جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۲۸

به مناسبت روز جهانی مسجد عنوان شد؛

هزار و ۱۸۲ مسجد و نمازخانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه وزارت بهداشت وجود دارد

جناب آقای وادی پور

رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به‌ معروف و نهی‌از منکر وزارت بهداشت گفت: سال گذشته ۵۸ مسجد و نمازخانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه وزارت بهداشت ایجاد، ۶۴ مسجد و نمازخانه بهسازی و ۱۴۲ مسجد و نمازخانه تجهیز شدند که بر این اساس مجموع مساجد و نمازخانه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه آن تا پایان سال ۹۸ حدود هزار و ۱۸۲ عدد بوده است.

مسعود وادی‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا، در خصوص روز مسجد و وضعیت مساجد و نمازخانه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی، گفت: بیست و یکم اوت هر سال که مصادف با ۳۱ مرداد است، روز جهانی مساجد نامگذاری شده است. در چنین روزی مسجدالاقصی که قبله اول مسلمین جهان است توسط صهیونیست‌ها به آتش کشیده شد و شخصی اسراییلی به نام دنیس مایکل ولیم روهان، در یک اقدام خبیصانه مسجد الاقصی قبله اول مسلمین جهان را به آتش کشید، به دنبال این اقدام در اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای اسلامی که در تهران برگزار شد سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با اشاره به این اتفاق، پیشنهاد نامگذاری این روز به روز جهانی مسجد را اعلام می‌کند که مورد موافقت قرار می‌گیرد.

 رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به‌ معروف و نهی‌از منکر وزارت بهداشت اضافه کرد: در این روز اقدامات بسیاری توسط مساجد ما در کشور انجام می‌شود از جمله برنامه‌های تبلیغی و ترویجی، فرهنگی، آموزشی و... که در شرایط فعلی به دلیل شیوع کرونا متاسفانه برخی مساجد حتی از برگزاری نماز جماعت بازمانده‌اند و به دنبال آن برنامه‌های روز جهانی مسجد نیز برگزار نمی‌شود.

این فعال قرآنی در ادامه به فعالیت‌های نمازخانه‌ها و مساجد دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه اشاره کرد و گفت: ما نیز در چنین ایامی برنامه‌هایی را هر ساله به دانشگاه‌های علوم پزشکی و سازمان‌ها و مراکز تابعه وزارت بهداشت مانند دانشکده‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی ابلاغ می‌کنیم تا تقویم اجرایی برخی از این برنامه‌ها از جمله برگزاری مسابقه کتاب خوانی با عنوان نماز و مسجد، برگزاری نشست رابطین ستادهای اقامه نماز دانشگاه‌ها، برگزاری جلسات ستاد اقامه نماز دانشگاه‌ها و همچنین احداث، بهسازی و تاسیس مساجد در روزهای مناسبتی مانند روز جهانی مسجد باشد.

وی تصریح کرد: بر این اساس از دانشگاه‌ها خواسته شده است تا در روز جهانی مسجد، مساجدی که در دست احداث، بهسازی و یا تجهیز است رونمایی شود. به دنبال این تصمیم سال گذشته ۵۸ مسجد و نمازخانه در دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه وزارت بهداشت ایجاد، ۶۴ مسجد و نمازخانه بهسازی و ۱۴۲ مسجد و نمازخانه تجهیز شدند که عموما تاریخ اجرایی این موارد در روز جهانی مسجد بوده است.

نماز مانند لیمو است که هر چه اندازه دیرتر میل شود تلخ تر می‌شود و شیرینی آن به همان زمان ابتدایی استفاده از آن باز می‌گردد. بنابراین هرچه بتوانیم نماز را در اول وقت و به جماعت برگزار کنیم از شیرینی نماز بهره‌مند خواهیم شد. وادی‌پور بیان داشت: مجموع مساجد و نمازخانه‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی و واحدهای تابعه آن تا پایان سال ۹۸ حدود هزار و ۱۸۲ عدد بوده است که بلطف خدا در بیشتر این مراکز نماز جماعت برگزار می‌شود و هزار و ۱۴۶ امام جماعت داریم که نشان می‌دهد به جز ۳۸ مورد نمازخانه و مسجد، در قالب مکان‌های عنوان شده نماز جماعت در حال اقامه شدن است.

رییس دبیرخانه‌های مشترک ستاد اقامه نماز و شورای امر به‌ معروف و نهی‌از منکر وزارت بهداشت در خصوص برنامه‌های این ستاد در خصوص جذب بیشتر دانشجویان به اقامه نماز جماعت، گفت: در این خصوص در حال انجام کار اساسی هستیم تا بتوانیم آرمان‌های خود در این حوزه را تعریف و برای دسترسی به آن برنامه‌ریزی کنیم. بر این اساس به دنبال تهیه «سند راهبردی نماز در وزارت بهداشت» و تمامی واحدهای تابعه آن هستیم تا این سند وضعیت فعلی ما در نمازخانه‌ها و مساجد را از نطر امکانات فعلی، استقبال مخاطبان در نماز جماعت، نقطه آرمانی و دلایل این که چرا برخی جوانان در نماز جماعت شرکت نمی‌کنند را مشخص کند.

بیشتر بخوانید: از تهیه سند راهبردی نماز در وزارت بهداشت تا برگزاری ۶۰۰ دوره آموزشی در دانشگاه‌ها

 این فعال قرآنی ابراز داشت: به واقع آسیب شناسی جدی در قالب یک سند در وزارت بهداشت در حال شکل گیری است که نشان بدهد برای رسیدن به نقطه آرمانی باید چه راهبردهایی را به کار ببریم تا شاهد جذب حداکثری در مساجد باشیم و جوانان اشتیاق بیشتری برای حضور در این فضا از خود نشان دهند. بر این اساس کارگروه تخصصی ایجاد این سند از اواخر سال گذشته تشکیل و از افراد صاحب نظر با این حوزه دعوت شده است. به دنبال این روند، چندین جلسه تشکیل و مسیر کلی سند مشخص شد، گروه‌های که در حوزه سند نویسی نیز مهارت دارند را شناسایی کرده‌ایم و در حال رایزنی هستیم.

وی بیان داشت: تلاش داریم تا پایان سال ۹۹ سند را تنظیم کنیم که با تصویر خوبی که این سند به ما خواهد داد تا سال ۱۴۰۰ برنامه‌های اجرایی خود را بر اساس این سند تنظیم کنیم. البته باید این نکته را یادآور شوم که مختصات و ویژگی‌های هر استان، شهرستان و مجموعه در حوزه نماز و جذب متفاوت است به نحوی که برنامه‌های ما برای فضای دانشگاه، دانشکده، خوابگاه‌های دانشجویی، بیمارستان‌ها و... هر کدام بر اساس شرایط این محیط‌ها برنامه ریزی خواهد شد.

وادی‌پور در پایان ضمن تبریک روز جهانی مسجد در خصوص اهمیت اقامه نماز در اول وقت و به جماعت، گفت: مرحوم آیت الله بهجت فرمودند: نماز مانند لیمو است که هر چه اندازه دیرتر میل شود تلخ تر می‌شود و شیرینی آن به همان زمان ابتدایی استفاده از آن باز می‌گردد. بنابراین هرچه بتوانیم نماز را در اول وقت و به جماعت برگزار کنیم از شیرینی نماز بهره‌مند خواهیم شد. امیدواریم توفیق نماز اول وقت و جماعت را جوانان عزیز ما داشته باشند و هر چه زودتر کرونا را بدرقه کنیم و توفیق نماز جماعت‌های پرشور و صفوف فشرده نماز جماعت را دوباره داشته باشیم.