یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۷

استفاده از دهان‌شویه و ضدعفونی بینی از ابتلا به کووید- ۱۹ جلوگیری می‌کند؟

دهانشویه

به گفته محققان دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت، استفاده از دهان‌شویه به عنوان یک روش قطعی در پیشگیری از ویروس کرونا تایید نشده و توصیه نمی‌شود. استفاده از سایر محلول‌ها برای ضدعفونی بینی و یا مجاری تنفسی نیز به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ تایید نشده و نیاز به بررسی‌های بیشتری دارد.

به گزارش مفدا، با توجه به شیوع ویروس کرونا و از آن‌جا که تاکنون واکسن موثر و در دسترس برای جلوگیری از شیوع بیماری و ایمنی در برابر کووید-۱۹ تولید نشده است، به‌نظر می‌رسد یافتن شیوه‌های ساده و قابل دسترس برای پیشگیری از کووید-۱۹ بسیار مهم است.

پژوهشگران دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران و موسسه تحقیقات سلامت با بررسی شواهد موجود به این پرسش پاسخ دادند که آیا محلول‌های ضدعفونی و دهان‌شویه می‌توانند از ابتلا به کووید-۱۹ جلوگیری کنند؟

با توجه به فعالیت ضد ویروسی برخی دهان‌شویه‌ها، حدس زده شده‌است که ممکن است دهان‌شویه‌ها بتوانند میزان ویروس را در گلو و بزاق فرد آلوده کاهش دهند و باعث عفونت کمتری شوند. محققان دریافتند که چندین ماده موجود در دهان‌شویه‌ها از جمله الکل می‌تواند باعث آسیب به پوشش لیپیدی خانواده ویروس‌های کرونا شود، هرچند بر روی ویروس کرونای جدید بررسی نشده است و این امر نیاز به بررسی دارد.

البته باید به این نکته توجه کرد که میزان الکل موجود در دهان‌شویه‌ها نسبت به میزان آن در مواد ضدعفونی‌کننده (معمولا ۷۰ درصد) بسیار کمتر و معمولا بین ۱۴ تا ۲۷ درصد است. ماده دیگر موجود در برخی دهان‌شویه‌ها کلروهگزیدین است که در شرایط آزمایشگاهی بر روی ویروس‌ها بررسی شده، ولی هنوز تاثیر آن بر روی افراد بررسی نشده است.

بنابراین به نظر می‌رسد اظهار نظر در این مورد هنوز قطعی نیست و نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتر دارد و بسیاری از محققان استفاده از دهان‌شویه را به عنوان یک روش قطعی در پیشگیری از ویروس کرونا تایید نکرده و آن را توصیه نمی‌کنند. علاوه براین، استفاده از سایر محلول‌ها برای ضدعفونی بینی و یا مجاری تنفسی نیز به منظور پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ تایید نشده است.

به همین دلیل همچنان اقدامات پیشگیرانه‌ای که توسط سازمان بهداشت جهانی و یا سایر سازمان‌های معتبر ارائه شده شامل شستشوی مکرر دست‌ها، عدم حضور در تجمعات، حفظ فاصله فیزیکی، پیشگیری از تماس دست آلوده با چشم، بینی و دهان و استفاده از ماسک، روش‌های مطمئن پیشگیری از این بیماری است.

بر اساس اعلام کمیته اطلاع‌رسانی و آموزش همگانی کرونا در دانشگاه علوم پزشکی تهران که به بررسی مستندات، شواهد و پاسخ‌های علمی در مورد ویروس کرونا می‌پردازد؛ تاکنون استفاده از محلول‌های ضدعفونی و یا دهان‌شویه برای جلوگیری از ابتلا و یا کاهش میزان عفونت کرونا ویروس جدید، تایید نشده است و بررسی امکان اثرگذاری آن‌ها نیاز به مطالعات و بررسی‌های بیشتری از سوی جوامع علمی دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.