاه بسنده کرد.

جعفر حبیبیان مدیر تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در حاشیه این بازدید در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، در خصوص مساحت، سال ساخت و رشته‌های ورزشی دختران و پسران در مجموعه تربیت بدنی این دانشگاه، گفت: مجموعه ورزشی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در سال ۱۳۹۶ ساخته و افتتاح شد. این مجموعه دارای یک سالن ورزشی چندمنظوره در کنار سالن تیراندازی ۱۰ خطه دیجیتال و سالن بدنسازی و کشتی است که حدود دو هزار و ۵۰۰ متر فضا در کنار پارکینگ ۱۰ هزار متری و پیست دوومیدانی دارد.

وی با بیان این‌که این مجموعه از بهترین امکانات ساخته شده است، ابراز داشت: کفپوش سالن ورزشی چندمنظوره این مجموعه از جنس گرفرور فرانسه است که برای مسابقات بین‌المللی والیبال مورد استفاده قرار می‌گیرد و از این بابت بسیار خرسندیم که سرانه  ورزشی دانشجویان ما از ۳و نیم متر مربع برای هر دانشجو فراتر رفته است که بالاتر از حد استاندارد کشوری است. این مجموعه حدود شش میلیارد تومان هزینه برده است که اکنون اگر بخواهیم این مجموعه را داشته باشیم بیش از ۷۰ میلیارد تومان هزینه نیاز دارد. در این مجموعه تمامی رشته‌های توپی برای دختران و پسران ایجاد شده است.

در ادامه دکتر علیرضا خرمی مقدم مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا در خصوص خوابگاه دخترانه شماره یک به نام حضرت مریم(س) گفت: این خوابگاه در حدود ۱۲ هزار متر مربع است که در سال ۱۳۹۷ به بهره برداری رسید و دارای ۱۲۰ سوئیت و ۲۴۰ اتاق دو نفره است و ظرفیت اسکان ۹۵۰ دانشجو دارد البته در شرایط کرونا ۲۰۰ دانشجو را اسکان داده است. این خوابگاه حدود ۳۵ میلیارد تومان هزینه در بر داشته است./

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.