یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۵

طی شناسایی یک مورد بیمار مثبت؛

عملیات مه پاشی مقابله با پشه مالاریا در روستاهای قصرقند اجرا شد/ پیشگیری و ضدعفونی بهترین راه مانع انتقال بیماری به انسان است

ایرانشهر

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرقند گفت: مرحله اول عملیات مه پاشی مقابله با پشه مالاریا طی شناسایی یک مورد بیمار مثبت در روستای پارک شهرستان قصرقند اجرا شد.

اسماعیل بلیده ای در گفت و گو با خبرنگار چهاربهاران بیان کرد: طی شناسایی یک مورد بیمار مثبت مالاریا اجرای نوبت اول عملیات مه پاشی سطح روستای پارک توسط کارشناس مالاریا و بهورز خانه بهداشت فضل الهی انجام شد.

وی افزود: هدف از انجام این عملیات مبارزه علیه پشه ناقل بیماری مالاریا و قطع چرخه احتمالی انتقال این بیماری به ساکنین مناطق مذکور است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان قصرقند تصریح کرد: عملیات سمپاشی سالانه 2 بار در قبل از فصل انتقال مالاریا برای کاهش وفور ناقل مالاریا( پشه آنوفل) و از بین بردن آن در این شهرستان انجام می شود.

وی ادامه داد: برای کاهش مالاریا لاروکشی، توزیع پشه بند آغشته به سم، آموزش های مردمی و مه پاشی مراقبت اکتیو بیماری از مهم ترین عوامل پیشگیری مانع انتقال بیماری به انسان است.

بلیده ای عنوان کرد: مالاریا مهم‌ترین بیماری انگلی و یکی از مسایل مهم بهداشتی تعدادی از کشورها به خصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا است و این بیماری با نام‌های دیگری چون پالودیسم، تب و لرز، تب نوبه و تب متناوب نامیده می‌شود.

وی گفت: این بیماری به صورت عفونت حاد در بیشتر موارد وخیم و گاهی طولانی و با ویژگی‌های تب متناوب و لرز، کم‌خونی و بزرگی طحال و گاه با ویژگی‌های ساده یا کشنده دیگر خودنمایی می‌کند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.