دوشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۷:۵۸

افراد سیگاری در صورت ابتلا به کرونا، فرم شدیدتر بیماری را تجربه خواهند کرد

سیگار کشیدن

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم گفت: سطح ایمنی بدن افراد سیگاری در مقابل ویروس کرونا بسیار پایین‌تر از سایر افراد است و در صورت ابتلا، فرم شدیدتر بیماری را تجربه خواهند کرد.

دکتر محمد نیک‌پور روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا قم، افزود: بیماری کرونا جزو سندروم‌های حاد تنفسی شناخته می‌شود و هدف اصلی آن آسیب به ارگان تنفسی است.

وی با اشاره به این‌که ارگان تنفسی برای حفاظت از خود به سیستم ایمنی نیاز دارد، اضافه کرد: قسمتی از این ایمنی، از ایمنی کلی بدن به دست می‌آید و قسمت دیگر مربوط به ایمنی دستگاه تنفسی است که از ترشحات و دفاعیات دستگاه تنفسی مثل مژک و ایمونوگلوبل‌ها حاصل می‌شود.

نیک پور با بیان این‌که ایمنی تنفسی در افراد سیگاری کاهش می‌یابد، ادامه داد: در افراد سیگاری مژک‌ها که عامل خروج ترشحات و عفونت‌ها از سیستم تنفسی مثل ریه، حنجره و سینوس است، ‌فلج می‌شود که فلج شدن مژک‌ها، باعث غلیظ شدن ترشحات می‌شود.

نیک‌پور تصریح کرد: این مساله باعث می‌شود سیستم ایمنی فرد سیگاری ضعیف شود و اگر این فرد دچار بیماری‌های عفونی شد، سریع‌تر ویروس بر وی غلبه خواهد کرد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم بیان کرد: از سوی دیگر، افراد سیگاری از نظر تغذیه‌ای ضعیف‌تر هستند، اشتهای کمتری دارند و مواد غذایی کمتری به بدنشان می‌رسد و در نتیجه باعث کاهش سطح ایمنی بدنشان می‌شود.

به گفته وی،‌ فاصله‌گذاری و رعایت پروتکل‌های بهداشتی که از موارد مهم در پیشگیری از ابتلا به کروناست، در افراد سیگاری کمتر رعایت می‌شود.

نیک پور افزود: این افراد سیگار و قلیان را به هم تعارف می‌کنند و باعث می‌شود تماس‌های لمسی افزایش ‌یابد و انتقال بیماری در این افراد شایع شود.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر، افراد سیگاری به‌صورت جمعی کنار هم می‌نشینند و فاصله‌گذاری و استفاده از ماسک را رعایت نمی‌کنند و باعث انتشار بیماری و همه‌گیری آن می‌شوند.

نیک پور تاکید کرد: در افراد سیگاری دوره طولانی بیماری گزارش‌شده است و دلیلی دال بر این‌که سیگاری‌ها کمتر به کرونا مبتلا می‌شوند، وجود ندارد.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت قم با بیان این‌که سیگار الکترونیک متفاوت از سیگارهای معمولی نیست، خاطرنشان کرد: سیگارهای الکترونیک مژک‌های داخل حفره بینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، فلج می‌کند و باعث می‌شود به‌صورت ویژه‌تری خطر کاهش ایمنی برایشان به وجود آید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.