یکشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۰

سامانه‌های استعلام اطلاعات افراد و دانشگاه‌ها در وزارت علوم راه اندازی می‌شود

محمد حسین امید معاون وزارت علوم

سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از فعال شدن سامانه‌های الکترونیکی برای استعلام سوابق علمی افراد و عملکرد دانشگاه‌ها در وزارت علوم طی سال جاری خبر داد.

به گزارش مفدا به نقل از ایرنا‏، محمد حسین امید در نشست خبری افزود: هر چند که سال گذشته برای دانشگاه ها از منظر مالی، دوران سختی بود اما در انتهای سال ۹۵، خوشبختانه اتفاقات خوبی رقم خورد.
وی گفت: این اتفاقات خوب در واقع یک رکورد بود و شرایط مناسب و مطلوبی را برای دانشگاه ها رقم زد.
سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم افزود: سال گذشته اعتبارات مالی برای ترمیم خوابگاه ها نیز در تابستان اعطا نشد هر چند که دولت، تحصیلات ویژه ای برای ان امر اختصاص داده بود اما در نهایت عملیاتی نشد.
وی ادامه داد: دانشگاه های کشور کسری بودجه از سال های ۹۱ و ۹۲ داشتند و وزارت علوم چهار سال پیگیر این موضوع بود تا بخشی را محقق و جبران کند.
امید خاطرنشان کرد: خوشبختانه در اواخر خرداد سال گذشته توانستیم ۱۰۰ درصد اعتبارات تجهیزات و تعمیرات دانشگاه ها را بگیریم.
وی یادآور شد: همچنین کار بزرگ دیگری که انجام شد این بود که توانستیم در دی سال گذشته ۶۰۰ میلیارد تومان دریافت کنیم.
امید اظهار کرد: اقدام بعدی، تخصیص های جاری وزاتخانه بود به گونه ای که در سال ۹۱، این رقم ۸۰ درصد و در سال ۹۲ زیر ۹۲ درصد بود اما در سال گذشته به میزان ۹۹.۲ درصد افزایش یافت.
سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: این میزان اعتبار یک رکورد در برنامه پنجم توسعه بود زیرا تخصیص های ما در ۶ سال برنامه، هیچگاه به بالای ۹۷ درصد نرسیده بود.
وی افزود: همچنین دانشگاه هایی داشتیم که این رقم در آنها به بالای ۱۰۰ درصد نیز تخصیص داده شده بود اما در کل میانگین ۹۹.۲ درصد بود.
امید ادامه داد: خوشبختانه دولت یازدهم اقدامات بسیار مناسب و مطلوبی در این راستا داشت و کمک های کم نظیری را برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انجام داد.
سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم یادآور شد: اقدام دیگری که در سال گذشته انجام شد این بود که کسری دانشگاه ها که از دوره های گذشته به یادگار مانده بود، به کمک دولت رفع شد.
امید خاطرنشان کرد: دولت در اواخر سال گذشته مصوب کرد تا از محل انتشار اوراق، مبلغی را برای تامین کسری بودجه دانشگاه ها اختصاص یابد که این رقم یک هزار میلیارد تومان شد.
امید تصریح کرد: این اقدام بزرگی به شمار می رفت اما نهایی کردن آن نیز کار سختی بود زیرا اسناد زیادی لازم داشت تا بتوانیم اعتبار مدنظر را دریافت کنیم.
وی اظهار داشت: اسناد بسیاری از دانشگاه ها کامل نبود اما سرانجام وزارت اقتصاد و دارایی اسناد یکی از دانشگاه های کشور را قابل قبول دانست و خوشبختانه طی هفته آخر سال گذشته، حدود ۴۰۰ میلیارد تومان اوراق برای وزارت علوم انتشار یافت.
سرپرست معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم گفت: ۲۵۰ میلیارد تومان از این اعتبار به صورت نقدی در اختیار وزارت علوم قرار گرفت که بین پیمانکاران توزیع شد.
امید با تاکید بر اینکه امسال نخستین سالی است که دانشگاه‌ها با بدهی جزیی یا بدون بدهی کار خود را آغاز کردند، گفت: از محل بودجه اختصاص‌یافته، بخشی از آن نیز به طرح‌های ۵۰ درصد اختصاص یافت و بدهی مربوط به سال ۹۴ این طرح‌ها، صفر شد، بطوریکه راه‌اندازی بسیاری از طرح‌های فرهنگی را هم صورت دادیم.
امید افزود: همچین در سال ۹۶ برای طرح‌های ۵۰ درصدی خیرین، بیش از ۳۰ میلیارد تومان بودجه پیش‌بینی شده است.
وی گفت: در برخی استان‌ها حساب‌ دانشگاه‌ها بلوکه شده بود که از محل اعتبار تبصره ۳۶ که قرار بود، دولت بدهی دستگاه‌های اجرایی به شهرداری‌ها را بدهد، ما هم ۲۵۰ میلیارد تومان دریافت کردیم که از طریق استان‌ها در حال پرداخت به شهرداری‌ها هستیم.
سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم خاطرنشان کرد: در سال‌های اخیر برای طرح‌های عمرانی، بودجه زیادی نداشتیم که در سال ۹۵ پرداختی ما به پیمانکاران صفر بود، ولی در لایحه بودجه، رشد بودجه دانشگاه‌ها افزایش یافت و فکر می‌کنیم امسال مشکلی نداشته باشیم.
امید خاطرنشان کرد: رشد بودجه دانشگاه‌ها ۱۳ درصد بود که علاوه بر لایحه بودجه، کمک‌هایی هم از مجلس به آموزش عالی شد و به همین دلیل میانگین رشد بودجه دانشگاه‌ها به ۱۹ درصد رسید.
وی ادامه داد: ردیف بودجه جذب اعضای هیات علمی جدید تا سال ۹۲ فعال بود، ولی پس از آن حذف شد که امسال به طور مجدد احیا شد و ردیف دیگری نیز برای مدیریت سبز در دانشگاه‌ها پیش‌بینی کردیم.
امید با بیان اینکه وزارت علوم سال حکمرانی داده‌ها را آغاز کرده است، گفت: برنامه‌های بسیاری از حوزه فناوری اطلاعات داریم‌، بطوریکه در سال ۹۵ سامانه‌هایی را راه‌اندازی کردیم که امسال اطلاعات دانشگاه‌ها به صورت آنلاین در اختیار باشد.
سرپرست معاونت اداری و مالی وزارت علوم اظهار داشت: در زمان انتخابات یکی از کارهای سنگین وزارت علوم پاسخ به استعلام‌هاست که با راه‌اندازی سامانه‌های الکترونیکی این کار تسهیل می‌شود، هر فردی که در هر یک از زیرنظام‌های آموزش عالی وارد شود، دارای یک شناسه کاربری می‌شود که از این طریق اطلاعات علمی آن فرد در چارچوب مقررات در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار می‌گیرد.
امید خاطرنشان کرد: همچنین از سال ۹۳ بودجه دانشگاه‌ها براساس سرانه بوده است که در سال ۹۶ این بودجه بر اساس سرانه عملکردی تنظیم شد و با استقرار سامانه‌های الکترونیکی،‌ دریافت اطلاعات علمکردی دانشگاه‌ها نیز آنلاین می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.