شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۸

ساختار بودجه‌بندی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تشریح شد/ خط قرمز بودن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازگشایی دانشگاه‌ها

ساختار بودجه‌بندی فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی تشریح شد/ خط قرمز بودن رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بازگشایی دانشگاه‌ها

نشست بررسی کلیات بودجه و عملکرد معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در حالی برگزار شد که علاوه بر مسائل مهم بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بر موضوعات مهمی چون بازگشایی دانشگاه‌ها، رشد بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و افزایش مبلغ وام‌های دانشجویی و موفقیت‌های حاصله در حوزه فرهنگی اشاره شد.

به گزارش مفدا نیشابور، وبینار آموزشی مجازی با موضوع " ساختار بودجه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ستاد و  علوم پزشکی" روز چهارشنبه ۱۹ شهریورماه با حضور دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، مدیران ستادی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و معاونان و مدیران فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن جلسات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در ابتدای این نشست معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به شرایط روز کشور عنوان کرد: در حال حاضر وزارت بهداشت در دو جبهه فعال است. از یکسو با ویروس کرونا مقابله کرده و شیوع آن را مدیریت می‌کند و از طرف دیگر در مسائل فرهنگی و آموزشی با قوت ظاهر می‌شود. خوشبختانه فعالیت‌های ما با توجه به شرایط تعطیلی دانشگاه‌ها متوقف نشد و تلاش کردیم تا زیرساخت‌های رفاهی و فرهنگی تقویت شود.

دکتر سیما سادات لاری با اشاره به بازگشایی دانشگاه‌ها بیان کرد: با همکاری و تعامل خوبی که با معاونت آموزش صورت گرفت، اتفاقات بزرگی رقم خورد و همزمان با بازگشایی دانشگاه‌ها تجربه سخت اما مهمی را از سرگذراندیم. دکتر علی‌اکبر حقدوست مدل‌های سه‌گانه‌ای را برای بازگشایی دانشگاه‌ها ارائه داد و امتیازات خوبی به دانشگاه‌های علوم پزشکی واگذار کرد تا با توجه به شرایط منطقه و استان تصمیمات لازم توسط دانشگاه‌ها اتخاذ شود.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در محیط دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها را ضروری دانست و گفت: خوشبختانه با شیوع ویروس کرونا تلفات جانی در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی نداشتیم و این جای خوشحالی و خرسندی دارد. سیاست ما این است که تمهیدات لازم باتوجه به شرایط شهرستان و استان تغییر پیدا کند. همواره توجه داشته باشید که نباید از پروتکل‌های بهداشتی کوتاه بیاییم؛ چرا که وزیر بهداشت بر تامین منابع مالی مقابله با کرونا در سراسر کشور تاکید دارد و مبالغی را برای هزینه‌کرد در این بخش به دانشگاه‌های علوم پزشکی اختصاص داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در موج دوم گسترش کرونا درگیری بیشتری در بین گروه‌های سنی جوان مابین ۳۵ تا ۴۵ سال داریم و ممکن است در موج‌های بعدی این سنین پایین‌تر بیاید. با توجه به اینکه در ماه‌های آتی شیوع آنفولانزا نیز مشکل‌ساز می‌شود، لازم است که واکسن آنفولانزا در اختیار کارورزان عزیز قرار گیرد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود که به موضوع بودجه و منابع مالی اشاره داشت ضمن ابراز خرسندی از افزایش بودجه این معاونت اظهار کرد:خوشبختانه سال گذشته موفق شدیم برای اولین بار ۱۵۰۰ میلیارد ریال از محل هدفمندی یارانه‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تزریق کنیم. این اعتبار برای اولین سال بود که به دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت شد و این روند حمایتی همچنان ادامه دارد.

مشروح کامل صحبت‌های دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را با کلیک روی متن مشاهده کنید

در ادامه دکتر سید عابدین حسینی در این نشست مباحث بودجه‌ای معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت را به دو بخش بودجه ستادی و بودجه دانشگاه‌های علوم  پزشکی تقسیم کرد و گفت: عدد بودجه ستادی که در سال ۹۸ مجموعا ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان بوده است به ۷۰ میلیارد تومان ارتقا داده شد.

وی با بیان این‌که این افزایش بالغ بر هزار و ۳۰۰ درصد بوده است، ابراز داشت: این عدد به دو دسته تملک دارایی و بخش هزینه تقسیم می‌شود که از این مقدار بالغ بر ۵۴ میلیارد تومان اعتبار هزینه‌ای است. به دیگر عنوان کمک‌های اندکی که از ۱۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان به دانشگاه‌های علوم پزشکی کمک می‌شود از این محل است.

حسینی تصریح کرد: در بخش تملک دارایی چندین برنامه داریم که شامل "تکمیل و ساخت مساجد و فضاهای فرهنگی" دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور است که در این بخش در حالی که در سال گذشته هیچ عدد و رقمی نداشتیم اما در سال جاری مبلغ یک و نیم میلیارد تومان به این محل تعلق گرفته است.

وی ادامه داد: ردیف دیگر تملک دارایی به تکمیل و توسعه فضاهای ورزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی مربوط است که به این بخش دو و نیم میلیارد تومان اختصاص یافته است، بخش تعمیر و تجهیزخوابگاه‌های دانشجویی به انضمام مراکز صلاحیت‌های بالینی مجموعا سه میلیارد تومان تعلق داشته که امسال به ۱۷ میلیارد تومان افزایش یافته است.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که ردیف‌های هزینه‌ای بیشترین رشد بودجه‌ای را داشته است، ابراز داشت: در این بخش سال قبل ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان داشته‌ایم که  امسال به ۵۴ میلیارد تومان رسیده است که تا کنون سه مرحله در این خصوص بر اساس نیاز دانشگاه‌ها صادر شده است.

حسینی بیان داشت: در این بخش دو ردیف داریم که یک ردیف مربوط حمایت و هدایت فعالیت‌های فرهنگی و مشاوره‌ای دانشجویان است که از ۲.۵ میلیارد تومان به ۳۵ میلیارد تومان افزایش یافته و در قانون بودجه نشسته است.

وی به حمایت و هدایت برنامه‌های ورزش‌های قرمانی و همگانی اشاره کرد و بیان داشت: در این بخش بودجه ما از کمتر از ۲ و نیم میلیارد تومان بود که در سال جاری به ۱۵ میلیارد تومان افزایش یافته است.

حسینی به لوایح پیشنهادی سال ۹۸ که در کتاب قانون بودجه گنجانده شده است اشاره کرد و بیان داشت: تبصره ۹ بند الف که در خصوص وام ساخت خوابگاه‌های متاهلین است یکی از این موارد را شامل می‌شود که در حال حاضر در خصوص پروژه‌های نیمه تمام خوابگاهی این وام گرفته می‌شود.

این مقام مسؤول افزود: تبصره دیگر، تبصره ۹ بند (د) است که به دانشگاه‌ها اجازه می‌دهد اگر دانشگاهی از منابعی غیر از منابع ردیف عمومی دولت، قصد ساخت خوابگاه را دارد از عوارض شهرداری، دارایی و...معاف باشد که در لایحه بودجه این بند نیز نشسته است.

مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به تبصره ۱۴ لایحه پیشنهادی قانون بودجه اشاره کرد و گفت: در این لایحه ۱۵۰ میلیارد کمک هزینه سبد تغذیه دانشجویان را داشتیم که در سال ۹۸ صرفا با تلاش‌های معاون فرهنگی و دانشجویی به دست آمد که برای حفظ این مبلغ به صورت پایدار معاونت های فرهنگی و دانشجویی آن را در تبصره ۱۴ گذاشتیم و خوشبختانه این عدد در لایحه بودجه مصوب شد.

منابع ریالی با مشقت فراوان به دست آمده است و در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده می‌شود، در چنین شرایطی بسیار سخت است که این بودجه به بدهی‌های سال‌های گذشته اختصاص پیدا کند تلاش کنید این بودجه را در جای خود و برای رشد و توسعه برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی مصروف شود.مشاور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اضافه کرد: این عدد به مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومان و به صورت اشتراکی بین وزارت بهداشت و وزارت علوم است که با توجه به تعداد دانشجویان وزارت علوم حداقل یک سوم این عدد مربوط به وزارت بهداشت خواهد بود که در حال رایزنی برای تخصیص این عدد هستیم.

وی در ادامه با اشاره به لوایح پیشنهادی سال ۱۴۰۰ از سوی معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بیان داشت: یک لایحه به برنامه ششم توسعه ساخت خوابگاه اشاره دارد که حذف شده است که به دنبال لحاظ آن در برنامه هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی کشور هستیم. در این لایحه می‌خواهیم بگوییم ساخت خوابگاه جز اماکن رفاهی دانشگاه‌ها محسوب نمی‌شود بلکه یک الزام است که تلاش داریم این مورد را در لایحه قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بگنجانیم.

وی به ممنوعیت پرداخت حقوق پرسنلی از بودجه فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی به عنوان موضوع پیشنهادی سال ۱۴۰۰ اشاره کرد و بیان داشت: این معضل ما در حوزه فرهنگی است که در تلاشیم در لایحه بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰ قرار گیرد.

 این مقام مسوول موفقیت در حوزه بودجه را مستلزم تلاش و پی‌گیری دانست و بیان داشت: نمونه موفق در این خصوص میزان هزینه‌ای است که دانشجویان انصرافی و استنکافی به حساب درآمد عمومی دولت می‌دادند و به حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی باز نمی‌گشت، ما سال قبل از همین محل ۱۲ میلیارد تومان پول را زنده کردیم و به دانشگاه‌ها پرداخت کردیم.

حسینی از بودجه فرهنگی و دانشجویی که ذیل سرفصل آموزش است به عنوان دغدغه معاونان فرهنگی و دانشجویی نام برد و افزود: این موضوع عملا درست نیست به واقع ما در سرفصل بودجه دانشگاه‌ها دو سرفصل بهداشت و درمان و آموزش و تحقیقات را داریم، اگر بخواهیم بگوییم سرفصل جدا شود امکان‌پذیر نیست، شما اکنون منابع خود را در سال می‌دانید و برنامه ما از نظر بودجه‌ای کاملا منفک از بودجه آموزشی بوده و کاملا شفاف و قابل پی‌گیری است.

او در پایان خطاب به معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی بیان داشت: این منابع ریالی با مشقت فراوان به دست آمده است و در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده می‌شود، در چنین شرایطی بسیار سخت است که این بودجه به بدهی‌های سال‌های گذشته اختصاص پیدا کند تلاش کنید این بودجه را در جای خود و برای رشد و توسعه برنامه‌های فرهنگی و دانشجویی مصروف شود.

در ادامه این نشست مهندس بهروز رحیمی رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، گفت: تشکر می‌کنم از کادر بهداشتی و درمانی و مدافعان سلامت که این روزها بسیار در تلاشند مدافع سلامت مردم کشورمان باشند و این تشکر را خاص‌تر به مدافعات سلامت فرهنگی دارم که معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی پرچمدار آن در دانشگاه‌ها هستید.

او ابراز داشت: ما اعتقاد داریم صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، صندوق رفاه همه تلاش‌گران حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی است و روسای دانشگاه‌ها و معاونان فرهنگی و دانشجویی عضو خانواده صندوق رفاه هستند، در این مسیر ما نیاز به هم‌افزایی میان دانشگاه‌ها، معاونت فرهنگی و دانشجویی و صندوق رفاه هستیم که این اضلاع آنقدر در این روزها هماهنگ و ساعت‌وار در حال خدمت هستند که من ایمان دارم اتفاقی مبارک و ماندگار خواهد بود.

رشد دو برابری بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت

رحیمی در خصوص وضعیت بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت، بیان داشت: ما امسال موفق شدیم با تلاش‌های دکتر لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، رشد ۱۴۵ درصدی را در منابع عمومی صندوق رفاه داشته باشیم و این از همان کارها است که در سنوات آینده، رفاه دانشجویی را به دنبال دارد.

وی به ایجاد ردیف‌های جدید در بودجه صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت اشاره کرد و با بیان این‌که اضافه کردن ردیف بودجه مجزا و نشاندن آن در لایحه بودجه کارسختی است، عنوان کرد: ایجاد ردیف‌های جدید بودجه در سال ۹۹ کار بسیار سختی بود که امسال علاوه بر حفظ ردیف‌های بودجه، سه ردیف بودجه "تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها"، "تغذیه دانشجویان" و "وام دستیاری"را داشتیم.

این مقام مسؤول تاکید کرد: جالب است بدانید کل منابع دریافتی ما در چهار ماه ابتدایی سال جاری از مجموعه سازمان برنامه و خزانه کشور تا انتهای تیرماه جاری، از کل منابع سال ۹۸ عبور کرد که نشان از کار تیمی و سیستمیک است.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت بیان داشت: امسال تفاهم نامه وام دستیاری امضا و منابع آن تامین شده و با قرارداد با بانک مهر این منابع متمرکز شد و بر اساس دستورالعملی که در هفته جاری ابلاغ خواهد شد، ارایه وام‌های دانشجویان دستیاری وph.d را آغاز خواهیم کرد. پیش بینی ما ارایه وام قرض‌الحسنه تا سقف ۱۰ هزار نفر به مبلغ ۱۵ میلیون تومان است، این پرداخت با تاکیدات دکتر لاری و پی‌گیری‌های انجام شده به بازبینی تفاهم‌نامه منتج شد که در نهایت پرداخت ما را از سه مرحله پرداخت ۵ میلیون تومانی به ۱۵ میلیون در یک مرحله تغییر در اقساط ۳۶ ماهه و سود ۴ درصد تغییر داد.

۳ هزار و ۸۰۰ دانشجو و خانواده تحت تکفل بیمه سلامت شدند

رحیمی به بیمه سلامت دانشجویان دستیاری اشاره کرد و یادآور شد: در این خصوص چندین بار به دستیاران و دانشجویان ph.d پیامک ارسال شد اما خواهش داریم معاونان فرهنگی و دانشجویی با دانشجویان جهت ثبت نام این دسته از دانشجویان ارتباط بگیرند. تا کنون سه هزار و ۸۰۰ دانشجو و خانواده تحت تکفل‌شان ثبت نام خود را در این خصوص نهایی کرده‌اند و دفترچه بیمه سلامت برای این عزیزان صادر خواهد شد.

در این ایام هزینه‌های خانوار در حوزه‌های دانشجویی بالاتر خواهد رفت، هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و نبود دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه این عزیزان را کاهش خواهد داد اما به واقع دانشجویان هزینه بیشتری دارند و بر این اساس مراقبت خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دانشجویان ایجاد کنیم.وی از رشد متوسط ۵۰ درصدی وام‌های دانشجویی خبر داد و گفت: از ابتدای مهرماه جاری که ابلاغ اعتبارات را خواهیم داشت، وام تحصیلی برای مجردان ۵۰ درصد و متاهلان ۶۵ درصد، وام مسکن بسته به شهرهای مختلف بین ۲۰ تا ۳۵ درصد، وام ودیعه مسکن تا ۳۵ درصد و وام‌های ضروری تا سقف ۷۰ درصد افزایش پیدا خواهد کرد.

رحیمی یادآور شد: نکته مهمتر این‌که با توجه به سقف ریالی پیش‌بینی شده و منابعی که تجمیع کرده‌ایم، افزایش دو برابری ریالی و تعدادی در کلیه وام‌های دانشجویی را خواهیم داشت.

رییس صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت گفت: نکته مهم این‌که در این ایام هزینه‌های خانوار در حوزه‌های دانشجویی بالاتر خواهد رفت، هر قدر که تصور کنیم برگزاری کلاس‌ها در فضای مجازی و نبود دانشجویان در فضای خوابگاهی هزینه این عزیزان را کاهش خواهد داد اما به واقع دانشجویان هزینه بیشتری دارند و بر این اساس مراقبت خواهیم کرد تا بیشترین آرامش را برای دوستان ایجاد کنیم.

این مقام مسؤول در پایان در خصوص استفاده از ظرفیت خیران در فضای رفاهی دانشجویان، گفت: من گمان می‌کنم در این خصوص کوتاهی از سمت ما صورت گرفته و کمتر وارد کار شدیم و نیازهای بخش بهداشت و درمان در حوزه خیران بیشتر دیده شده است، در این حوزه نیازمند فضاسازی اجتماعی، ظرفیت‌سازی، شاخص‌سازی و نشان‌سازی هستیم تا بتوانیم پروژه‌هایی را برای مشارکت خیران طراحی کنیم. در این حوزه تاکنون چهار جلسه با خیران داشته‌ایم و امید داریم ۴۸ پروژه باقی مانده خوابگاهی را با مشارکت سه ضلع "دانشگاه، صندوق رفاه و خیران" با ایجاد پروژه‌های خیرساز را دنبال کنیم.

بیشتر بخوانید:

چهارمین جلسه از "کمیته مشورتی خیران صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت" برگزار شد

در ادامه این نشست مهندس رحمان خدابنده‌لو مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت با بیان این‌که رعایت جدی، دقیق و سخت دستورالعلمل‌های بهداشتی برای حضور دانشجویان بسیار مهم است، گفت: غربالگری ورود دانشجویان، ارایه لوازم پیشگیری بهداشتی از قبیل ماسک به دانشجویان، نظافت و ضدعفونی کردن خوابگاه‌ها، رعایت فاصله‌گذاری و حفظ ظرفیت اتاق‌ها برای بازگشایی دانشگاه‌ها در سال تحصیلی جدید دارای اهمیت است.

خط قرمز ما رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها است

وی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای حضور دانشجویان در دانشگاه‌ها را خط قرمز عنوان کرد و گفت: اگر دانشگاهی نتواند این دستورالعمل‌ها را رعایت کند باید در فضای مجازی کار خود را دنبال و حضور دانشجویان را کم کند.

خدابنده‌لو داشتن قرنطینه برای موارد خاص در دانشگاه را مهم دانست و ابراز داشت: باید این فضا را در نظر داشته باشید تا در صورت ابتلای دانشجویی به کرونا در این فضا مورد مراقبت قرار گیرد. تغذیه و سرو غذا در ظروف یکبار مصرف باشد در این خصوص تاکید ما بر بسته بودن سلف سرویس‌ها است تا غذا بسته‌بندی شود اما اگر دانشگاهی امکان سرو غذا در فضای سلف خود را با رعایت دستورالعمل‌ها دارا است، مانعی وجود ندارد.

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت از اعلام نرخ غذای دانشجویی در سال تحصیلی جدید خبر داد و بیان داشت: این نرخ با رشد ۱۰درصدی در سال جدید همراه خواهد بود. آیین‌نامه تغذیه و کار دانشجویی  نیز بازنگری شده است و در این خصوص نظر شما دوستان و دبیران شورای صنفی را دریافت کرده‌ایم و برای اعلام نظر به دفتر حقوقی ارسال شده که به زودی ابلاغ خواهد شد.

صنعتی‌سازی آشپزخانه‌ها و تجهیز و تکمیل سالن‌های ورزشی در اولویت امور دانشجویی قرار دارد

وی به دو موضوع مهم در خصوص منابعی که در اختیار دانشگاه‌ها قرار می گیرد اشاره کرد و گفت: "صنعتی‌سازی آشپزخانه‌ها و تجهیز و تکمیل سالن‌های ورزشی" دو امر بسیار مهم در این مسیر است. اگر دانشگاهی در این زمینه‌ها تلاش کند، حمایت مالی از محل منابع را در این خصوص خواهیم داشت.

سامانه‌های "کار دانشجویی"، "بیمه حوادث" و "تغذیه" به دانشگاه‌ها ارسال شده است و در تدارک طراحی سامانه‌های "تربیت بدنی" و خوابگاه‌ها" نیز هستیم.خدابنده‌لو افزود: غربالگری سلامت جسمی در هنگام ورود و غربالگری سلامت‌روان دانشجویان در سال تحصیلی جدید نیز مدنظر است که تلاش داریم در سال جدید تمامی دانشجویان از نظر سلامت‌روان مورد بررسی قرار گیرند، دانشجویان ورودی جدید نیز طبق برنامه غربالگری خواهند شد.

بیشتر بخوانید:

الزام دانشجویان ورودی جدید به تکمیل فرم خودارزیابی کرونا و پایش سلامت‌روان

برگزاری المپیادهای ورزشی را به صورت مجازی حتما دنبال خواهیم کرد

او در خصوص برگزاری المپیادهای ورزشی به صورت مجازی بیان داشت: برگزاری المپیادهای ورزشی را به صورت مجازی حتما دنبال خواهیم کرد، تجربه خوبی در این خصوص به دست آورده‌ایم و خیلی از فدراسیون‌های ورزشی از این تجربه استقبال کردند.

سه سامانه دانشجویی طراحی و دو سامانه در دست اقدام است

مدیر کل دانشجویی وزارت بهداشت از طراحی سه سامانه در حوزه دانشجویی خبر داد و گفت: سامانه‌های "کار دانشجویی"، "بیمه حوادث" و "تغذیه" به دانشگاه‌ها ارسال شده است که تا تاریخ ۱۵ شهریور ماه فرصت بارگذاری مطالب در این سامانه‌ها وجود داشت. اگر دانشگاهی نتوانسته اطلاعات خود را در این مدت بارگذاری کند در فرصت مجدد این امکان را خواهد داشت. بارگذاری منابع از آن جهت اهمیت بیشتری خواهد داشت که اگر دانشگاهی بخواهد منابع مالی دریافت کند بر اساس این اطلاعات خواهد بود. در تدارک طراحی سامانه‌های "تربیت بدنی" و خوابگاه‌ها" نیز هستیم.

وی اضافه کرد: بخشنامه‌ای را معاونت آموزشی ۱۰ شهریور ماه به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کرد که سه سناریو را در خصوص بازگشایی دانشگاه‌ها مطرح کرده است، این بخشنامه بسیار خوبی است که معاونان  بر مبنای این بخشنامه می‌توانند برنامه‌ریزی خود را داشته باشند.

انتخابات شورای صنفی دانشجویان در آبان‌ماه جاری برگزار می‌شود

خدابنده‌لو در پایان از برگزاری انتخابات شورای صنفی دانشجویان در آبان‌ماه جاری خبر داد و گفت: انتخابات شورای صنفی در اردیبهشت ماه امکان‌پذیر نبود و بنا شد دوستان کنونی شورای صنفی کار خود را تا برگزاری انتخابات ادامه دهند. تلاش داریم انتخابات شورای صنفی دانشجویان را در آبان‌ماه برگزار کنیم.

امیدواریم دانشجویان علوم پزشکی علاوه بر ارتقای اندیشه و کسب توانمندی‌های شخصی، حضور پررنگی در جشنواره‌های مختلف بخصوص جشنواره « تیتر» داشته باشند.در ادامه دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» در دانشگاه‌های علوم پزشکی موجب وحدت‌رویه در حوزه نشریات دانشجویی می‌شود گفت: با انجام این طرح شاهد قوت گرفتن و انسجام نشریات در طرح «رتبه‌بندی نشریات دانشجویی وزارت بهداشت» خواهیم بود. امیدواریم دانشجویان علوم پزشکی علاوه بر ارتقای اندیشه و کسب توانمندی‌های شخصی، حضور پررنگی در جشنواره‌های مختلف بخصوص جشنواره « تیتر» داشته باشند که امسال وزارت بهداشت متولی برگزاری جشنواره «تیتر ۱۲» است. همچنین فراخوان سیمرغ را اعلام کرده‌ایم و در روزهای آتی خبرهایی درباره جشنواره اعلام می‌کنیم.

زائری‌لطف درباره برگزاری انتخابات مجازی در حوزه نشریات بیان کرد: متاسفانه بسترهای مناسب مجازی ما مناسب نیست و باید بسترهای مجازی لازم تدارک دیده شود. مدت‌ها بنا بود به دنبال آن بودیم که اطلاعات فیزیکی را به اطلاعات سامانه‌ای بدل کنیم که خوشبختانه این اتفاق در چند گام اجرا شد. در حال حاضر ما امکان انتخابات مجازی را داریم اما پیش از آن باید اطلاعات کانون‌ها درج و ثبت شود. در حال فراهم کردن یک بستر مجازی برای نشریات هستیم و در روزهای پیش رو امکان برگزاری انتخابات را داریم. اگر دانشگاهی بستر مجازی برگزاری دارد از نظر ما منعی ندارد و می‌تواند انتخابات را برگزار کند.

کمک مالی برای تجهیز فعالیت‌ نهادهای دانشجویی به دانشگاه‌ها در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است

وی کمک مالی برای تجهیز فعالیت‌ نهادهای دانشجویی به دانشگاه‌ها را در سال‌های گذشته بی‌سابقه خواند و گفت: خوشبختانه با پیگیری‌ها و حمایت دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و مشاور اجرایی او دکترسیدعابدین حسینی آهنگری توانستیم ۳ میلیارد تومان به ۶۰ دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کمک کنیم. این مبلغ تنها بابت تجهیز فضاهای تشکل‌ها، انجمن‌ها و کانون‌هایی که در اختیار دانشجویان قرار دارد باید صرف شود. تاکید ما این است که این هزینه صرفا در زمینه تجهیز فضاهای فرهنگی مصرف شود و لازم است دانشجویان ما بدانند که تجهیز فضاهای فرهنگی آن‌ها دغدغه وزارتخانه است. تلاش داریم در آینده نیز کمک‌هایی را ترتیب دهیم تا کیفیت تجهیز فضاهای فرهنگی دانشگاه‌های علوم پزشکی ارتقا پیدا کند.

مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت افزود: خوشبختانه در برخی از دانشگاه‌ها تلاش‌هایی صورت گرفته است تا فضاهایی را از دانشگاه بگیرند و پس از تجهیز کردن در اختیار نهادهای دانشجویی قرار دهند. در حاضر چند دانشگاه در این مرحله قرار دارند و درخواست کمک از وزارتخانه دارند. در اختیار داشتن فضای مستقل فرهنگی موجب مشارکت و شور و نشاط بین دانشجویان شده و به نوعی اتاق فکر دانشگاه محسوب می‌شود.

در ادامه این نشست دکتر ناصر پروانی مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بهره‌وری بیشتر از بودجه‌ توسط دانشگاه‌ها عنوان کرد: ماده ۵ ضوابط اجرایی صراحتا به دانشگاه‌ها اجازه داده‌ است که بین معاونت فرهنگی و دانشجویی تا سقف اعتبارات سال گذشته تفاهمنامه منعقد کند. استفاده از پتانسیل ماده پنج را به معاونان و مدیران دانشگاه‌های علوم پزشکی توصیه می‌کنم.

مدیر خدمات پشتیبانی دانشگاه شهید بهشتی اضافه کرد: دستگاه‌های فرهنگی همجوار از قبیل  بنیاد شهید، حوزه هنری، سازمان تبلیغات، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری و سازمان جوانان اعتبارات هم‌شأنی دارند که می‎شود از آن در خدمت فعالیت‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی استفاده کرد. استفاده از این بودجه‌های مغفول مانده و مشخص موجب بهره‌وری بیشتر فعالیت دانشگاه‌ها می‌شود. به کرات دانشگاه‌های مختلف بویژه در استان تهران از این ظرفیت‌ها منتفع شده‌اند./انتهای پیام

کدخبرنگار: ۱۰۴۳۰

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.