جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۰

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان تشریح کرد:

جزئیات دستورالعمل‌های برگزاری عزاداری های محرم

موقری پور

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان در پاسخ به خبرنگاران دستورالعمل های بهداشتی در برگزاری مراسمات ایام ماه محرم و صفر امسال در شرایط کرونا را شرح داد.

به گزارش مفدای سیرجان، دکتر محمد موقری پور ضمن تسلیت این ایام گفت: برگزاری تمامی مراسم شامل عزاداری، سخنرانی، خواندن دعا بایستی در فضای باز و حداکثر به مدت ۲ساعت باشد و برپایی چادر نیز فضا را محصور و عنوان فضای باز نخواهد داشت و ممنوع است.

وی ادامه داد: جهت ورود به مراسم داشتن ماسک و رعایت فاصله حداقل ۲متر از هر طرف اجباری بوده و استفاده از طبل و سنج و علامت گردانی ممنوع است. برگزاری مراسم سینه زنی و زنجیرزنی با زنجیر  شخصی در محل مراسم فضای باز و بدون جا به جایی مجاز است.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونای سیرجان اظهار کرد: هر گونه پذیرایی در حین برگزاری مراسم عزاداری، ممنوع است و نذورات صرفاً بایستی در قالب مواد غذایی خشک یا خام توزیع شود. برپایی هر نوع ایستگاه صلواتی توزیع نذورات و چای ممنون است.

وی تاکید کرد: طبخ غذای گرم ممنوع بوده و باید به این مهم توجه کرد که مردم از مکان طبخ اطلاع پیدا می کنند و قطعا تجمع شده و بسیار مشکل ایجاد می کند، حتی اگر صاحبان نذر قصد تجمع نداشته باشند. لذا بصورت خشک نذر خود را ادا کنند.

دکتر موقری پور ادامه داد: راه اندازی همیار سلامت توسط سازمان تبلیغات اسلامی در شهرها بدین گونه است که افراد مورد اعتماد و متدین شهر پس از آموزش مفاد پروتکل در حین عزاداری تذکرات لازم را به مردم بدهند.

وی گفت: صاحبان مراسم مسلما همکاری خواهند کرد و گندزدایی سطوح مشترک پس از عزاداری از جمله درب ها، راهروها، کلید برق، دستگیره درب انجام و کنترل ورود و خروج برای حفظ فاصله بخصوص در زمان پایان مراسم و نیز تهیه ماسک برای افراد فاقد ماسک در صورت امکان انجام دهند و آبخوری ها و آبسردکن ها را جمع آوری کنند.

او افزود: لازم استفاده هیات ها از تمام توان و ظرفیت در بسترهای فضای مجازی جهت آموزش نکات بهداشتی مدنظر استفاده کرده و بنرها و پوستر ها و تابلوهای آموزشی حاوی دستورالعمل های بهداشتی را تهیه و در محل هیات ها نیز استفاده کنند.

دکتر موقری پور گفت: بایستی از برهنگی در زمان اجرای مراسم سینه زنی و یا زنجیر زنی پرهیز شود و مسیرهای ورود و خروج جهت جلوگیری از ازدحام تفکیک باشند.

او تاکید کرد: تعزیه خوانی و نیز تمامی مراسم خاصی که سال های پیش انجام می‌شده مثل نخل گردانی و ... ممنوع شده است.

دکتر موقری پور در پایان از افراد مسن، افرادی که بیماری های زمینه ای دارند خواست از حضور در تجمعات و مراسم بپرهیزند.