سه‌شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰:۰۳

یادداشت روز؛ بیست و نهم سپتامبر و روز جهانی قلب

شعار سال ۲۰۲۰/ از قلبت استفاده کن!

مازندران / روز جهانی قلب

فدراسیون جهانی قلب که خود، از دل کادر درمان و به خصوص متخصصان قلب برخاسته، زحمات ایثارگرانه و قهرمانانه­‌ی کادر درمانی در سراسر جهان را فراموش نکرده و از مردم درخواست نموده است تا از کادر درمان خود مراقبت کنند.

هر ساله و در ابتدای مهر ماه، در سراسر جهان، سالگردی از جنس سلامتی و آگاهی بخشی برگزار می­گردد. پنجم تا دوازدهم مهر ماه، برای آگاهی بخشی درباره بیماری های قلبی، هفته جهانی قلب نام گرفته و روز هشتم مهر ماه به عنوان روز جهانی قلب شناخته می شود. این رویداد که از سال ۲۰۱۲ تا کنون با ساختار جدید برگزار می شود، ریشه­ی طویلی در راه مبارزه با بیماری های قلبی و عروقی دارد. همه­‌گیری کووید نوزده، بار دیگر استثناء قائل نشد و برگزاری رویدادها و مراسم‌های این روز مهم را به چالش کشید و خلاقیت و سازگاری بشر را در تطابق خود با محیط محک زد. در این مقاله به بیان تاریخچه‌ی کوتاهی از سابقه‌­ی این رخداد علمی می‌پردازیم. سپس اهداف و چالش های امسال این رویداد را بررسی می‌نماییم.

چه شد که روز قلب در تاریخ قرار گرفت؟

در سال ۲۰۱۲، رهبران بهداشت جهان، تصمیم گرفتند که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی – عروقی را به میزان ۲۵ درصد تا سال ۲۰۲۵ کاهش دهند. بیماری های زیادی در دنیا وجود دارند؛ اما به ندرت اقدامی به وسعت اقدامات انجام شده در زمینه بیماری‌های قلبی انجام می‌گیرد. علت این امر چیست؟ برعکس تصورات، بیماری‌های قلبی- عروقی تنها کابوس مرگ دنیای مدرن نیست و میزان زیادی از مرگ و میر در کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته اتفاق می افتد. حدود نیمی از مرگ و میر ناشی از بیماری های غیر واگیر، مربوط به بیماری های قلبی - عروقی و عوارض ناشی از آن­ها است. این ارقام با شیوع چاقی و موج روزافزون گرایش به استفاده از غذاهای فرآوری شده و مصرف تنباکو و عوامل خطرزای دیگر، قصد کاهش یا رسیدن به تعادل ندارد. این عوامل خطر، نمادهایی از مدرن و ماشینی شدن زندگی در قرن حاضر بوده و کنترل این شرایط، نیازمند به توجه و تلاش فراوان است. تمامی عوامل ذکر شده منجر به جلب توجه متخصصان سلامت در جهان شدند و فعالیت هایی برای اقدام علیه توسعه بیماری های قلبی آغاز گشت. در نهایت، اقدامات دانشمندان و کاردیولوژیست‌ها در این زمینه منجر به تشکیل یک حرکت جهانی شد. فدراسیون جهانی قلب، توانست با کمک کشورهای جهان، پای سلامت قلب را به تقویم باز نماید تا به صورت سالانه یادآوری از این معضل بزرگ سلامتی برای انسان‌ها باشد و حرکت مشترکی را در جهت مدیریت این بحران آغاز نماید.

هفته جهانی قلب و در دل آن، روز جهانی قلب را می­توان بزرگترین رخداد جهانی در زمینه قلب و عروق دانست که شامل تمرکز رسانه ها، دولت ها، سازمان‌های مردم نهاد و مهم تر از آن مردم و جوامع می شود. اما این تنها حرکت در این راه نبوده است و تنها میوه‌ی رسیده اقدامات دو قرن اخیر می باشد. این رویداد هر سال، توسط فدراسیون جهانی قلب برگزار می‌­شود. قدمت فدراسیون جهانی قلب به ۱۹۷۲ برمی‌­گردد. این سازمان غیر دولتی، به صورت مستقل در ژنو سوئیس فعالیت می‌کند. در اواخر دهه هشتاد میلادی، فدراسیون جهانی کاردیولوژیست‌ها با با جامعه جهانی کاردیولوژی ادغام شد و فدراسیون جهانی قلب به شکلی که امروز می‌شناسیم، تشکیل شد. یکی از بزرگ ترین اتفاقاتی که در این رویداد سالانه رخ می­دهد، برگزاری کنفرانس های جهانی و در سطح بهترین دانشمندان و متخصصین قلب عروق است. در این رویداد، در سراسر جهان، دانشمندان جدیدترین یافته های خود را با یک دیگر به اشتراک گذاشته و آخرین داده های بیماری های قلبی عروقی را منتشر می کنند. این کنفرانس ها، قبل از تشکیل فدراسیون جهانی قلب، در پراگ به صورت سالیانه برگزار می­شدند. با روی کار آمدن نازی ها در آلمان و وقوع جنگ جهانی دوم، کنفرانس ها متوقف شدند. بدین ترتیب، روند برگزاری نشست‌های بین المللی با محوریت سلامت قلب تغییر کرد. در سال ۲۰۰۰ میلادی، فدراسیون جهانی قلب با مدیریت آنتونی بایس دی لونا با همکاری سازمان بهداشت جهانی تاریخ روز جهانی قلب را در تاریخ ثبت کردند. قرار بر این بود که آخرین یکشنبه­ی ماه سپتامبر، روز برگزاری این سالگرد باشد. این روند تا سال ۲۰۱۱ انجام می­شود؛ اما پس از آن این رویداد در تاریخ ۲۹ ماه برگزار می­گردد. هر ساله در این رویداد، علاوه بر کنفرانس های علمی، مسابقات، نمایشگاه ها و کنسرت هایی در سراسر جهان برگزار می­شوند که هدفشان، جمع آوری پول برای اقدامات خیّرانه این سازمان است. فدراسیون جهانی قلب، در هر سال نام و شعاری را برای رویداد خود انتخاب می‌کند که نشان دهنده رویکرد و تمرکز خود می باشد. به عنوان مثال، رویکرد اولین دوره­ی این رویداد در سال ۲۰۰۰، فعالیت فیزیکی و قلب بود. در سال ۲۰۰۸، شعار رویداد "خطرات را بشناس!!" انتخاب شد تا رویکرد فدراسیون در قبال آگاهی بخشی درباره­ی عوامل خطرزا در بیماری های قلبی – عروقی را نشان دهد. شعار این رویداد در سال ۲۰۲۰، "از قلبت استفاده کن!" می‌باشد.

تمرکز هفته­‌ی قلب ۲۰۲۰ روی چیست؟

همانطور که انتظار می رود، هفته جهانی قلب ۲۰۲۰ نیز تحت تاثیر همه­گیری کرونا قرار دارد. در شرایطی که بشریت در سراسر جهان در حال مقایله با کووید نوزده می باشد، بیماری های قلبی – عروقی عقب نشینی نکرده اند و همچنان در رتبه یک عامل مرگ و میر جهان قرار دارند. خانه نشینی به دلیل قرنطینه و کاهش تحرک، افزایش استرس های افراد ناشی از نامشخص بودن آینده و ترس از بیماری، بر علل آسب رسان قبلی اضافه شده اند. از طرفی به دلیل درگیر بودن سیستم‌های بهداشت و درمان و ترس از ابتلا به کرونا در مراکز درمانی، میزان مراجعات برای دریافت کمک‌های پزشکی کاهش یافته. از این رو، بیماری کووید نوزده زندگی افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را بسیار محدودتر کرده است؛ چرا که احتمال ابتلا و درگیری حاد و کشندگی بیماری در بیماران قلبی بیشتر است. از طرف دیگر مراجعات این بیماران به مراکز درمانی کاهش یافته و احتمال وقوع مشکلات قلبی خطرناک برای آن ها بیشتر گشته.

کنفرانس‌ها و رویداد این هفته، برای کمک به افراد مبتلا به بیماری های قلبی در شرایط کرونا آمده است. از اهداف این رویداد در ۲۰۲۰ ترغیب بیماران قلبی به مراجعه به مراکز درمانی و معاینه شدن است. از اهداف دیگر این کنفرانس، ترغیب بیشتر مردم برای داشتن سبک زندگی سالم است. داشتن تمرینات روزانه و تغذیه سالم، ارکان اصلی سبک زندگی سالم است. در رویداد امسال، نقش دخانیات در ایجاد بیماری های قلبی نیز فراموش نشده. منع و کاهش مصرف دخانیات برای جلوگیری از ایجاد بیماری‌های قلبی – عروقی، در برنامه فدراسیون جهانی قلب قرار دارد.

خالی از لطف نیست که این رویداد به نقش نمادین قلب به عنوان منبع و منشأ عشق و احساسات پرداخته است. فدراسیون جهانی قلب، از تریبونی که به دلیل هفته جهانی قلب در اختیار دارد، استفاده کرده و مردم را به زیرک بودن در دوران همه­‌گیری و مراقبت از خود و کسانی که دوست دارند دعوت نموده است. نقش الگوهای فردی و اجتماعی هرگز فراموش نشده است و از تمامی افراد خواسته شده که بهترین الگوی سلامتی برای عزیزان و دوستداران خود باشند. در نهایت فدراسیون جهانی قلب که خود، از دل کادر درمان و به خصوص متخصصان قلب برخاسته، زحمات ایثارگرانه و قهرمانانه­‌ی کادر درمانی در سراسر جهان را فراموش نکرده و از مردم درخواست نموده است تا از کادر درمان خود مراقبت کنند.

گردآورنده: شایان ثابتی

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.