یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۵

سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین مطرح کرد:

بیشتر آثار در جشنواره «تیتر۱۰» وزین بودند/ دانشجویان در هر پاتوقی که جمع شوند، آنجا به محل رشد تبدیل می‌شود

محمد مهاجری

محمد مهاجری سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین که یکی از داوران مرحله نهایی «جشنواره تیتر۱۰» است، گفت:دانشجویان ظرفیت‌های بسیار بالایی در رشته‌های مختلف دارند و وقتی در کار گروهی با هم مشارکت می کنند بسیار به رشد آن‌ها کمک می‌کند.

به گزارش مفدا، با نزدیک شدن به اختتامیه جشنواره «تیتر۱۰» و برگزاری مرحله سوم و نهایی داوری، این جشنواره تقریبا در حال رسیدن به خط پایان و شناختن برترین‌های خود در هر بخش است.

محمد مهاجری سردبیر خبرگزاری خبرآنلاین، عضو شورای سردبیری روزنامه‌های کیهان، جام جم، همشهری عصر ، مدیراطلاع رسانی الکترونیک همشهری، عضو شورای سردبیری روزنامه و سایت خبر و یکی از داوران مرحله نهایی جشنواره تیتر ۱۰ است که در گفتگویی با خبرنگار مفدا درباره کارکردهای جشنواره‌های دانشجویی، کیفیت نشریات شرکت کننده در جشنواره و شاخص‌های نشریات موفق، سخن گفته است.

لطفا بفرمائید جشنواره‌های دانشجویی مانند جشنواره‌های نشریات و مطبوعات چه کارکردهایی می‌توانند برای دانشجویان داشته باشند؟

سال‌های طولانی است که چنین جشنواره‌هایی در سطح ملی و استانی برگزار می‌شود. معتقدم هر موقعیتی که بتواند استعداد دانشجویان را در عرصه‌های مختلف شکوفا کند اتفاق مبارک و خوشایندی است. در حال حاضر دانشجویانی که در رشته‌های مختلف درس می‌خوانند علایق و استعدادهای متفاوتی دارند و با توجه به شناختن این استعدادها می‌توانند بخشی از علایق خود را در غالب فعالیت‌های دانشجویی و جشنواره‌های دانشجویی نشان دهند. چنینی برنامه‌هایی می‌تواند در شناسایی استعداد دانشجویان و مشخص کردن مسیر رشد آن‌ها کمک کند.

با توجه به اینکه شما یکی از داوران جشنواره «تیتر ۱۰ » هستید، فکر می‌کنید یک نشریه دانشجویی باید دارای چه شاخصه‌هایی باشد که توسط داوران انتخاب شود.

باید در نظر داشته‌ باشیم که امروزه نشریات دانشجویی از فضا و لاک دوران دانشجویی خارج شده‌اند. علتش هم این است که دانشجویان ما نسبت به گذشته بسیار با مطالعه‌تر هستند. با این حال معتقدم نشریات دانشجویی باید هرچه بیشتر به سمت تخصصی‌تر شدن پیش بروند و همین امر می‌تواند یکی از مهمترین شاخصه‌های یک نشریه دانشجویی باشد و باعث رشد و تعالی آن نشریه شود. در حال حاضر مشاهده می‌کنیم که برخی از نشریات بسیار عمومی هستند و این‌گونه نشریات در سطح جامعه مخاطب دارند. به هر حال بیشتر دانشجویانی که در حوزه نشریات تخصصی کار می‌کنند موفق‌تر هستند. در کل به نظر من یکی از ویژگی‌های نشریه دانشجویی این است که تخصصی باشد و پراکنده‌گویی نکند.

به نظر شما آسیب‌هایی که می‌تواند یک نشریه دانشجویی را تهدید کند، چیست؟

خوشبختانه یکی از ویژگی‌های دانشجویان پرتوانی و پرکاری آن‌ها است اما همین پرتوانی و پرکاری آسیب‌هایی هم می‌تواند به کار دانشجویی وارد کند. ممکن است پرکاری و پرتوانی در کار نشریه باعث پرتوقع شدن و خودمحوری شود و همین کار دانشجویی را زمین می‌زند. مورد دیگر، دخالت دادن مسائل غیر مرتبط در نشریه است. مثلا یک نشریه هنری تخصصی اختلافات بین اعضا را در نشریه خود بروز دهد و همین موضوع ممکن است ناخواسته موجب شکست شود. این اتفاق متاسفانه در میان نشریات دانشجویی دیده میشود.

به نظر شما نشریات دانشجویی چه جایگاهی در عرصه رسانهای کشور دارند؟

به طور کلی در دنیای معاصر همه رسانه‌ها تحت تاثیر روش‌های نوین رسانه هستند و همین امر باعث کمرنگ شدن  نشریات مکتوب شده است. این موضوع در فضای دانشجویی هم به همین ترتیب است یعنی یکی از ضررهای این اتفاق، کمرنگ شدن وفاق‌ها و همفکری‌ها در میان دانشجویان است. بنابراین نشریات دانشجویی از این منظر جایگاهش را از دست می‌دهد. اما معتقدم دانشجویان در هر پاتوقی که جمع شوند آنجا به محل رشد تبدیل می‌شود، علی‌الخصوص وقتی کار فکری و یا کار مطبوعاتی می‌کنند.

ارزیابی شما به عنوان داور نهایی از جشنواره «تیتر۱۰» چیست؟

با توجه به آثاری که در مرحله نهایی جشنواره «تیتر۱۰» مشاهده کردم، می‌توان گفت برخی از آثار بسیار خوب هستند و سطح خوبی دارند، بیشتر این نشریات وزین هستند، در این میان نشریات استانی قابل تقدیر و تحسین بودند، یعنی هم به لحاظ محتوا هم به لحاظ فرم قابل قبول هستند. البته به نظر می‌رسد بعضی دانشجویان، علاقه دارند حس نوستالژیک گذشته در نشریه‌شان باقی بماند و ترجیح می‌دهند نشریه را در فرم دو دهه گذشته نگه دارند. نکته‌ای را خاطرنشان می‌کنم که افرادی که در نشریات دانشجویی فعالیت می‌کنند عمر کاری کوتاهی دارند؛ دانشجویان باید سعی کنند تجربیات دانشجویان گذشته را در نشریات خود لحاظ کنند و دوباره از ابتدا چرخ را اختراع نکنند.

اخبار مرتبط

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.