یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۹

۲۰ فروردین ماه، روز ملی فناوری هسته‌ای

ainh

۲۰ فروردین ماه به عنوان روز ملی فناوری هسته ای در تقویم کشور به ثبت رسیده است. این روز بزرگ ملی به مناسبت دستیابی جمهوری اسلامی ایران به فناوری هسته ای به نام « روز ملی فناوری هسته ای » نامگذاری شده است.

جمهوری اسلامی ایران ، ۲۰ فروردین ماه ۱۳۸۵ برابر با ۹ آوریل ۲۰۰۷ از طریق افتتاح پروژه راه اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تأسیسات هسته ای نطنز با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم ، به بزرگ ترین دستاورد تاریخ خود دست یافت.

به گزارش مفدا، در دستیابی به این افتخار بزرگ، نقش شهدای هسته ای به هیچ عنوان قابل انکار نیست چرا که این شهدا سند مظلومیت ایران اسلامی هستند که توانستند به رغم تهدیدات دشمنان، جانشان را تقدیم نظام و اسلام کنند تا چرخه هسته ای ایران اسلامی متوقف نشود.

محمد رضا صادقو مشاور ایثارگران در سازمان انرژی اتمی با اشاره به گرامیداشت ۲۰ فروردین سالروز فناوری هسته ای خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران، ۲۰ فروردین ماه ۸۵ از طریق افتتاح پروژه راه اندازی دومین مجموعه جدید سانتریفیوژهای تأسیسات هسته ای نطنز با ورود به مرحله صنعتی غنی سازی اورانیوم، به بزرگ ترین دستاورد تاریخ خود دست یافت.

وی خاطرنشان کرد: رسیدن به این مرحله از دانش روز با وجود محاصره شدید اقتصادی از سوی غرب، نمایانگر اراده ملت همیشه سربلند ایران برای فتح قله های علمی و رسیدن به استقلال بی قید و شرط است.

صادقلو گفت: واقعیت این است که کشورهای قدرتمند جهان، هرگز سربلندی و استقلال ایران را خواهان نبوده نگاهی اجمالی به تاریخ گذشته نشان می دهد، هرگاه ملت ایران دست بر زانوهای خود زده و آماده انجام دادن تحولی عظیم گردیده، آنها با شدت در مقابل ایران صف کشیده اند.

مشاور امور ایثارگران در سازمان انرژی اتمی، موفقیت های هسته ای کشور را مدیون جانفشانی و ایثارگری های شهدای هسته ای و دانشمندان هسته ای کشور ذکر کرد وگفت: شهید مجید شهریاری، شهید احمدی روشن، شهید داریوش رضایی نژاد، شهید مسعود علیمحمدی و دیگر شهدای هسته ای کشور، افرادی بودند که با ویژگی های مشترک، اهداف هماهنگ و تلاش های مستمر در مسیر زنده نگه داشتن چرخه هسته ای کشور گام برداشتند.

وی گفت: اولین ویژگی مشترک این شهیدان وطن پرستی بود. آنان به رغم تهدیدهایی که می شدند، تا زمانی که جانشان را فدا کردند و بزرگ ترین دارایی شان را در این راه تقدیم کردند، به وظیفه خود به بهترین شکل عمل کردند.

صادقلو گفت: دومین ویژگی بارز این شهیدان، تعهد و مسئولیت پذیری آنان بود. همه این افراد تا پای جان، پای مسئولیتی که به آنها محول شد، از هیچ کوششی دریغ نکردند و تا لحظه آخر ماندند و کار کردند و به پیشرفت علم و تکنولوژی این کشور کمک کردند.

وی خاطرنشان کرد: سومین ویژگی مشترک این شهیدان، خصیصه بارز تسلط بر علمشان بود، تمام آنها از دانشگاه های کشورهای پیشرفته دنیا پیشنهاد داشتند، اما به خاطر عشق و علاقه به وطن این پیشنهادها را رد کردند و ترجیح دادند که از تخصص خود برای کشورشان استفاده کنند.

وی افزود: ویژگی چهارم این شهیدان که ویژگی بارز و علت شهادت آنها بود، پیوندی بود که بین علم، تحقیق و عمل بر قرار کردند، همه این افراد دارای مقالات برجسته علمی - پژوهشی در داخل و خارج کشور بودند، از لحاظ بحث های علمی بسیار فعال و افراد قوی بودند اما با این حال اینها در حد تئوری باقی نماندند و این تئوری را به عرصه عمل درآوردند.

شهدای هسته ای ایران نماد پیشرفت، علم و آمیختگی علم، ایمان، شجاعت، خون و شهادت هستند که جوانان با بصیرت ایران باید راه آنها را ادامه داده و با پیشرفت روز افزون در عرصه علم و فناوری انتقام خون آنها را از دشمنان و معاندان نظام اسلامی پس گیرند.

شهادت پاداش این غیور مردانی بود که با جهاد علمی خود، چراغ علم و روشنایی را در سنگر دانشگاه پرفروغ نگه داشتند و در نهایت با اهدای خون خود، درخت انرژی هسته ای ایران را آبیاری کردند. شهادت بر این مردان آسمانی مبارک باد.

مشاور امور ایثارگران در سازمان انرژی اتمی گفت: شهید مجید شهریاری و دیگر شهدای صنعت هسته ای کشورمان، تحولات عظیمی در صنعت هسته ای ایجاد کردند.

وی گفت: آمریکا، اسرائیل و دیگر کسانی که چشم دیدن ایران اسلامی را ندارند با ترور و به شهادت رساندن شهدای علمی ما، ، ثابت کردند دشمن عرصه علم و دانش هستند.

صادقلو با بیان این که شهید مجید شهریاری تحول عظیمی در صنعت هسته ای کشورایجاد کرد، افزود: همه ساله به مناسبت سالروز شهادت دکتر شهریاری، مراسمی از سوی خانواده این شهید برگزار می شود. ضمن این که سازمان انرژی اتمی کشور نیز همه ساله در تاریخ ۲۲ اسفندماه، مراسم بزرگداشت شهدای سازمان انرژی اتمی، شهدای بمباران نیروی اتمی بوشهر و شهدای جنگ و همچنین ۵ شهید هسته ای کشور را برگزار می کند.

 

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.