جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹

در دانشگاه علوم پزشکی شیراز؛

کتاب مجموعه آثار جشنواره "ما کرونارا شکست می دهیم" رونمایی شد/ تلفیق سه عامل "هنر"، "دانش" و احساس در این رویداد فرهنگی

رونمایی از کتاب جشنواره

طی آئینی، با حضور ریاست دانشگاه علوم پزشکی شیراز و جمعی از اعضاء هیئت رئیسه این دانشگاه، از کتاب مجموعه آثار جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور "ما کرونا را شکست می دهیم" رونمایی شد.

بنابه گزارش مفدا شیراز، کتاب جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور کرونا با حضور جمعی از دست اندرکاران اجرائی، هنری و علمی این جشنواره در نشست صبحگاهی هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی شیراز رونمایی شد.

دکتر کوروش عزیزی با اعلام این خبر گفت: این کتاب که حاوی ۵۰۰ اثر برگزیده از میان کلیه آثار ارسال شده به این جشنواره جهانی می باشد، با کیفیتی مطلوب و طراحی زیبا و اثر گذار به طبع رسیده و انشاالله بزودی و پس از برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره توزیع شده و برای شرکت کنندگان در این رویداد فرهنگی ارسال خواهد گردید.

دبیر اجرائی اولین جشنواره بین المللی کارتون و کاریکاتور کرونا ادامه داد: ویژگی این رویداد بزرگ، تلفیق هنر، دانش و احساس بود و همین تلفیق سه گانه یکی از اصلی ترین عوامل گسترش کم نظیر این جشنواره در سطح جهان به شمار می رود.

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار داشت: اصولا زبان هنر یکی از گویاترین زبان ها بوده که با بیانی شیوا و ظاهری زیبا می تواند علاوه بر آنکه دغدغه های بشری را بیان کند، بار آموزش عمومی جامعه را نیز بر عهده گیرد.

عضو هیئت رئیسه دانشگاه با ابراز خوشحالی از برگزاری بسیار مطلوب این جشنواره، افزود: جشنواره فرهنگی و هنری کارتون و کاریکاتور با موضوع کرونا ویروس جدید، حاصل ذهن خلاق و روح حساس و مسئولیت پذیر کارشناسان مدیریت امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود که با هماهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و نیز حمایت همه جانبه دکتر مهرزاد لطفی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، موفق شد تا آوازه خود را به گوش ۵ قاره جهان برساند.

استاد رشته حشره شناسی پزشکی دانشگاه با یادآوری اینکه این کتاب با مقدمه ای زیبا به قلم وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، دکتر سعید نمکی مزین و آغاز شده است، اعلام کرد: این کتاب به عنوان یک آلبوم وزین و ارزشمند هنری، علاوه بر ماندگاری برای ادوار آینده، می تواند نقش یک مرجع معتبر علمی و هنری را برای علاقمندان به هنر کارتون و کاریکاتور ایفا نماید.

همچنین دبیر علمی این جشنواره در این مراسم گفت: این جشنواره که کلیه ویژگی های یک رخداد علمی، فرهنگی و هنری را بر خود دارد، به عنوان رویدادی جهانی و یکی از اولین گردهمایی های بین المللی و تخصصی پس از شیوع همه گیری بیماری کرونا ویروس جدید در دنیا به شمار می رود.

دکتر سید حمیدرضا هدایتی ادامه داد: در جریان برگزاری جشنواره جهانی کارتون و کاریکاتور "ما کرونا را شکست می دهیم" تعداد ۴۲۰۰ اثر توسط ۹۲۳ هنرمند از ۸۸ کشور جهان به دبیرخانه این جشنواره ارسال گردید که در نوع خود رکوردی کم نظیر و ماندگار به شمار می رود.

مدیر فرهنگی و فعالیت های فوق برنامه دانشگاه علوم پزشکی شیراز، افزود: طبیعتا مدیریت چنین رویداد بزرگ و در وسعت جهانی، بویژه در شرایط دشوار شیوع کرونا و در زمان اوج قرنطینه های عمومی، کاری سخت و پیچیده به شمار می رود که به شکرانه الهی، برگزار کنندگان این جشنواره به خوبی از عهده آن برآمدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه اظهار داشت: رویداد فرهنگی و هنری "ما کرونا را شکست می دهیم" در زمانی اتفاق افتاد که جهان در شوک ناشی از شیوع بیماری کرونا ویروس به سر می برد و برگزاری چنین جشنواره ای در سطح بین المللی توانست روح حساس هنرمندان را تحت تاثیر قرار داده و وظیفه و رسالت آنان را در چنین برهه خطیری از تاریخ، در قبال جامعه جهانی یادآوری نماید.

در ادامه همین نشست، محمدجواد زارع مهذبیه، در ارتباط با این کتاب گفت: کتاب مجموعه آثار برگزیده در اولین جشنواره کارتون و کاریکاتور "ما کرونا را شکست می دهیم" حاوی ۵۰۰ اثر فاخر از هنرمندان عرصه کارتون و کاریکاتور بوده که در کنار هر عکس، مشخصات همان اثر و صاحب اثر قید شده است.

دبیر هنری اولین جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا ادامه داد: این کتاب در قطع خشتی و در ابعاد ۲۲*۲۲ با استفاده از جدیدترین فناوری های چاپ روز دنیا و با کیفیتی عالی و طراحی هرمندانه، پس از بررسی های متعدد و نظرسنجی از اهالی فن به چاپ رسید.

این هنرمند کارتونیست، حضور پر رنگ و فعال هنرمندان کاریکاتوریست و کارتونیست ها را در این جشنواره، حاصل احساس وظیفه و حساسیت های جمعی روح هنری این هنرمندان در قبال ظهور بیماری کرونا معرفی نمود.

در ادامه، پیام ویدئویی داوران بخش های داخلی و خارجی این رویداد فرهنگی پخش شد.

دکتر مهرزاد لطفی نیز انجام این فعالیت ارزشمند هنری و فرهنگی را کاری بزرگ برشمرد و ادامه داد: طبیعتا برگزاری چنین رویداد بزرگ که همه ۵ قاره جهان را تحت تاثیر قرار دهد، کاری دشوار و سخت بوده که فقط در سایه مدیریتی علمی و همدلی همه اجزاء جشنواره، قابل انجام بوده است.

رئیس جشنواره کارتون و کاریکاتور "ما کرونا را شکست می دهیم" افزود: دفتر افتخارات دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دفتری قطور با صفحاتی متعدد می باشد و این رویداد فرهنگی و هنری نیز از درخشان ترین اوراق این دفتر به شمار می روند و قطعا در روزهای پسا کرونایی وقتی که در فضایی فارغ از اضطرار و اضطراب های امروز به آن بنگریم، ارزش آن بیشتر و بیشتر مشخص خواهد گردید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با تقدیر از عوامل ودست اندرکاران این جشنواره، خواستار استمرار چنین رویدادهای فراگیر در سطح ملی و بین المللی گردید.

در پایان این جلسه، از "کتاب مجموعه آثار برگزیده جشنواره کارتون و کاریکاتور کرونا" رونمایی به عمل آمد.

جشنواره کارتون و کاریکاتور "ما کرونا را شکست می دهیم" به میزبانی و توسط دانشگاه علوم پزشکی شیراز و همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و چند نهاد و موسسه دیگر برگزار گردید و با استقبال فوق العاده جهانی روبرو شد.

آئین اختتامیه و معرفی برگزیدگان این رویداد فرهنگی و هنری، بزودی و با حضور وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران برگزار می گردد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.