جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۳

گفتگو با دانشجوی استعداد درخشان دانشگاه علوم پزشکی مازندران به مناسبت روز پزشک؛

رسالت یک پزشک علاوه بر دانش، آگاهی و مهارت در تشخیص و درمان، پایبندی به اصول اخلاقی است

عکس روز پزشک

سنگ بنای یک پزشک حاذق و موفق از همان ابتدای ورود به این رشته در دوران علوم پایه شکل می‌گیرد. داشتن یک پایه قوی، مسیر موفقیت را در این مسیر طولانی هموارتر می‌کند و اهمیت دوران علوم پایه، در دوران بالینی بارز می‌شود.

به گزارش مفدا مازندران، "سپیده ضعفا" یکی از دانشجویان استعداد درخشان رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، در گفتگوی اختصاصی خبرنگار ما از تلاش‌ها و انگیزه خود در این مسیر گفت.

مشروح این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

۱.ابتدا خودتان را کامل معرفی کنید.

سپیده ضعفا هستم. دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مازندران. واحد رامسر/ ورودی بهمن ۹۲/ استعداد درخشان دانشگاه از طریق بند معدل

۲.چرا این رشته را برای تحصیل انتخاب کردید؟ هدف شما از ابتدا چه بود؟

دلایل زیادی وجود داره برای انتخاب این رشته و قدم گذاشتن در این مسیر مهمترینش از نظر من کمک کردن به همنوع و کلاً بشریته و هیچ شادی در مقایسه با شادی که هنگام مداوای یک بیمار به پزشک دست میده قابل مقایسه نیست دلایل دیگری هم هست مثل اینکه پزشکی یک رشته جهانیه و هر جای این کره خاکی میتونی مفیدباشی کار تیمی و همکاری با دیگران و اعتبار و احترام در جامعه هم در انتخاب این رشته از نظر من بی اثر نبوده

۳.از دیدگاه شما چگونه میتوان استعداد درخشان شد؟

ورود به حیطه استعداد درخشان بند های مختلفی دارد که بچه‌های علاقه‌مند می‌توانند با مراجعه به کارشناس مربوطه از این بندها مطلع بشن. مثلاً رتبه کنکور، معدل، داشتن مدال المپیاد، ابداع و اختراع و یا رتبه در آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی

از نظر من استعداد درخشان، دانشجویی هست که برای رسیدن به هدفش میجنگه. اون آدمی که میخواد تلاش کنه تا متمایز باشه و لازمه‌ی این مسیر هم تلاش و تداوم هست. خداروشکر راه‌های مختلفی برای رسیدن وجود داره و صرفاً تک بعدی نیست و عضویت از راه معدل تنها راه ورود نیست!

۴.اگر خودتان را قضاوت کنید بعنوان یک استعداد درخشان کدام استعدادتان درخشان ترین است؟

خب من از طریق بند معدل وارد این گروه شدم و از نظر خودم داشتن تداوم مهمترین فاکتور تاثیرگذار در من بوده. تداوم و تلاش در هر شرایط و هر مقطعی.

۵.برای روزهای آینده تان برنامه دارید؟ برایمان بطور کلی بگویید.

 از طریق همین بند قبل از شروع طرح، امتحان تخصص دادم و در حال حاضر منتظر اعلام نتایج هستم. برنامه بلندمدت من ادامه علم‌آموزی هست تا جایی که میسر باشه. جدا شدن از تحصیل و صرف پرداختن به طبابت را برای خود متصور نیستم. امیدوارم در دوران تخصص بتونم در کنار بیمارستان و آموزش در حال انجام کارهای پژوهشی هم باشم.

اون چیزی که باعث دوام هست، به نظرم چیزی نیست به جز "عشق کمک به بشریت". اگر ده‌بار هم به عقب برگردم، باز هم همین مسیر را انتخاب می‌کنم.

۶.توصیه شما به کسانی که می‌خواهند قدم در راه پیشرفت بگذارند؟

از نظر من سنگ بنای یک پزشک حاذق و موفق از همان ابتدای ورود به این رشته در دوران علوم پایه شکل می‌گیرد دورانی که اکثر بچه ها خیلی با اهمیت نمیدوننش و به راحتی از کنارش رد میشن. داشتن یک پایه قوی مسیر موفقیت رو توی این مسیر طولانی هموارتر میکنه. اهمیت دوران علوم پایه خودش رو توی دوران بالینی نشون میده؛ ولی متاسفانه اگر پایه به حدنسبی شکل گرفته باشه، جبرانش توی دوران بالینی به دلیل حجم زیاد کار مقدور نیست. به همین دلیل اگر بخواهم توصیه‌ای بکنم اینه که دوران علوم پایه را جدی بگیرند و بدونن اساس مقاطع بالاتر از اطلاعاتی که از این دوران کسب میشه به دست میاد.

۷.اگر به عقب برگردید دوباره برای قبولی در پزشکی تلاش خواهید کرد؟ چرا؟

بله؛ به نظرم بعد از ورود به این رشته و تجربه سختی‌های مسیر، عشق به این رشته به انگیزه‌ای فراتر از بحث مالی نیاز داره؛ چون عملاً در دوران تحصیل عمومی، دوران اینترنی و دوره چهارساله تخصص حقوق ناچیزی به صورت ماهانه دریافت میشه. اون چیزی که باعث دوام هست، به نظرم چیزی نیست به جز "عشق کمک به بشریت". اگر ده‌بار هم به عقب برگردم، باز هم همین مسیر را انتخاب می‌کنم.

۸.مهمترین رسالتی که درجامعه بردوش شماست را چه می‌دانید؟

به نظرم رسالت یک پزشک علاوه بر دانش و آگاهی کافی و مهارت در تشخیص و درمان، شناخت و به کارگیری روش‌های پایبندی به اصول اخلاقی است. از نظر من یکی از ضروری‌ترین ویژگیهای یک پزشک حس بشردوستانه است. چرا که راز  مراقبت از بیمار، در علاقه به بیمار نهفته است. آن چیزی که یک پزشک را به طبیبی حاذق تبدیل میکنه همراهی علم پزشکی باهنر طبابت هست که مکمل هم هستند.

 ۹.از افتخاراتی که تا حالا کسب نمودید بفرمایید.

من  با معدل ۱۸ و دو صدم تونستم از دوران پزشکی عمومی فارغ التحصیل بشم و به عنوان نفر دوم ورودی در دوران تحصیلی معدل زیر ۱۷ نداشتم در آزمون های علوم پایه و پیش کارورزی هم موفق به کسب رتبه های ۱_۳ درون دانشگاهی شده ام.

در دو سال متوالی نیز بعنوان دانشجوی برگزیده در حیطه علوم پایه المپیاد کشوری دانشگاه علوم پزشکی راه یافتم.

۱۰.کلام آخر..

 و پیشنهاد من در آخر برای بچه هایی که تازه وارد این مسیر شدن: داشتن برنامه بلند مدت در ساختن پایه های قوی است چون‌که ادامه مسیر رو هموارتر میکنه، داشتن تداوم و پشتکار در تمام مقاطع رو فراموش نکنن و در کنار مسائل آموزشی و تحصیلی از مسائل پژوهش و کارهای تحقیقاتی غافل نشن.

خبرنگاران: فاطمه امیری و فاطمه علی نتاج

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.