چهارشنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۷:۰۵

در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا مطرح شد؛

"شعب دانشگاهی پایگاه خبری مفدا" به صورت ماهانه ارزیابی و رتبه‌بندی می‌شوند

 دوازدهمین جلسه "شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا" به صورت ویدئو کنفرانس

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از "ارزیابی ماهانه شعب دانشگاهی پایگاه خبری و اطلاع رسانی مفدا" از ابتدای مهرماه خبر داد و گفت: در چند سال گذشته با هدف بررسی وضعیت فعالیت‌های رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا و رفع نقایص و مشکلات موجود، فعالیت‌های رسانه‌ای سالانه ۶۷ پایگاه خبری دانشگاهی مفدا به صورت سالانه ارزیابی شده و در سال بعد نتایج این ارزیابی مشخص می‌شد. این مدل ارزیابی در کنار همه مزایایی که درپی داشت، مشکلاتی را ایجاد کرده بود که با هدف رفع آن مقرر شده که این ارزیابی علاوه بر سالانه به صورت ماهانه انجام شود. این مدل ارزیابی بار بسیار سنگینی را بر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تحمیل می‌کند، اما به جهت اهمیت و نتایج بسیار خوب آن از ابتدای مهرماه اجرا شده و شعب دانشگاهی پایگاه خبری مفدا بر اساس سنجه‌های استاندارد به صورت ماهانه ارزیابی و نتایج در نیمه اول ماه بعدی احصا و اعلام خواهد شد.

به گزارش مفدا، مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در دوازدهمین نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا که روز سه‌شنبه ۲۵شهریورماه، به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، با اعلام این خبر، افزود: در سال‌های گذشته رتبه‌بندی شعب دانشگاهی پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی مفدا به صورت سالانه انجام می‌شود و نتایج حاصله از ان به ما کمک می‌کند که با نقاط ضعف و قوت فعالیت‌ها آشنا شده و نقائص کار را دریابیم. در این مسیر توجه به استانداردهای فعالیت‌های رسانه‌ای و بازتعریف فرآیندهای کاری امری ضروری است و موجب افزایش سطح کیفی فعالیت‌های رسانه‌ای روابط عمومی‌های معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور خواهد شد.

او در ادامه به نقاط ضعف رتبه‌بندی سالانه شعب دانشگاهی مفدا اشاره کرد و افزود: اجرای رتبه‌بندی سالانه شعب دانشگاهی مفدا که بر مبنای شیوه‌نامه رتبه‌بندی انجام می‌شود در سه فاز انجام شده که در مجموع حدود ۵ ماه زمان برده و امتیاز تفکیکی هر شعبه دانشگاهی مفدا حدود یک سال و نیم بعد از سال مبنا مشخص می‌شوند و این موضوع باعث می‌شد فاصله بین مشخص شدن امتیاز یک دانشگاه تا بازه زمانی قبلی به حدی زیاد شود که امکان رفع برخی مشکلات موجود در فعالیت‌های رسانه‌ای در زمان طلایی آن میسر نبوده و به دلیل تأخیر ایجاد شده بسیار دیر صورت پذیرد. از این رو این ایده مطرح شد که این ارزیابی چابک‌تر و به صورت ماهانه انجام شود.

معماری با اشاره به مزیت‌های ارزیابی ماهانه شعب دانشگاهی مفدا اظهار داشت: در ارزیابی ماهانه فعالیت‌های رسانه‌ای بر اساس سنجه‌های مورد توافق و استاندارد سنجیده می‌شوند و نتیجه علمی و روشن آن در ۱۰ روز اول ماه بعد مشخص خواهد شد. به این ترتیب نقائص و مشکلات کار خیلی زود احصاء شده و امکان برنامه‌ریزی برای برطرف کردن به موقع آنها فراهم می‌شود.

او با تأکید بر این‌که ارزیابی ماهانه فعالیت‌های رسانه‌ای ۶۷ پایگاه خبری به صورت ماهانه امری بسیار دشوار است، گفت: اگر چه ارزیابی ماهانه بیش از ۴۰۰۰ محتوای رسانه‌ای منتشر شده به صورت ماهانه در ۶۷ پایگاه خبری مفدا امری بسیار دشوار، حساس و وقت گیر است، اما مدل ارزیابی با همه مشکلاتش کار ارزشمندی است و کمک شایانی به استانداردسازی محتواهای تولید شده خواهد کرد و وضعیت هر یک از شعب را به صورت ماهانه مشخص نموده و نواقص و مشکلات موجود را نشان می‌دهد که این نتایج به یقین ما را در رسیدن به اهدافمان یاری کرده و به سرعت به افزایش سطح کیفی محتواهای منتشر شده بر روی مجموعه شعب دانشگاهی پایگاه خبری مفدا منتج خواهد شد. 

تأکید بر نقش ارزیابی ماهانه بر جلب حمایت معاونان فرهنگی و دانشجویی

در ادامه این جلسه هر کدام از دبیران مناطق به بیان نظرات خود در خصوص شاخص‌های ارزیابی ماهانه شعب دانشگاهی پایگاه خبری مفدا پرداختند و تلاش شد که برخی از شاخص‌ها با در نظر گرفتن شرایط هر دانشگاه یا دانشکده، تعداد دانشجویان و وضعیت فعلی دانشگاه‌ها که بسیاری از دانشجویان حضور فیزیکی ندارد، تعدیل شده و تغییر یابد.

مدیران شعب حاضر در این ویدئو کنفرانس همچنین خواستار حمایت هر چه بیشتر معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها از شعب دانشگاهی مفدا شده و ارزیابی ماهانه را در جلب حمایت آنها مؤثر دانستند.

تغییر برخی از شاخص‌ها بر اساس پروتکل‌های سئو و لزوم تدوین شیوه‌نامه‌ تولید محتوای بر اساس شاخص‌های سئو از دیگر موضوعات مطرح شده از سوی دبیران مناطق بود.

در این نشست همچنین در خصوص ادامه برگزاری دوره‌های آموزشی فعالان رسانه‌ای مفدا با توجه به شیوع کرونا بحث و تبادل نظر شد و مقرر شد در اجلاس آتی سالانه مدیران شعب دانشگاهی پایگاه خبری مفدا که مقرر است ۳۱ شهرماه جاری به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شود، در خصوص نحوه ادامه فرآیندهای آموزشی بحث و تصمیم‌گیری شود./ انتهای پیام

کد خبرنگار: ۱۰۷۱۰

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.